Gizli servisin yol açtığı telekulak skandalıyla çalkalanan Yunanistan'da, Türkiye bugün gündemi değiştirdi ve manşetlerde ilk sıraya yerleşti.

Temmuz ayı sonunda ilk emareleri görülen telekulak skandalı, geçen hafta muhalefetteki PASOK'un yeni lideri Nikos Androulakis'e ait telefonun dinlendiğinin ortaya çıkmasıyla tsunamiye dönüştü. Androulakis'in telefonunu 2021'in Eylül ve Ekim aylarında takip eden gizli servis, doğrudan Başbakanlığa bağlı Yunanistan Milli İstihbarat Teşkilatı'ydı (EYP).

Androulakis söz konusu dönemde Avrupa Parlamentosu (AP) üyesiydi ve iki ay sonra da anketlere göre üçüncü parti olan Panhelenik Sosyalist Hareket'in (PASOK) başına geçti. EYP'nin başındaki Panayottis Kontoleon'un istifasını kabul eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, özür dileyip "Telefon dinlenmesi benden habersiz yapıldı. Bu, asla kabul edilebilecek bir durum değil" dedi. Skandal, Başbakanlık Genel Sekreteri ve aynı zamanda Miçotakis’in yeğeni Grigoris Dimitriades'i de koltuğundan etti.

Dinleme emrini kimin verdiği halen gizemini korurken, muhalefet partileri siyasi kariyerinin en kritik günlerini yaşayan Başbakan Miçotakis'in de istifa etmesini istiyor.

TÜRKİYE GÜNDEMİ DEĞİŞTİRDİGünlerdir sayfa sayfa telekulak skandalını haberleştiren Yunan medyası, bugün odak noktasını Türkiye'ye çevirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni nesil sondaj gemisi Abdülhamid Han'a helikopterden baktığı fotoğraflar, dakikalar içinde Yunan medyasının sayfalarına taşındı.

Abdülhamid Han, bugün Mersin'den yola çıkıp Gazipaşa'nın güneyindeki Yörükler 1 kuyusuna doğru seyredecek. Söz konusu kuyu, Gazipaşa'ya 55 kilometre uzaklıkta ve Kıbrıs'ın kuzeybatı ucuna da yaklaşık 70 kilometre mesafede.

Kathimerini gazetesi, Atina'nın Türkiye'nin dördüncü sondaj gemisi Abdülhamid Han'ın yola çıkışına hazırlandığını bildiriyor.

Geminin rotasındaki belirsizliğin bugün öğle saatlerinde sona erdiğini belirten gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Akdeniz'e uğurlanan Abdülhamid Han'ı 'Sondajın jeopolotiği' adlı başka bir analizle de değerlendirdi. Analizde "Türkiye, yıkıcı uluslararası gelişmelerin ortasında Abdülhamid Han sondaj kulesiyle kendine ait payı istiyor" denildi.

'ERDOĞAN'IN BAYRAMI BAŞLADI'

'Erdoğan: Kimseden izin almaya ihtiyacımız yok' başlığıyla Türkiye'deki gelişmeleri aktaran Ta Nea gazetesi, Abdülhamid Han'ın yola çıktığını ve Ankara'nın hızla NAVTEX ilan ettiğini dile getirdi.

CNN Yunanistan, 'Yeni Türk meydan okumasına Atina'dan soğukkanlı yanıt- Erdoğan'ın bayramı sondaj kulesiyle başladı: Kimsenin iznine ihtiyacımız yok' manşetiyle okurlarının karşısına çıktı.

CNN Yunanistan geminin göreve başladığı tören için 'Erdoğan güç gösterisi yaptı' yorumunda bulundu.

Haberde şu ifadelere yer verildi;'Recep Tayyip Erdoğan güç gösterisi yaparak geminin üzerinden Cumhurbaşkanlığı helikopteri ile uçtu ve bu fotoğrafı Twitter'da yayınladı.'

Haberi birinci manşetinden veren bir başka Yunan gazetesi olan Kathimerini de geminin sefere çıkmasını Erdoğan vurgusu ile gördü.

'Türkiye Akdeniz'e yeni sondaj gemisi gönderdi' başlıklı haberde şu ifade yer aldı;'Erdoğan, Türkiye'nin dördüncü yüzer sondaj kulesinin, bölgenin 55 kilometre güneyindeki Yörükler-1 sahasına doğru yola çıktığını duyurdu.'

Erdoğan'ın açıklamalarına yer verilen haberde Türkiye'nin kısa süre sonra NAVTEX yayınladığının altı çizildi.

'SİNİRLERİMİZLE OYNUYOR'Skai televizyonuna konuşan Yunanistan Eğitim Bakanı yardımcısı Angelos Syrigos, "Erdoğan Abdülhamid Han'ı kullanarak bizim sinirlerimizle oynuyor" ifadesini kullandı. Yunan siyasetçi Syrigos, sondaj gemisinin rotasının son ana kadar açıklanmadığını belirtip Türkiye'nin bir zafer belirtisi aradığını ileri sürdü.

'Türkiye ve Yunanistan arasında tasavvur edilemez savaş' başlığını kullanan To Vima gazetesi, 'Thukididis tuzağı'na atıfta bulunuyor. Dünya tarihinde savaşların beş nedenden çıktığını yazan To Vima, iki ülke arasındaki bir çatışmanın yıkıcı olabileceğini belirtip savaştan kaçınmak için problemlerin çözülmesi gerektiğini vurguluyor.

Eski bir Yunan diplomat olan Prof. P. K. Ioakeimidis imzalı analiz, "Çünkü, bir kazadan bir savaş çıkabilir" cümlesiyle sona eriyor.

Geminin rotasını manşetinden veren Proto Thema internet sitesi, "Türk lider Abdülhamid Han'ı Ankara'nın enerji alanındaki sembolü olarak tanımladı" cümlesine haberinde yer verdi.

Eleftheros Typos gazetesi, manşetinden 'Erdoğan: Abdülhamid Han Antalya'nın 55 kilometre uzağına gidecek' dedi.

Türkiye'nin önceki yıllarda Doğu Akdeniz'de giriştiği sondaj faaliyetleri Yunanistan'ı çaresiz bırakmış, Atina yönetimi Avrupa Birliği'nden (AB) yardım istemişti. Türkiye ve Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'deki deniz sınırları için farklı ülkelerle yaptığı anlaşmalar bulunuyor.