• BIST 107.599
 • Altın 151,871
 • Dolar 3,7038
 • Euro 4,3543

  AB'den reform karşıtı

  15.07.2009 10:58
  Baykal, reform karşıtı olarak kara listede
  ABden reform karşıtı
  AB'den reform karşıtı AB'den reform karşıtı AB'den reform karşıtı

  Baykal, darbecilerin sivil mahkemelerde yargılanmasını öngören düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne taşırken, “Gelin Türkiye'yi gerçek Avrupalı yapalım” demesi şaşkınlığa neden oldu. CHP, AB'yle ilgili demokratikleşme reformları dahil 16 yasanın iptali için mahkemeye başvurduğu için 2008 İlerleme Raporu'nda reform karşıtı olarak not edildi.

  CHP lideri Deniz Baykal, darbecilere sivil yargı yolunu açan yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götürme gerekçesini açıklarken, AK Parti'ye de çağrıda bulunarak, “Gelin Türkiye'yi gerçek Avurapalı yapalım” dedi.
  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısını, milletvekilliği dokunulmazlığını ve özerk vergi sistemini örnek göstererek çağrıda bulunan Baykal, AB üyeliği çerçevesinde yapılan reformlara ise hep karşı çıktı.

  BAŞÖRTÜLÜ VEKİLE NASIL BAKIYOR

  Baykal'ın örnek gösterdiği Avrupa'da Genelkurmay Başkanları Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı, AB üyesi ülkelerin büyük bir bölümünde askeri yargı yok. Avrupa'da öğrenciler için başörtüsü yasağı yok, başörtülü kadınlar milletvekili seçilebiliyor ve başörtülü bir şekilde parlamentoda görev yapabiliyor. Avrupa'da partilerin kapatılması neredeyse imkansız. Avrupa'da seçim kaybeden liderler çekiliyor.

  AB'DE NOT EDİLDİ

  Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan 2008 İlerleme Raporu'nda CHP'nin AB karşıtlığı not edildi. CHP'nin AB'yle ilgili demokratikleşme reformları dahil 16 yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğu not edilen raporda, 'büyük siyasi partiler arasındaki diyalog ve uzlaşma ruhu eksikliğinin siyasi kurumların düzgün işleyişini olumsuz etkilediği' tespiti yapıldı.

  CHP'nin karşı çıktığı, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını ön gören yasa ile ilgili değişiklik, Türkiye'nin Avrupa Birliği yol haritasını gösteren 2008 yılı Ulusal Programı'nda da yer almıştı.


  Sivil yargı bakıyor

  AB üyesi birçok ülkede askeri yargı sadece olağanüstü hal ve savaş halinde görev yapıyor. Bir çok Avrupa ülkesinde askeri yargı yok. İşte Avrupa'da askeri mahkemelerle ilgili bazı uygulamalar:

  Almanya: Barış zamanında askeri mahkeme yok. Askeri suçlara genel mahkemeler bakıyor.

  İsveç: Barış zamanında askeri mahkeme yok. Askeri suçlar sivil yargının görev alanında.

  Norveç: Barış zamanında askeri mahkeme yok. Askeri suçlara genel mahkemeler bakıyor.

  Danimarka: Barış zamanında askeri mahkeme yok. Askeri konular sivil yargının görev alanında.

  Avusturya: Hem barış zamanında hem de savaş zamanında askeri mahkeme yok. Genel mahkemeler yetkili.

  Belçika: Beş üyeli savaş konseyi, bir yüksek subay ve bir sivil hâkim ve birer ay görev yapan üç subaydan oluşuyor. Askeri savcılar üniforma giyip asker kişi sayılıyorlar, ancak Adalet Bakanlığı'na bağlılar. Bu mahkemelerin temyiz yeri sivil Yargıtay.

  Fransa: Askeri mahkeme bir sivil hâkimin başkanlığında, bir sivil hakim ve üç askerî hakimden oluşuyor. Üyeler her yıl için kararname ile yürütme organı tarafından atanıyor. Temyiz mahkemesi olarak Yargıtay görev yapıyor.

  AB'nin net beklentileri

  2008'de yürürlüğe giren Katılım Ortaklığı Belgesi'nde AB'nin Türkiye'den net beklentileri şu şekilde sıralandı: Ordu üzerindeki sivil denetim, AB üye devletleri uygulamaları ile uyumlu hale getirilsin. Ordunun siyasi konulara müdahale etmemesi sağlansın. Siviller, milli güvenlik stratejisinin oluşturulması ve uygulanmasındaki denetim görevlerini tam anlamıyla yerine getirsin. Güvenlik konusunda, daha ileri düzey hesap verilebilirlik ve şeffaflaşma sağlansın. Dış denetim yolu da dahil olmak üzere, ordu, savunma politikası ve ilgili harcamalar üzerinde tam bir parlamento denetimi tesis edilsin. Askeri mahkemelerin yetkisinin, askeri personelin askerlikle ilgili görevlerine hasredilmesi. Programın Siyasi Kriterler Bölümü, Sivil-Asker İlişkileri Başlığında MGK'nın konumu, Türk Silahlı Kuvvetleri bütçesinin denetimi ve askeri mahkemelerin görev yetkilerine ilişkin şu satırlar yer alıyor: “Demokratik hukuk devletinin gerekleri çerçevesinde hazırlanacak Yargı Reformu Stratejisi'nin bir parçası olarak askeri mahkemelerin de görev ve yetkilerinin tanımlanmasıyla ilgili düzenlemelere devam edilecektir.”


  Askeri yargının başında sivil yargıçlar var

  Emekli Askeri Hakim Ümit Kardaş, Türkiye'de askeri yargının etki alanının oldukça geniş olduğuna dikkat çekiyor. Kardaş, “Ordunun iç disiplini açısından askeri mahkemenin olması doğal. Genelkurmay Başkanı bunu söylüyor ama esas meseleye girmiyor. Kaldı ki birçok ülkede askeri mahkeme yok. Saydığı ülkelerde ise Askeri Yargıtay yok.

  Adaleti Savunanlar Derneği Başkanı emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ise asker hâkimlerin rütbe taşımasının bağımsızlığı zedelediğine dikkat çekiyor.


  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim