CHP ve İYİ Parti’den yükselen seslerle patlak veren ‘aday’ krizinde, 6’lı masanın dünkü buluşmasından sonra yapılan ‘ortak aday’ açıklamasıyla suların durulduğu mesajı verildi. Masayı adaya götürecek ‘yol haritası’ çalışması da hızlandırıldı.

Altı liderin ortak imzasıyla yapılan açıklamada, “6’lı masa hedefine emin adımlarla ilerlemektedir ve göstereceğimiz ortak Cumhurbaşkanı adayı, Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacaktır. 6’lı masa aynı zamanda, demokratik hukuk devleti için Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi tesis edecek Meclis çoğunluğunu da kazanacaktır” denildi.

HARİTA ADAYA GÖTÜRECEK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde CHP Genel Merkezi’nde 2. turun ilk buluşmasını gerçekleştiren liderler, geçiş süreci yol haritası çalışmasını süratle sonuçlandırarak kamuoyuna açıklama kararı aldı. Anayasal ve yasal reformlar, kurumsal reformlar, seçim güvenliği ve iletişim komisyonlarının çalışmalarının da hız kesmeden sürdürülmesi kararlaştırıldı. Yol haritası kapsamında hazırlanacak, adayın ülkeyi nasıl yöneteceğine ilişkin “protokol” niteliğindeki metnin ortaya çıkarılmasıyla da masada sıra adayın belirlenmesine gelecek. Adayın yılbaşından önce belirlenip ilan edilmesi beklenmiyor.