• BIST 90.787
 • Altın 254,429
 • Dolar 5,8790
 • Euro 6,5887

  ABD'den bir güvenli bölge açıklaması daha

  16.04.2019 00:09
  ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye Operasyonları Kıdemli Danışmanı emekli Albay Rich Outzen, "(Suriye'nin kuzeyinde) Güvenli bölgenin  doğru bir şekilde uygulanmasını sağlarsak YPG'yi sınırdan çıkaracağız ve ağır silahlar da çıkarılmış olacak." dedi.
  ABD'den bir güvenli bölge açıklaması daha
  ABD'den bir güvenli bölge açıklaması daha ABD'den bir güvenli bölge açıklaması daha ABD'den bir güvenli bölge açıklaması daha

  Outzen, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Washington  Ofisi (SETA DC) tarafından düzenlenen "Suriye'de ABD-Türkiye İş Birliğindeki  Güçlükler" konulu panelde konuştu.

  Suriye'de Türkiye-ABD iş birliğinin başarısız olmasını hiç kimsenin   görmek istemediğini belirten Outzen, ABD'nin YPG ile olan ilişkisini "DEAŞ ile  mücadelede bir araç" olarak nitelendirdi.

  ABD'nin Suriye'den askerlerini çekme kararının operasyonel olduğunu ve  ABD askerinin en başından beri DEAŞ ile mücadele için orada bulunduğunu söyleyen  Outzen, Suriye'den çekileceklerini, çekilmenin ne zaman olacağınınsa,  uluslararası koalisyonunun ABD çekildikten sonra ne kadar destek vereceğine ve  güvenli bölgenin oluşturulması gibi birçok bölgesel faktöre bağlı olduğunu ifade  etti.

  Outzen, ''ABD, Suriye'den politikası gereği ayrılmıyor, sadece  askerlerini çekiyor." dedi.

  Suriye'de Fırat'ın doğusunun şu aşamada, siyasi süreçte görüşmelerin  bir parçası olmak zorunda olmadığını ifade eden Outzen, ABD ve Türkiye arasındaki  "en büyük anlaşmazlık" olarak nitelendirdiği Fırat'ın doğusuna ilişkin şunları  kaydetti:

  "Arapların yoğun olarak yaşadığı yerlerde yerel güvenlik güçleri de  Arap olmalı. Bu konuda ABD ve Türkiye hemfikir. Türkiye'nin, sınırındaki YPG  güçlerine karşı çok güçlü ve mantıklı bir itirazı var. Sınır bölgesinin tarihine,  YPG ile PKK arasındaki ilişki ve PKK'nın yıllardır Türkiye'ye karşı yürüttüğü  kampanyaya bakıldığında bu argümana biraz sempati göstermemiz gerek. Ama  Türkiye'nin bu sorunu çözmesi ve YPG'yi sınırdan temizlemesi için tek taraflı  büyük bir askeri operasyon başlatması mı gerek? Bence gerekli değil çünkü her iki  tarafta da başkanların dile getirdiği ve bizim de üzerinde çalıştığımız güvenli  bölge bu sorunun çözümü. Güvenli bölgenin doğru bir şekilde uygulanmasını  sağlarsak YPG'yi sınırdan çıkaracağız ve ağır silahlar da çıkarılmış olacak."

  Suriye'nin kuzeydoğusunda yeni bir harita çizmeye çalışmadıklarını  belirten Outzen, "sağlıklı, birleşik ve demokratik" bir Suriye görmek  istediklerini sözlerine ekledi.

  SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran ise YPG'nin  Türkiye-Suriye sınırında temizlenmesinin ve güvenli bölgenin Türkiye için kritik  olduğunu belirterek Türkiye'nin YPG'den gelecek hiçbir tehdidi kabul  edemeyeceğini ifade etti.

   

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim