• BIST 108.508
 • Altın 153,730
 • Dolar 3,8505
 • Euro 4,5205

  AB'nin ilk tohumları atıldı

  13.07.2009 18:26
  Denizli'de yapılan Laodikya antik kenti kazıları birçok bilinmeyeni ortaya çıkardı.
  ABnin ilk tohumları atıldı
  AB'nin ilk tohumları atıldı AB'nin ilk tohumları atıldı AB'nin ilk tohumları atıldı

  Denizli'nin Laodikya antik kentinde yapılan kazılarda değişik bulgular ortaya çıkarılıyor. Kazılar, AB'nin ilk tohumlarının burada atıldığını gösteriyor.

  Bugün İspanya'ya turizmde büyük girdi sağlayan boğa güreşlerinin aslında antik dönemde Anadolu'da da yapıldığının anlaşıldığı kazılarda, 17. yüzyılda Amerika'dan Türkiye'ye getirildiği düşünülen patlıcanın, o dönemde Anadolu'da yetiştirildiği ortaya çıktı.

  Türk turistlerce pek fazla bilmemesine karşın dünyadan ziyaretçi çeken Denizli'nin antik kentlerinden Laodikya, her gün çok ilginç buluntularla tarihe ışık tutuyor.

  Laodikya Antik Kenti Kazı Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Laodikya'da 7 yıldır kazı çalışması yaptığını, buranın çocuğu gibi olduğunu söyledi.

  ''Biz burada çalışmaya başladığımızda gerçekten hiçbir alan yoktu'' diyen Şimşek, 7 yılda şehrin Suriye Caddesi, Doğu Bizans kapısı ve kuleleri, Doğu Bizans anıtsal çeşmesi, Tapınak A ve tiyatroları gibi birçok yapılarını bulup, ortaya çıkardıklarını söyledi.

  Türkiye'nin en uzun soluklu kazı çalışmalarından birini yaptıklarını ve burada ''yaşayan bir arkeoloji parkı'' oluşturduklarını ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:

  ''Yani günü gününe önce Denizli, sonra Türkiye'ye buradaki verileri sizler aracılığıyla duyuyoruz ve buna da çok önem veriyoruz. Buraya Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Belediyesi ve Valiliği destek veriyor. Türkiye'de hiçbir yerde olmayan bir şey var burada, Denizlili sanayici ve iş adamları 2003-2004 yılında Laodikya kazılarını koordine ettiler. Bu da gerçekten bir antik kenti sahiplenmenin en güzel örneğini oluşturuyor.''

  -BOĞA GÜREŞLERİ VE PATLICANIN VATANI...-

  Anadolu'nun en büyük stadyumunun Laodikya'da olduğuna dikkati çeken Şimşek, şu bilgileri verdi:

  ''Bizim antik kaynaklardan ve sikkelerden öğrendiğimiz bilgilere göre, stadyumda sadece gladyatör dövüşleri ve sportif yarışmalar değil, bunun yanında hörgüçlü boğalarla ilgili vahşi gösteriler de yapılıyordu. Bu oyunlara çevre kentlerden herkes geliyordu.

  Boğa güreşleri aslında Anadolu'ya özgü ama biz ona sahip çıkamamışız. Daha sonra İspanya bunu sahiplenmiş ve bugün İspanya'da boğa güreşlerinin büyük bir turizm girdisi var ama bunun kaynağı, kökeni Anadolu.''

  Şimşek, Denizli'nin ötüşüyle ünlü horozuna dair bir kabartmanın da bir kandil üzerine işlenmiş olarak bulunduğunu, böylece bu horozun da geçmişinin antik çağlara kadar uzandığının keşfedildiğini hatırlattı.

  Bir başka buluntuya da dikkati çeken Şimşek, ''Bilim adamları patlıcanın 17. yüzyılda Amerika'dan getirildiğini söylüyor ama biz buradaki kabartmalarda patlıcanlar ile bu bölgedeki meyve ve sebzeleri de bulduk'' dedi.

  -AB'NİN TEMELLERİ BURADA...-

  Antik kentin 5 kilometre karelik alana yayıldığını belirten Şimşek, buranın tarihinin daha da eskilere dayandığını düşünerek, Asapos tepesinde kazılara başladıklarını ve Laodikya'nın 5 bin 500 yıl öncesine dayanan tipik bir Anadolu kenti olduğunu bulduklarını bildirdi.

  Şimşek, ''Diğer taraftan burası şimdiki Avrupa Birliğinin (AB) ilk tohumlarının atıldığı yer. Yani Laodikya bu birliğin yönetici ve koordinatörü konumunda. Bu bölgedeki ticaret için özellikle insanlar bir araya gelmişler, AB gibi bir birlik oluşturmuşlar. Burada ürettikleri ürünleri aracısız antik dünyaya ihraç etmişler. Bununla ilgili hem kabartmalar, hem mezar anıtları, hem de yazıtlar var elimizde. Bugünkü AB, Likos Vadisi'ndeki birliğin, yani 2 bin 200 yıl öncesine dayanan birliğin tekrar günümüze yansıması şeklindedir.''

  Anadolu'daki ilk 7 kiliseden biri Laodikya'da olduğu için buranın dünyaca çok iyi bildiğini vurgulayan Şimşek, buranın aynı zamanda Hristiyanlar için hac güzergahı ve ayin yapılmasına izin verilen yerlerden biri olduğunu kaydetti. Şimşek, ''Bu nedenle bizim ziyaretçilerimizin çoğunluğu orta yaş üzerindeki hac ziyareti için gelenleri oluşturur'' diye konuştu.  Diğer Haberler
 • iDANSla çağdaş dans vakti02 Ekim 2012 Salı 22:10
 • İstanbulda en kısa festival02 Ekim 2012 Salı 22:09
 • Turuncu Filmler Antalyada02 Ekim 2012 Salı 22:08
 • Beat’lerin Kralı Babylonda02 Ekim 2012 Salı 22:06
 • Türkiyeye utanç verici ceza02 Ekim 2012 Salı 22:05
 • Fazıl Sayın Evreni ilk kez Salzburgda02 Ekim 2012 Salı 15:02
 • Bilgin Adalı hayata veda etti01 Ekim 2012 Pazartesi 23:20
 • Uluslararası caz günü İstanbul’da gerçekleşecek30 Eylül 2012 Pazar 15:04
 • Askerler öldürdüklerini göremezlermiş30 Eylül 2012 Pazar 07:00
 • İşte Neşet Ertaşın son şiiri29 Eylül 2012 Cumartesi 16:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim