banner4

Abdurrahman Dilipak ve son yazısı…

Abdurrahman Dilipak, 10.11.2019 tarihinde yani Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde "Sevgi ve saygı, zorla mı?" başlıklı bir yazı yayınladı.

Bu yazıda, Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'un kaldırılması gerektiğini söyledi.

Yazısında “…Hz. Muhammed devrinde Mekke’de yaşıyorsam, putlara saygı duymam mı gerekecekti! Ya da Hz. İbrahim, Nemruda, put yapan babasının yaptığı putlara saygı mı duyması gerekiyordu!....Şimdi bir de “Yeşil Kemalistler”imiz çıktı. Kemalizme en büyük zararı anti Kemalistler değil bu “Yeşil Kemalistler” veriyor aslında. İşi daha da sulandırıyorlar. Ama tabii bu oportünizmin kimseye bir faydası yok! Müslümanlara da zarar veriyorlar. Keşke herkes kendisi olsa. Hakaret olmadan eleştiri için önce herkesin eteğindeki taşı dökmesi gerek. Artık internet var. Latife hanımın mektuplarını yasaklayarak neyi saklayabilirsiniz ki!...Koruma kanunu kalksın ve anayasadaki, giriş ve bazı maddelerle ilgili “değiştirilemez” şartı kaldırılsın, önce şartlar eşitlensin ve hukuki bir zemin oluşturulsun. O zaman bu işten herkes kazançlı çıkar." ifadelerini kullandı.

Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili ağır ifadelerin yer aldığı yazının 10.11.2019 tarihinde yayınlanması son derece ilginç. Atatürk’e karşı sistemli bir saldırı ve yıpratma yıllardan beri yapılıyor. Fakat bu yazıyla sebeple sonuç ilk defa bir arada ve bu kadar net ifade edildi.

Abdurrahman Dilipak yazının sonunda “…Koruma kanunu kalksın ve anayasadaki, giriş ve bazı maddelerle ilgili “değiştirilemez” şartı kaldırılsın…” ifadesiyle gerçek amacını açıkladı.

Abdurrahman Dilipak’ın “…anayasadaki, giriş ve bazı maddelerle ilgili “değiştirilemez” şartı kaldırılsın…” derken hangi maddeleri kastediyordu. Gerçi herkes bu maddeleri biliyor ama ben yine de hatırlatayım.

Anayasanın ilk üç maddesi devletin temel ilkeleri ile ilgilidir. Bu maddeleri korumak için 4. Madde getirtilmiştir. Anayasanın 4. maddesinde ilk üç maddenin değiştirilmesinin teklif bile edilemeyeceği ibaresi yer almıştır. Bu maddelere bakalım.

 

Anayasa’nın 1.maddesi;

Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

 

Anayasa’nın 2.maddesi;

Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

 

Anayasa’nın 3.maddesi;

Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe'dir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır.

 

Anayasa’nın 4.maddesi;

Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

 

Abdurrahman Dilipak, "Sevgi ve saygı, zorla mı?" başlıklı yazısı ile Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'un ve Anayasa’nın ilk dört maddesinin kaldırılmasını istiyor.

Yorumu sizlere bırakıyorum.

 

Aydınpost ANDROID'de TIKLA YÜKLE! Aydınpost APPSTORE'da TIKLA YÜKLE!