• BIST 106.926
 • Altın 151,266
 • Dolar 3,6716
 • Euro 4,3392

  A takımını değiştirdi

  22.11.2007 23:54
  Erdoğan, yeni dönemde danışmanlarına yenilerini ekledi
  A takımını değiştirdi
  A takımını değiştirdi A takımını değiştirdi A takımını değiştirdi

  Kabineye girmeyen Milli Görüşçü Bülent Arınç, Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen Taner Yıldız, Alevi fikir adamı Reha Çamuroğlu artık A takımında. Başbakan'ın vazgeçemediği isimler ise Mücahit Arslan, Yalçın Akdoğan ve Cüneyd Zapsu.

  Başbakan Tayyip Erdoğan, A Takımı'nda revizyon yaptı. Erdoğan, yeni dönemdeki siyasi rotasını belirleyecek danışman kadrosuna dört isim ekledi. Listeye dahil olanlar; Milli Görüş geleneğinin parti içindeki temsilcisi, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın yanı sıra, Alevi kökenli Reha Çamuroğlu, eski Başbakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ömer Dinçer ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yakın isimlerden Kayseri Milletvekili Taner Yıldız.

  KOLTUKTAN EDEN SÖZLER

  Başbakan'ın konuşma metinlerinin hazırlanmasından, siyasi rotasının belirlenmesine kadar pek çok alanda söz sahibi olan ekipten Ömer Çelik'in çıkması sürpriz oldu. Bir röportajında söylediği "Yeryüzünde üç şey insanın ayağını yerden keser: Puro, aşk ve motosiklet" sözünün Başbakan'ı rahatsız ettiği belirtilen Ömer Çelik, yeni dönemde Erdoğan'ın yakın çevresinde yer almıyor.

  KARAKUTULARLA YOLA DEVAM

  Erdoğan, "karakutuları" olarak bilinen Yasin Akdoğan ve Mücahit Arslan ile yola devam kararı alırken, diğer danışmanı Egemen Bağış'ı da AKP genel başkan yardımcılığına terfi ettirdi. Bağış, kritik dış temaslarda ve yurtdışı ziyaretlerde Başbakan'ın yanından ayrılmamaya özen gösteriyor. Başbakanlık Sözcüsü ve Basın Müşaviri olan Akif Beki, yeni dönemde de Başbakan'a en yakın isimler arasında yer alıyor.

  YENİLER

  Reha Çamuroğlu: Boğaziçi Tarih mezunu. Tarihçi ve yazarlığının yanı sıra Alevi aydın kimliğiyle tanınıyor. DYP genel başkan yardımcılığından 2005'te istifa etti. Çamuroğlu, Erdoğan'ın Alevilere yönelik izleyeceği siyasette "ara buluculuk" görevi üstleniyor.

  Taner Yıldız: İTÜ Elektronik mezunu Yıldız, Abdullah Gül'e en yakın isimlerden. Başbakan ve Cumhurbaşkanı arasında köprü görevi yapacak, aynı zamanda Erdoğan'ın enerji danışmanı.

  Bülent Arınç: Erdoğan, Milli Görüş tabanından gelen Arınç'ı, parti içindeki konumu nedeniyle, yakın çevresinden uzak tutmak istemiyor. "Kabinede görev almayacağımı söyledim. Başbakan ve Abdullah Gül'le 4 saat görüştük. Sade milletvekili olacağım" diyen Arınç, arka planda yer alacağının sinyalini vermişti.

  Prof. Dr. Ömer Dinçer: Başbakan'ın eski müsteşarı, bu dönemde bürokratik çalışmalarda Erdoğan'ın yanında yer alacak. Dinçer, YÖK'ün intihal iddiasıyla öğretim üyeliği unvanını kaybetmişti.

  VAZGEÇİLMEZLER


  Mücahit Arslan: Bugüne kadar hiç mülakat vermeyen, Başbakan'ın sessiz danışmanlarından Arslan, AKP'nin kurucuları arasında. Arslan, Erdoğan'ın AKP Genel Başkanı sıfatıyla 2002'de yaptığı ABD ziyaretinin mimarı. Başbakan'ın makam aracına binebilen isimlerden. 1996'da kaçırılan askerleri almak için Kuzey Irak'a giden ekip içinde yer alan Mazlum-Der Başkanı İhsan Arslan'ın oğlu.

  Cüneyd Zapsu: Geçen dönemde olduğu gibi bu dönemde de Başbakan'ın özellikle dış temaslarında etkin olmaya devam edecek. Diplomatik sıfatı olmadan yaptığı çalışmalarıyla dikkat çeken Zapsu, "Başbakan'ı delikten aşağı süpürmek yerine kullanmak lazım" sözleriyle gündem yaratmıştı. Bu dönem biraz daha gözden uzak kalmaya gayret edecek.

  Yalçın Akdoğan: AKP'nin muhafazakar demokrat söyleminin mimarlarından. Başbakan'ın konuşma metinlerini hazırlıyor. Yeni Şafak'ta "Yasin Doğan" takma adıyla yazılar yazan Akdoğan, kendisini AKP'nin "fikir işçisi" olarak tanımlamıştı. "AKP'nin normalleştirme politikası" tanımlamasının yaratıcısı. (Akşam) Başbakan'ın A takımı Erdoğan, yeni dönemde danışmanlarına yenilerini ekledi. Kabineye girmeyen Milli Görüşçü Bülent Arınç, Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen Taner Yıldız, Alevi fikir adamı Reha Çamuroğlu artık A takımında. Başbakan'ın vazgeçemediği isimler ise Mücahit Arslan, Yalçın Akdoğan ve Cüneyd Zapsu.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim