• BIST 95.599
 • Altın 282,396
 • Dolar 5,8754
 • Euro 6,4675

  Açıköğretimde şehit ve gazi aileleri için yeni düzenleme

  23.02.2019 13:56
  Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Sistemi'nde harçsız öğrenim imkanından şehit ve gazilerin anne-babaları da yararlanabilecek. Rektör Prof.Dr. Şafak Ertan Çomaklı "Açıköğretim Sistemi'nde eğitim ve öğretim giderleri var. Şehit çocukları söz konusu giderleri ödemeden eğitim alıyordu. Bukapsamını şehit ve gazilerin anne ve babalarına da sağladık" dedi
  Açıköğretimde şehit ve gazi aileleri için yeni düzenleme
  Açıköğretimde şehit ve gazi aileleri için yeni düzenleme Açıköğretimde şehit ve gazi aileleri için yeni düzenleme Açıköğretimde şehit ve gazi aileleri için yeni düzenleme

  AÜ Açıköğretim Sistemi'ne dahil olanların ödediği eğitim ve öğrenim gideri, şehit ile gazilerin çocuklarından alınmıyordu. Rektörlük tarafından alınan kararla, terör ile 15 Temmuz şehitleri ve gazilerinin çocuklarının yararlandığı bu hak, anne ve babalarına da tanındı.

  Daha önce kayıt yaptırıp eğitim ve öğrenim giderini yatıran şehit ve gazi anneleri ile babalarının ödediği paralar da iade edilecek.

  'HAKLARI ASLA ÖDENEMEZ'

  Rektör Prof.Dr. Şafak Ertan Çomaklı, terör ile 15 Temmuz şehitleri ve gazilerinin haklarının asla ödenemeyeceğini vurguladı. Üniversite olarak şehit ve gazilerin yakınları için kanunların el verdiği ölçüde bazı imkanlar sağlamaya çalıştıklarını belirten Çomaklı, şunları dile getirdi:

  "Açıköğretim Sistemi'nde eğitim ve öğretim giderleri var. Şehit çocukları söz konusu giderleri ödemeden eğitim alıyordu. Bu kapsamı şehit ve gazilerin anne ve babalarına da sağladık. Şehit ve gazileri yetiştiren, büyüten anneye ve babaya da bu imkânı getiriyoruz. Anne ve babaların da bu imkândan faydalanmasına fırsat vermek için böyle bir uygulamaya gittik."

  AA

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim