• BIST 109.330
 • Altın 156,222
 • Dolar 3,8688
 • Euro 4,5564

  Abdullah Gül'den istek

  27.02.2009 15:40
  Aydın Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı ve Türk Eczacılar Birliği 2. Başkanı Şevket Kaya, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte katıldığı Afrika gezisinde olumlu görüşmeler yaptıklarını söyledi.
  Abdullah Gülden istek
  Abdullah Gül'den istek Abdullah Gül'den istek Abdullah Gül'den istek

  Kaya, "Cumhurbaşkanımız bizimle tek tek sohbet ederek görüşmelerimiz hakkında bilgi aldı ve bu görüşmelerin devamının getirilmesini istedi" dedi.
  Türk işadamlarının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte katıldığı Afrika gezisini değerlendiren Şevket Kaya, Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) tarafından gerçekleştirilen 20-24 Şubat 2009 tarihleri arasındaki geziye ihracatçı birlikleri ve 130 iş adamının katıldığını hatırlattı. Dört günlük iş gezisinin ilk iki gününde Kenya'nın başkenti Nairobi'de çeşitli görüşmeler yaptıklarını açıklayan Kaya, "Burada çok olumlu görüşmeler oldu ve karşılıklı iş bağlantıları yaptık" dedi.
  Afrika'nın, Türkiye için yeni bir kapı ve iyi bir pazar yeri olduğunu anlatan Kaya, şöyle konuştu: "Türk işadamları Afrika ülkelerine rahatlıkla ihracat yapabilir. Bu güne kadar ihmal edilmiş ama bundan sonra fırsatlar değerlendirilecek. Türklerin daha önce önemsemediği ve ülkelere bundan böyle daha çok önem vermesi gerekiyor. Mesela bugüne kadar Kenya'ya direk uçuş yokmuş. Ancak Cumhurbaşkanımızla birlikte katıldığımız gezinin ardından direk seferler başlatıldı ve daha da iyi olacak."
  Bir eczacı olarak kendisinin de Kenya'daki ilaç pazarını yakından inceleme fırsatı bulduğuna işaret eden Kaya, sözlerine şöyle devam etti: "Görüşmelerimizde Türkiye'den oraya nasıl ilaç gönderebileceğimiz konusunda görüş alış verişinde bulunduk. Oradaki ilaç piyasasına Çin ve Hindistan hakim. Orada bu ülkelerde rahatlıkla rekabet edebileceğimiz bir ortam var. Ben kendi sektörümle ilgili 14-15 firma ile görüşme yaptım. Onlardan ne tür ilaçlar istediklerini ve hangi ilaçların sıkıntısının çekildiği
  konusunda bilgi aldım. Fiyat araştırması yaptıktan sonra bu firmalarla yeniden görüşeceğiz."
  Kenya'daki görüşmeleri sırasında bir Aydınlı olan Nairobi Ticaret Ataşesi'nin kendilerine çok yardımcı olduğunu ifade eden Kaya, gezinin ikinci bölümünde Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'da da işadamlarıyla karşılıklı görüşmelerde bulunduklarını beyan etti. Kaya, her iki ülkenin Ticaret Bakanlığı yetkililerinin ikili ilişkileri geliştirmek için Türk işadamlarına yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.
  CUMHURBAŞKANI GÜL İŞ ADAMLARINDAN BİLGİ ALDI
  Şevket Kaya, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kendisiyle birlikte Afrika ziyaretine katılan işadamlarıyla hem gidiş hem de gelişte tek tek sohbet ederek değerlendirme yaptığını anlattı. Şevket Kaya, Sayın Cumhurbaşkanı'nın gidişte ne yapacağımızı ve kimlerle görüşeceğimizi; dönüşte ise görüşmelerin sonucunu ve nasıl bağlantılar kurduklarını sorduğunu söyledi.
  Cumhurbaşkanı Gül'ün kurulan bağların geliştirilmesini ve görüşmelerin devamının getirilmesini istediğini anlatan Kaya, sözlerine şöyle devam etti: "Kendisi hem bizle yaptığı görüşmelerinde hem de orada yaptığı resmi konuşmasında 'Afrika'nın Türkiye için yeni bir kapı olduğunu ve kendisinin bu ziyarete Türk işadamlarının önünü açmak için katıldığını' ifade etti. İnşallah bizde kendisinin sayesinde başlattığımız bu görüşmeleri geliştirerek devam ettireceğiz."

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim