• BIST 90.787
 • Altın 254,429
 • Dolar 5,8790
 • Euro 6,5887

  ABD NSA eski çalışanı: Cemal Kaşıkçı hayatta olabilirdi

  12.01.2019 20:48
  Suudi Arabistan'ın İsrail'in NSO Grup yazılım firmasından  aldığı "Pegasus" adlı casus yazılım teknolojisi ile insanları takip ettiği, Riyad yönetiminin Kaşıkçı cinayetinde de aynı teknolojiye başvurduğu iddia edildi.
  ABD NSA eski çalışanı: Cemal Kaşıkçı hayatta olabilirdi
  ABD NSA eski çalışanı: Cemal Kaşıkçı hayatta olabilirdi ABD NSA eski çalışanı: Cemal Kaşıkçı hayatta olabilirdi ABD NSA eski çalışanı: Cemal Kaşıkçı hayatta olabilirdi

  ABD'li Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski çalışanı Edward Snowden,  İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesinde yayınlanan özel röportajında, "Eğer NSO,  Pegasus teknolojisini, geçmişi insan hakları ihlalleriyle dolu Suudi Arabistan'a  satmamış olsaydı Cemal Kaşıkçı şu an hayatta olabilirdi." dedi.

  ABD'li ajan Snowden, "NSO grubu hayat kurtardıklarını söylüyor ama  çalışmaları tehlikelidir, benimle aynı fikirde olsanız da olmasanız da kanıtlar  tam tersini söylüyor." diyerek iddiasını savundu.

  Snowden Kasım 2018'de, NSA sırlarını ifşa ettikten sonra sürgünde  kaldığı Rusya'da video bağlantısı üzerinden  Tel Aviv'deki bir konferansta  konuşmuştu.

  NSO'yu dijital hırsızlık aracı satmakla suçlayan Snowden, "Bu yazılım  sadece suçluları yakalamak ve terörist saldırıları durdurmak için kullanılmıyor,  sadece hayat kurtarmak için değil para kazanmak için de kullanılıyor." demişti.

  Eski bir (NSA) çalışanı olan Snowden, gizli belgeleri sızdırmak ve  ABD'nin yaptığı gizli gözetim sırlarını açığa çıkarmakla ünlenmişti.

  Snowden'ın iddialarına karşılık olarak NSO Grubu CEO'su Shalev Hulio,  yazılımın 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğunda işlenen  cinayetten önce Kaşıkçı'nın telefonuna müdahale için kullanıldığını reddederken,  Pegasus yazılımının bazı Orta Doğu hükümetleri tarafından da kullanıldığını  itiraf etmişti.

  102 GÜN GEÇTİ

  Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, evlilik işlemleri için 2  Ekim 2018'de girdiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda organize bir  şekilde katledilmesinin üzerinden 102 gün geçti.

  Orta Doğu'nun en etkin gazetecilerinden Washington Post yazarı Cemal  Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesi ve  sonrasında yaşananlar, Türkiye ve dünya kamuoyunun gündemindeki yerini  koruyor.

  Cinayetin üzerinden geçen 102 günde Kaşıkçı'nın ne zaman, nerede ve  nasıl öldürüldüğüyle ilgili bilgiler ortaya çıkarken, cesedinin nerede olduğu  konusu ise hala netlik kazanmadı.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim