• BIST 107.763
 • Altın 151,770
 • Dolar 3,7007
 • Euro 4,3511

  ABD otomotiv devleri şokta

  13.12.2008 03:48
  ABD'de üç büyük otomotiv şirketini kurtarmak için hazırlanan 14 milyar dolarlık paketin Senato'da Cumhuriyetçilerin karşı çıkması nedeniyle kabul edilmemesi bütün dünyada borsaların düşmesine ve durgunluğun derinleşebileceği endişelerine yol açtı.
  ABD otomotiv devleri şokta
  ABD otomotiv devleri şokta ABD otomotiv devleri şokta ABD otomotiv devleri şokta

  Senato Çoğunluk Lideri Demokrat Harry Reid, planın kabul edilmemesi üzerine yaptığı açıklamada, “artık bitti” dedi. Planın reddinin “ülke için kayıp olduğu” yorumunu yapan Reid, “yarın Wall Street'in halini görmekten çekiniyorum.

  Hoş bir manzara olmayacak. Sadece otomotiv işçileri, araba satan insanlar, araba galerileri, arabalarda çalışan insanlar değil milyonlarca Amerikalı bu durumdan etkilenecek” diye konuştu.

  Bu arada Beyaz Saray yaptığı açıklamada, Kongre'den bir sonuç çıkmaması başarısızlık olarak değerlendirdi ve bütün seçenekleri değerlendireceğini bildirdi.

  Demokrat Partili Carl Levin, harekete geçme sırasının artık ABD Başkanı George Bush'a geldiğini söyledi.

  Cumhuriyet Partili Senatör George Voinovich de, “Bush şimdi harekete geçmeli. ABD'nin her yerinde domino taşları devrilmeye başladı” dedi.

  Reid ve Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Partili Nancy Pelosi, Bush'a, finans sektörü için ekim ayında hazırlanan 700 milyar dolarlık kurtarma paketi dahil, derhal kısa vadeli finansal yardım için çalışması çağrısında bulundu.

  Bush yönetimi şimdiye kadar Demokratların bu yönde bir adım atılması çağrılarına karşılık vermedi. Hazine Bakanlığından bir sözcü de planın reddinden sonra yaptığı açıklamada, 700 milyar dolarlık kurtarma planının sadece finans sektörüne yardım için kullanılacağı yönündeki tavırlarının değişmediğini ifade etti.

  Demokrat Partili Senatör Christopher Dodd, ocak ayında Demokratlar Temsilciler Meclisi ve Senato'da çoğunluğu ele geçirdiklerinde otomotiv sektörüyle ilgili ikinci bir girişimde bulunabileceklerini söyledi.

  ABD Başkanlığına seçilen Barack Obama, sektöre yardıma olumlu yaklaşıyor.

  GM VE CHRYSLER

  Bu arada General Motors (GM) planın başarısız olmasından sonra yaptığı açıklamada, “şirketin yeniden yapılanmasını sürdürmek amacıyla bütün seçenekleri değerlendireceğini” bildirdi.

  Chrysler da “şirketin varlığını sürdürmesine yardımcı olabilecek işi yarar bir çözümü izlemeyi sürdüreceğini” belirtti.
  Bu iki şirkete göre nakit durumu daha iyi olan ve hükümetten sadece kredi hattı açılması talebinde bulunan Ford, konuya ilişkin açıklama yapmadı.

  ABD'de her 10 işten birini kendilerinin sağladığını belirten GM, Chrysler ve Ford, ABD'de yaklaşık 250 bin kişiye istihdam sağlıyor. Yan sanayi, bayiler, araç nakliye şirketleri ve araç kiralama şirketleri dahil edildiğinde istihdam edilenlerin sayısı 4 milyonu geçiyor.

  PLAN NEDEN GEÇMEDİ?

  Cumhuriyetçiler, Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikasının (UAW) üyelerinin ücretlerinin gelecek yıl ABD'deki Japon otomotiv şirketlerinde çalışan işçilerin ücretleri seviyesine çekilmesini kabul etmemesi üzerine sektörü kurtarma planına destek vermediler.

  Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker, Cumhuriyetçiler ile Demokratların anlaşmaya çok yakın olduğunu, ancak UAW'ın, sözleşmenin sona erdiği 2011 yılından önce işçilerin ücretlerinden ödün vermeyi reddetmesi üzerine görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını ifade etti.

  Corker, “Anlaşmaya üç kelime ötedeydik. Her şeyi halletmiştik ve sonuca ulaşmak için üç kelime vardı” dedi.
  Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Demokrat Christopher Dodd da asıl anlaşmazlık konusunun, otomotiv sektörünün kalbi Detroit'teki otomotiv işçilerinin ücretlerinin, ABD'de yabancıların sahip olduğu otomotiv fabrikalarında çalışan işçilerin ücretleriyle eşitlenmesi tarihi olduğunu söyledi.

  UAW yetkilileri ise konuya ilişkin açıklama yapmadı.

  İŞÇİLER KIZGIN

  Öte yandan sektörü kurtarma planının Senato'da kabul edilmemesi bu sektörde çalışan işçileri kızdırdı.

  Detroit'te Chrysler fabrikasındaki işinden mart ayında çıkarılan William Ford, siyasi çekişmenin kurtarma planını engellediğini düşündüğünü belirtti. Ford, “Eğer onlar savaşa ve Wall Street'e milyarlarca dolar harcayabiliyorlarsa, o zaman Üç Büyüğe de yardımcı olabilir. Buna ihtiyacımız var” dedi.

  Sektörün yöneticilerinin ve onların özel uçaklarının, üç nesildir ailesine iş olanağı yaratan endüstrinin kaderinin kendisinde hayal kırıklığına yol açtığını söyleyen Ford, “Hiçbir zaman hayatımda bu şirketlerin bu şekilde çakılacağını göreceğimi düşünmemiştim” diye konuştu.

  Ohio eyaletinde Lordstown bölgesinde GM fabrikasındaki işçileri temsil eden UAW'ın Bölge Başkanı David Green, işçilerin, geleceklerini büyük bankaların kurtarılmasına destek veren milletvekillerinin tartışmasına kızgın olduklarını belirtti. Green, “Kaderimiz uzun süre bizim ellerimizdeydi ve GM'yi rekabet edebilir yapmak için yaratıcı ve iyi şeyler yaptığımızı düşünüyoruz. Şimdi, bekliyoruz” dedi.

  GM, Chrysler ve Ford, hükümetten önce 25 milyar dolar ve sonra 34 milyar dolar yardım istemişti.

  Yıl sonuna kadar GM 4 milyar dolar ve Chrysler 7 milyar dolar istemişti. GM ayrıca, 2009 yılının başında 8 milyar dolar ve nakit pozisyonu daha da kötüleşirse 6 milyar dolar kredi hattı açılmasını talep etmişti.

  Yeterli kaynağı bulunduğunu belirten Ford ise 9 milyar dolarlık kredi hattı açılmasını istemişti.

  BEYAZ SARAY, SEKTÖRE YARDIM İÇİN TARP FONUNU KULLANDIRMAYI PLANLIYOR

  ABD yönetiminin, otomotiv sektörüne yardım için 700 milyar dolarlık Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programını (TARP) kullanmayı düşündüğü bildirdi.

  ABD Başkanı George W. Bush'un sözcüsü Dana Perino, yaptığı açıklamada, otomotiv sektörünün çökmesine izin vererek ekonomiyi daha fazla zayıflatmanın sorumsuzluk olacağını, otomotiv sektöründe “hızlı bir çöküşün” ekonomide ciddi sonuçlar yaratacağını söyledi.

  Beyaz Saray'ın normalde bu şirketlerin kaderine finansal piyasaların karar vermesine izin vermeyi tercih edeceğini belirten Perino, “ABD ekonomisinin şu andaki zayıf durumu göz önüne alındığında, sorunlu otomotiv şirketlerinin çökmesini önlemek amacıyla, gerekli olursa TARP'ın kullanılması dahil diğer seçenekleri düşüneceğiz” dedi.

  Bush ve yardımcılarının bugün durumun aciliyeti konusunu görüştüğünü belirten Perino, federal hükümetin otomotiv sektöründe bir iflası önlemek için adım atmaya ihtiyacı olabileceğini ifade etti.

  Bu konuda ne zaman adım atılacağına ilişkin bilgi vermeyen Perino, ekonominin otomotiv sektöründe düzensiz bir iflas gibi ciddi darbelere karşı direnemeyebileceği uyarısında bulundu.

  ABD'de General Motors, Chrysler ve Ford'un kurtarılması için hazırlanan 14 milyar dolarlık kurtarma paketi Temsilciler Meclisinde kabul edilmesine rağmen, Cumhuriyetçilerin engellemesiyle Senato'da onay alamamıştı.

  Beyaz Saray daha önce, finansal sektör için hazırlanan TARP'ın otomotiv sektörünün kurtarılmasında kullanılmasına karşı çıkıyordu.

  ABD Hazine Bakanlığı da otomotiv şirketlerinin batmasını önlemeye hazır olduğunu açıkladı.


  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim