• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054

  Açelya'dan tavsiyeler

  10.05.2009 01:34
  Hamileliğim sürecinde en çok eşime aşerdim
  Açelyadan tavsiyeler
  Açelya'dan tavsiyeler Açelya'dan tavsiyeler Açelya'dan tavsiyeler

  Kısa bir süre önce anne olan Açelya Akkoyun hamileliğini ve kızı Alya Deniz'i anlattı. Bebek bekleyen bayanlara da tavsiyelerde bulundu.

  Ünlü oyuncu Açelya Akkoyun kısa bir süre önce anne oldu. Aslında biz onun anne hallerini oynadığı 'anne' rollerinden tahmin edebiliyorduk. Ama Alya Deniz ismini verdiği kızı ile ilişkisine tanık olunca çok daha fazlasını gördük.

  20 gün önce doğum yapan Akkoyun şimdilerde ikinci bir heyecan taşıyor. Hamile olduğu dönemlerde boş durmayan oyuncu hamilelik hallerini kitap haline getiriyor. Piyasada eşine çok az rastlanır bir hamile rehberi olacağa benzeyen kitap temmuzda çıkacak. Akkoyun, 9 aylık bu uzun süreç boyunca yaşanılan bütün sorunları uzmanlarla beraber konuşmuş. Onu bu süreçte yalnız bırakmayan iki kişi var. Eşi Enis Cerge ve fotoğraf sanatçısı Zerrin Kültüral.

  Akkoyun hamileliğini, kızı Alya Deniz'i, değişen hayatını ve mesleğine devam edip etmeyeceğini Zaman Cuma'dan Dilek Güray'a anlattı..

  Nasıl bir hamilelik süreci geçirdiniz?

  Çok şükür, hamdolsun çok huzurlu bir hamilelik geçirdim, ne bulantım oldu ne de kusmam. Bol kahkaha attım. Eşim çok destek oldu. Yapı olarak da çok teslimiyetçiyim. Bu hayatta her şeyin hayrımıza olacağını düşünüp çok rahat bir hamilelik geçirdim.

  Ruhsal değişimler yaşadınız mı?

  Biraz duygusallaştım tabii ki. Bir de ben eşime aşerdim. Enis hep yanımda olsun istedim. 'Ay bir şey olmasın' diye çok ağladım. Ama hiç öyle kötü bir şey yaşamadım.

  Doğum nasıl geçti?

  Tam 40. haftasında geldi kızım. 38. haftada sezaryenle aldırmayı düşünmedim. Ne zaman geleceğine kendi karar versin dedik. Normal doğum bekledim olmadı, sezaryene döndük ama epiduralim tutmadı, ben de Deniz'in doğumunu çok görmek istediğim için bayıltılmadan hissede hissede ameliyat oldum.

  Acı duydunuz mu?

  Evet. Ama kızımın doğduğu anı görmek benim için gerçekten çok önemliydi. İyi ki de böyle bir karar vermişim. O mucizeyi yaşamanın üstünde bir başka duygu yok.

  Loğusa depresyonu geçiriyor musunuz?

  Oldu tabii. İlk 15 gün çok hüzünlendim. Korkuların oluyor, ağlıyorsun. Ama bir yerinin ağrısına ağlamıyorsun, sebepsiz yere ağlıyorsun. Dünyayı başka algılıyorsun. Bakın bugün tıp bile kanıtlamış: anne üzülürse süt eksiliyor.

  İsim hikâyesi var mı?

  Denizde çok mutlu olurum, yüzerken hep dua ederim, deniz bana büyük bir güç verir. Eşimin adı da Enis. Enis'in kızı Deniz dedik. Diğer adı da Alya. Alya da Açelya'ya uygun. Yüksek mertebe demek. Enis Deniz, Açelya Alya.

  Yediğiniz şeylere dikkat ediyor musunuz?

  Bugün doktora gittik. Doktor siz istediğinizi yiyin için dedi. Ben sadece sağlıklı şeyler yemeye dikkat ediyorum. Doğadan çıkmayan bir şey yemiyorum. Hep bol sebze, bol tavuk suyu. Dün eşim kereviz yapmış, bugün ıspanak bezelye.

  Yemeklerinizi eşiniz mi yapıyor?

  Evet bu süreçte o yapıyor. Siz o niyete girince Allah size yolunu gösteriyor. Eşim 'biz çocuğumuz için bir ekip çalışması yapıyoruz' diyor. Deniz'in büyümesi için buna şu an çok ihtiyacımız var. Allah'a şükür iyi bir ekibim var.

  İşle ilgili projeleriniz olacak mı?

  Haziranda bir program vardı, bir kadın kuşağı ama yetişebilecek mi bilemiyorum. Hazirana az bir zaman kaldı, yetişmez herhalde. Ama tabii ki mesleğimi bırakmayacağım. Allah bıraktırtmasın, çok severek yapıyorum. Bir de Deniz'e kariyerli bir anne olmak istiyorum. Çalışan, kendi ekmeğini kazanan, hayatta sözü olan anne olmak istiyorum.

  Bundan sonraki projeleriniz anne ve bebek üzerine mi yoğunlaşacak?

  Olabilir tabii. Anne, bebek, çocuk, moda, sağlık, güzellik, dizi oyunculuğu, sinema filmleri... Ama ilk 6 ay dizi çekmem zor olur. Bazı kadınlar hamilelikleriyle veya annelikleriyle anılmak istemiyor, sanatlarıyla anılmak istiyor. Ama bana bunlarla anılmak gurur veriyor. Şimdi oyunculukta çok daha ilerleyeceğim. Çünkü hiç bilmediğim bir duyguyu yaşadım ve bir gün onu oynamak istediğimde gerçekten çok güzel ve rahat oynayabileceğim. Çok anne rolü oynadım, ama kesinlikle şimdi çok daha iyi oynayacağım.

  İlk anneler gününüz, ne isteyeceksiniz?

  Babasından yemek istedim. Kızımızla birlikte bana yemek yapacak. Menüde fırında balık ve yanına güzel bir salata olabilir.

  Sizin annenizle ilişkiniz nasıl?

  Çok iyidir. Eşim evde Deniz'e bakıyor, annem alıp beni gezmeye çıkarıyor. Yani kaç yaşına gelirsen gel annelik bitmiyor. Doğuma giderken annem 'bebeğimin bebeği olacak' dedi. Allah onu başımdan eksik etmesin.

  Kızımın maneviyatlı olması en büyük temennim

  Kızım Allah'ını, Peygamber'ini, vatanını, milletini, sonra annesini ve babasını bilen bir insan olsun diye dua ediyorum. Hangi dinden olursa olsun insanların din kavramıyla büyümesi çok önemli. Bugün maneviyatı olmayan insanları görüyorsunuz, çok mutsuzlar. Çocuğumu kınasıyla, mevlidiyle, dinî ve kültürel geleneklerle yetiştirmek istiyorum. Ama tabii ki dünyayı bilen, geçmişle geleceği örtüştürebilen biri olmasını istiyorum.

  ***

  Anne Açelya'dan hamilelere öneriler

  Emziren anneler mutlaka çocukları uyuduğunda uyusun. Öbür türlü sinirli ve uykusuz oluyorlar, bu da çocuğa ve anneye zarar veriyor. Ağzına zorla meme veriyor, kızıyor, bağırıyor, onlar daha sabi.

  Günde bir saat bebeğe biri baksın, anneler dışarı çıksın, hava alsın. Ben deniyorum, temiz hava çok iyi geliyor.

  Hamileyken çok su içmek gerekiyor. İnsanın psikolojisi yedikleriyle doğru orantılı. Çok karbonhidrat ve şekerli şeyler yerseniz biraz sıkıntı oluyor. Ama bol su, bol meyve, bol sebzeyi direkt doğadan alırsanız kendinizi çok iyi hissediyorsunuz. İ

  Çocuklarını emzirirken hangi müzikle mutlu oluyorlarsa onu dinlesinler, ama öyle ağıt mağıt dinlemesinler. Acıklı aşk şarkılarından da uzak dursunlar. Ben çocuğuma ninni okuyorum, onunla iletişim kurmamı sağlıyor.

  Çocuğumun altını kimyasal şeylerle silmiyorum. Genelde pamuğu ıslatıp siliyorum veya suyla yıkıyorum.

  Çocuk büyütmek bir ekip işi gerçekten. Ailenin bütün fertlerinin destekleyeceği bir iş. Çocuk doğurmak, ona bakmak sadece anneye ait bir süreç değil. Baba da bu sürece dahil olmalı.

  Ben her zaman çalışabilirim. Ama bir daha kızımın iki aylık halini göremeyeceğim. O yüzden tadını çıkarıyorum.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim