• BIST 109.156
 • Altın 153,325
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  ABD'de son büyük reform

  17.07.2009 09:45
  Amerika'da son 40 yılın en büyük reformu, kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor.
  ABDde son büyük reform
  ABD'de son büyük reform ABD'de son büyük reform ABD'de son büyük reform

  Amerika'da son 40 yılın en büyük reformu olma özelliği taşıyan sağlık reformu, Amerikan kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Uzmanlar, yapılacak bu yeniliğin ayrıntıları da enine boyuna masaya yatırılıyor. Cumhuriyetçi Partililer, reform için maliyeti ve işverenlere getireceği yükü gerekçe göstererek reforma karşı çıkıyor. Demokratlar ise hali hazırdaki sağlık sisteminin dünyanın en pahalı sistemi olduğunu belirterek, 50 milyona yakın sigortasız Amerikalının güvenceye kavuşmasından duyulan rahatsızlığa anlam vermekte güçlü çektiklerini belirtiyorlar.

  US Today gazetesi reform ile ilgili kaleme aldığı yazıda "Yapılacak sağlık reformunun başarısı üç temel sorunu çözmesine bağlı olacaktır. Bu sorunlar artan sağlık harcamalarının denetim altına alınması, sigortasız 50 milyon insanın sigorta kapsamına alınması ve maliyetlerin hakkaniyet ilkesine dayalı bir biçimde paylaştırılmasıdır" diye özetliyor. Sağlık reformunun önündeki en büyük engel ise kamuoyunun bu nasıl tavır alacağı. Yapılan kamuoyu yoklamalarında hemen herkes sağlık reformu için olumlu görüş bildiriyor; ancak Cumhuriyetçi Partililerin tutumu zaman zaman halkın kafasını da karıştırmıyor değil.

  Amerikan tarihinin son 40 yıldaki en büyük reformu olarak ifade edilen sağlık sigortası reformu, Başkan Barack Obama'nın da en büyük projesi durumda. Başkan Obama, Perşembe günü New York ve New Jersey eyaletlerinde yaptığı konuşmada sağlık reformuna değinerek, 50 milyon insanın sağlık güvencesinden yoksun olmasına seyirci kalmanın bu kimselere karşı ayrımcılıkla yapmakla eş anlamlı olacağını söyledi. Başkan Obama, ABD Anayasası'na da dikkat çekerek, "ayrımcılığı" en büyük suç olduğunu ve insanları ne renginden, ne Latin kökenli olmasından, ne Müslüman olup her gün Allah'a ibadet etmesinden ve ne de cinsel tercihinden dolayı ayrımcılık uygulanamayacağının altını çizdi. Ulusal Siyahların Gelişimi Derneği (National Association for the Advancement of Colored People -NAACP) adlı kuruluşun 100 yılında Manhattan'da konuşan Obama'nın ana gündeminde sağlık reformu vardı. Obama, ilk defa siyahlara yaptığı konuşmada, reforma karşı gelmeyi adeta dışlamayla eş değer tutarak bu projesine ne kadar ehemmiyet verdiğini gösterdi.

  Geçtiğimiz yıl başkanlık adaylığı mücadelesinde Hillary Clinton'ın savunduğu proje olan sağlık reformu için hemen hemen tüm Demokratlar fakir birliği yapmış görünüyor; ancak sorun maliyetin nasıl karşılanacağında. Obama'nın planı zenginden daha fazla almak; ancak bunun istihdama getireceği yükün nasıl hafifletilebileceği Demokratları en çok düşündüren sorunlardan biri. Bir diğer sorun ise, dar gelirlilerden alınan vergilerin düşürülmesi ve devletin vergi kaybı nedeniyle birde sağlık sigortasına hazineden para aktarılmasının bütçeye getirebileceği yük.

  Obama ise, sağlık reformu konusunda hiçbir adım atmamanın, diğer bütün seçeneklere kıyasla daha maliyetli olacağını söylüyor. Şimdi reform çabalarının başarısı, Obama'nın bu konuda kamuoyunu ikna etmesine bağlı.

  New York Times gazetesi de Demokratların hazırladığı sağlık reformu tasarısına destek veriyor. Gazete, tasarının bütçeye ek bir maliyet getirmeden herkesin sigortalı olmasını sağlayacağını savunuyor.

  Tasarı tüm Amerikalıların sağlık sigortası yaptırmasını aksi takdirde bir ceza ödemesini öngörüyor. Ayrıca, küçük işletmeler dışında bütün işyerlerinde işverenlerin, çalışanların sağlık sigortasını karşılamasını veya yüklü ölçüde katkıda bulunmasını içeriyor. Tasarıya göre, milyonlarca yoksul vatandaş sağlık hizmetlerinden yararlanacak ve orta sınıflar devlet desteğiyle sağlık sigortası kapsamına alınacak.

  Neredeyse bütün Amerikalıları sağlık sigortası kapsamına sokacak bu düzenlemenin maliyeti ise 10 yılda bir trilyon doların üzerinde olacak. Bunun yarısı sağlık harcamalarındaki tasarruflarla, diğer yarısı da zengin Amerikalılara konacak vergilerle karşılanacak. Bu tasarı sağlık reformunun standardını belirliyor, bütçe açığı daha fazla artmadan herkesin sigortalı olması sağlanması mevcut hükümetin en önemli sorunlarının başında geliyor

  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim