• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  Abdullah Gül'ü seviyorum!

  03.04.2008 15:27
  CHP lideri Deniz Baykal, 'yaşanan gerilimin sona erdirilmesi için Erdoğan ile bir araya gelmesi' yönündeki önerilere cevap verdi. Baykal, Gül konusunda da fikilerini açıkladı.
  Abdullah Gülü seviyorum!
  Abdullah Gül'ü seviyorum! Abdullah Gül'ü seviyorum! Abdullah Gül'ü seviyorum!

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''yaşanan gerilimin sona erdirilmesi için Başbakan Erdoğan ile bir araya gelmesi'' yönündeki önerileri ''Romantik talepler'' olarak niteleyerek, ''Sonuç alıcı bir görüşme için AKP'nin özeleştiri yapması gerekir'' dedi.

  Alınan bilgiye göre, Baykal, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında AK Parti ile ilgili kapatma davası ve ardından yaşanan sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  ''Yaşanan gerilimin sona erdirilmesi için Başbakan Erdoğan ile bir araya gelmesi'' yönündeki önerilere değinen Baykal, bu çağrıyı yapanların ''Krizin nedenlerini teşhis edemediklerini ve kolaycı bir yaklaşım sergilediklerini'' savundu.

  ''Yaşanan gerilimin AKP-CHP sürtüşmesinden kaynaklanmadığını, kişisel olarak AKP ve Başbakan Erdoğan ile herhangi bir kavgasının bulunmadığını'' anlatan Baykal, ''Örneğin, ben kişi olarak Abdullah Gül'ü seviyorum, ancak fikirleriyle hiç mutabık değilim'' dedi.

  Baykal, Başbakan Erdoğan ile bir araya gelmesine yönelik önerilere ilişkin ''(Baykal-Erdoğan görüşsün) talepleri romantik taleplerdir. Sonuç alıcı bir görüşme için AKP'nin özeleştiri yapması gerekir. Şu ana kadar bu olmadı. Başbakan suçlamalarını sürdürerek vakit geçiriyor'' diye konuştu.

  -''EN BÜYÜK HATA''-

  ''Kriz, AKP, anayasal düzenle, yargıyla, üniversiteyle çatıştığı için var'' diyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''AKP hep 'benim sayısal çoğunluğum var, istediğimi yaparım' anlayışıyla hareket ediyor. Cumhurbaşkanını uzlaşma yerine dayatma ile seçtiler. Sayın Gül milletin değil, AKP'nin cumhurbaşkanı gibi davrandı. Onun için de anayasal kurumlar, siyasal partiler arasında uyumu sağlama fonksiyonunu yerine getiremedi. Başbakan siyasal simge olan türbanı üniversiteye sokmaya yönelik anayasa değişikliğiyle laiklikle ilgili en büyük hatasını yaptı.''

  -''YARGI GÖREVİNİ YAPAR''-

  ''Laikliğin hiçbir dönemde bugünkü kadar zorlanmadığı'' görüşünü savunan Baykal, ''iktidara sürekli olarak 'laiklikle oynamayın, anayasayı zorlamayın uyarısında bulunduklarını' ancak bunun dikkate alınmadığını'' söyledi.

  Baykal, şu değerlendirmede bulundu:

  ''Anayasanın temel ilkeleri ve laikliği ortadan kaldırmaya çalışan AKP'ye karşı hukuk ve yargı işlemeye başladı, onun için kapatma davası açıldı. Siyasetçi görevini yapmaz, anayasanın temel ilkelerini zorlarsa hukuk ve yargı devreye girer, görevini yapar. 'Yargı görevini yapar AKP kapatılırsa kaos olur' diyenler var. Yargı görevini yaparsa belki belli bir bedel ödenir, ancak esas kaos yargının görevini yapması engellenirse ortaya çıkar. Yargının görevini yapması engellenirse din istismarı engellenemez. 'Bırakalım dini siyasete alet etsin, laikliği yok saysın' anlayışı sonunda dinci diktatoryayı getirir.''

  -REFERANDUM SÜRECİ-

  Kapatma davasının ardından gündeme gelen anayasa değişikliği tartışmalarına da değinen Baykal, ''Anayasa değişikliği ve benzeri düzenlemelerle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının laik devlete, ülke bütünlüğüne sahip çıkması engellenemez, engellenmemeli'' dedi.

  ''Geçmişte AK Parti'ye yöneltilen iddialara benzer gerekçelerle kapatılan partiler olduğunu, buna itiraz etmeyenlerin bugün AK Parti'ye yönelik dava açıldığında karşı çıktıklarını'' anlatan Baykal, demokrasinin sınırsız olmadığını, anayasa ve hukuk kurallarına uyulması gerektiğini kaydetti.

  Baykal, ''olası bir anayasa değişikliği sonucunda referanduma gidilmesinin de ülkeyi böleceğini, bunun laikliğin oylanması anlamına geleceğini'' yönündeki görüşlerini de tekrarladı.

  -AB'YE TEPKİ-

  Baykal, AK Parti'ye yönelik kapatma davasıyla bağlantılı olarak Avrupa Birliği'nden (AB) gelen tepkilerin kabul edilemez olduğunu da belirtti.

  Türkiye'nin bağımsız bir ülke olduğunu, bir hukuk devletinde yargının görevini yapmasına herkesin saygı göstermesi gerektiğini anlatan Baykal, şunları kaydetti:

  ''Türkiye'de anayasal kurumların görevini yapması AB'nin iznine bağlı değildir. Başbakan ve hükümet üyeleri AB'den gelen bu baskıları anlayışla karşılıyorlar. Buna kesinlikle tepki göstermeleri, yargının bağımsız olduğunu söylemeleri gerekir.''

  Baykal, Türkiye'ye gelecek olan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüşeceğini de belirterek, bu görüşlerini ona da ileteceğini anlattı.
  AA

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim