Erdoğan'ın sözleri İsveç'te soğuk duş etkisi yarattı! Erdoğan'ın sözleri İsveç'te soğuk duş etkisi yarattı!
ABD’de George Floyd’un polis şiddetiyle hayatını kaybetmesinin ardından başlayan “Black Lives Matter” (Siyahların hayatı değerlidir) hareketinin kurucu ortağı Patrisse Cullors'ın kuzeni Los Angeles’ta polis müdahalesi sonrası hayatını kaybetti. 3 Ocak’ta trafik kazası ihbarı üzerine olay yerine gelen polisin durdurduğu 31 yaşındaki öğretmen Keenan Anderson, uyarılara rağmen kaçmaya çalıştı. Polis tarafından cadde ortasında tekrar yakalanan Anderson, yere yat talimatına uymayarak direnmeye devam etti. Anderson, polislerin kendisini kelepçelemeye çalıştığı sırada, “Bana yardım edin. Beni öldürmeye çalışıyorlar”, “Beni George Floyd gibi yapmaya çalışıyorlar" şeklinde bağırdı. Polis ise sakin olmasını söyleyerek, “Dur yoksa, şok tabancası kullanacağım” ifadelerini kullandı. Olay anına ilişkin yayınlanan vücut kamerası görüntülerinde, polisin direnmeye devam eden Anderson’a 30 saniyeden fazla bir süre şok tabancası ile müdahale ettiği ve sonrasında kelepçe taktığı görüldü.

Daha sonra olay yerine gelen sağlık ekipleri etkisiz hale getirilen ve baygın görünen Anderson’ı hastaneye kaldırdı. Los Angeles polisi tarafından yapılan açıklamada, Anderson’ın Santa Monica’daki bir hastaneye kaldırılmasından yaklaşık 4 buçuk saat sonra kalbinin durduğu ve hayatını kaybettiği belirtildi.

Polis şefi Michel Moore düzenlediği basın toplantısında, olay günü Anderson'ın izni olmadan başka birinin aracına binmeye çalıştığını ifade etti.