• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  ABD Trabzon'u isteyebilir

  19.02.2009 14:20
  Kırgızistan, Amerikan askeri üssünü kapatma kararı aldı. ABD'ye kucak açacak yeni bir bölge ülkesi ortaya çıkmıyor. Pentagon'un üs sorunu had safhada.
  ABD Trabzonu isteyebilir
  ABD Trabzon'u isteyebilir  ABD Trabzon'u isteyebilir  ABD Trabzon'u isteyebilir

  ABD şimdi, Orta Asya'da fellik fellik üs kuracak yer arıyor. ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Petraeus, Orta Asya turunda. Rus strateji uzmanlarına göre ise ABD; Tacikistan ve Özbekistan gibi ülkelerde şansını deneyecek. Çözüm bulamazsa, Türkiye'den Trabzon'u isteyebilir...

  Üstelik yeni Başkan Obama'nın "Bundan böyle önceliğimiz Afganistan olacak" şeklindeki sözlerine bakılırsa, Orta Asya, ABD için dünyadaki en önemli bölgelerinden biri olacak. Başkan Obama'nın da onayıyla ABD, Afganistan'a 17 bin asker daha gönderiyor.

  RUSYA ENGELİ

  Ancak bölgedeki en önemli askeri üssünü kaybeden Amerika şimdi zorda. Zamanlama son derece kritik. Çünkü bu ay başında tam da ABD Afganistan"daki varlığını artırma planı yaparken Rusya, Kafkaslar ve Orta Asya"daki eski konumuna dönmek için düğmeye bastı. Rusya; Beyaz Rusya, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan ile NATO benzeri bir askeri ittifak kurma kararı aldı.

  Bu nedenle Kırgızistan'ın, Manas'taki Amerikan üssünü kapatma kararı, Washington'ı büyük sıkıntıya soktu.

  Kırgızlar ayrıca, Moskova ile, ABD'nin boşaltacağı üsse Rus askerlerinin yerleşmesine izin vermek konusunda prensipte anlaştı. Karşılığında Rusya, Kırgızistan'a 2 milyar dolar civarında bir destek paketi verecek.

  2001'den beri ABD'nin üssü olan Manas'ın kapatılmasına ilişkin Kırgızistan Başbakanı İgor Çudinov, 2006'da bir Amerikan askerinin bir Kırgız vatandaşını öldürmesi olayının hala aydınlatılamamış olması, Amerikalı askerlerin kullandığı araçların trafik kazasına karışması ve kazalarda bir kişinin ölmesi, bir kişinin sakat kalması gibi nedenlerle "halkın üsse tepkisinin arttığını" söyledi.

  TACİKİSTAN VE ÖZBEKİSTAN OLMAZSA, GÖZLER TRABZON'DA...

  ABD ise şimdi bölgede bir üs kurmak için Tacikistan ve Özbekistan'dan medet umuyor. Ancak Rus strateji uzmanları bu konuda ABD'nin bile pek umutlu olmadığını belirtiyor ve bu ülkelerdeki Rus etkisinin buna izin vermeyeceğini söylüyor.

  Ağustos 2008'de patlak veren Gürcistan-Rusya çekişmesi sırasında Gürcistan'ın ne duruma düştüğünü gören bölge ülkelerinin ABD'ye kapılarını açmaları beklenmiyor.

  Aynı uzmanlar "ABD'nin yapacağı tek şey kalacak gibi. O da Türkiye'den Trabzon'u istemek. Trabzon'da bir Amerikan üssü, bugünlerde ABD için İncirlik üssünden bile daha önemli" diyor.

  "Rossia V Globalnoy Polotike" (Rusya ve Global Politika) dergisinin başyazarı Fyodor Lukyanov da "Türkiye'nin önemi artt. Dünyadaki dengeler değişti. Türkiye, Ortadoğu, Kafkasya, Kuzey Afrika gibi bölgelerin yakınında, Avrupa'nın hemen yanı başında bulunduğu için Rusya açısından da bu şartlarda önemi iyice arttı" diyor.

  Başkan Obama ise hiç yapmadığını yaptı ve hem Cumhurbaşkanı Gül, hem de Başbakan Erdoğan'ı telefonla aradı.

  Beyaz Saray'ın internet sitesinde, telefon görüşmelerinin değerlendirildiği yazılı açıklamada Obama'nın, ABD ve Türkiye arasındaki ittifakın önemini vurgulayarak, Gül ve Erdoğan ile "ortak stratejik çıkarlara yönelik geniş gündem" üzerinde çalışmayı umduğunu söylediği belirtilmişti.

  ABD MERKEZ KUVVETLERİ KOMUTANI GENERAL PETRAEUS ORTA ASYA'DA ÜS ARIYOR

  ABD'nin Yakın Doğu'dan sorumlu Merkez Kuvvetler Komutanı General David Petraeus, özellikle Afganistan'daki operasyonlarda ikmal yolu olarak kullanacağı yeni güzergah belirleme ve üs kurulması konusunda temaslarda bulunmak üzere önceki gün Taşkent'e gitti.

  Taşkent'te görevli bir Amerikan diplomatının verdiği bilgiye göre Petraeus, Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile görüştü ve Afganistan'a ikmal yolu konusunda yakın işbirliği yapılması talebinde bulundu.

  Amerikalı diplomat, Washington ile Taşkent arasında askeri malzeme içermeyen kargoların Özbekistan üzerinden Afganistan'a transit geçişinin sağlanması konusunun da gündeme geldiğini belirtti. Özbekistan Dışişleri Bakanlığı'ndan ise henüz konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

  KIRGIZİSTAN PARLAMENTOSU, ABD ÜSSÜNÜN KAPATILMASINI BUGÜN ONAYLADI

  Kırgızistan Parlamentosu, ülkedeki Amerikan hava üssünün kapatılmasıyla ilgili tasarıyı bugün onayladı. Meclis genel kurulunda yapılan oylamada tasarı, 90 sandalyeli parlamentoda, 78 oyla kabul edildi. Karar tasarısında, üssün en geç 180 gün içinde boşaltılması öngörülüyor.

  Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Moskova ziyareti sırasında, hükümetin üssü kapatmaya karar verdiğini açıklamıştı.

  Amerikan hava üssü 2001 yılında kurulmuştu. NATO birlikleri Bişkek'teki üssü, Afganistan operasyonlarında kullanıyordu.

  Üs, Afganistan'daki operasyonlarla ilgili olarak her ay yaklaşık 15 bin Amerikan askeri ile 500 ton kargonun taşınmasında, ayrıca Amerikan uçaklarının yakıt ikmali yapmasında kullanılıyordu.

  ABD'nin daha önce Özbekistan'da bulunan üssü ise Andican olaylarından sonra 2005 yılında kapatılmıştı.

  HÜRRİYET

  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim