İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in, 2004 yılında henüz 6 yaşında olan kızı H.K.G.’yi kendisinden 23 yaş büyük tarikat üyesi Kadir İstekli’yle imam nikahıyla "evlendirdiği" ve çocuğun yıllarca cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıkmış, skandal, Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı.

H.K.G’ye yönelik cinsel istismara ilişkin açılan davanın ilk duruşması İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Duruşmada “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” suçlarından hapsi istenen baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatma Gümüşel ve Kadir İstekli'nin savunması alınacak.

durus.jpg

2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 10.30’da başlayan duruşmayı takip etmek isteyen basın mensuplarının adliyeye girişine izin verilmedi. Mahkeme başkanı, yoğun katılımın olduğu duruşmanın daha büyük bir salona alınması talebini önce reddetti, tepkilerin ardından salonun değiştirilmesini kabul etti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum: 11 ilimizi ayağa kaldıracağız Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum: 11 ilimizi ayağa kaldıracağız

'İSTİSMARA UĞRAYAN KIZIN RUH SAĞLIĞI BOZULDU'

Mahkeme, dava sürecinde mağdurenin beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasına karar vermişti. Bu nedenle Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen H.K.G. uzman hekimler tarafından muayene edildi. Bu inceleme sonucunda hazırlanan 25 Ocak 2023 tarihli rapor, mahkemeye gönderildi. Raporda, cinsel istismar olayından dolayı mağdurenin ruh sağlığının bozulduğu yönünde mütalaa verildi. Kararın sonuç bölümünde, şöyle denildi:

“Yukarıdaki tıbbi belgeler ve dava dosyasının tetkikinde elde edilen ve adli psikiyatriyi ilgilendiren hususların değerlendirilmesinde; (...) mağduru bulunduğu olaydan kaynaklanmış ruh sağlığını bozacak mahiyet ve derecede olan travma sonrası stres bozukluğu denilen psikiyatrik bozukluğun tespit edildiği, bu duruma göre H.K.G’nin mağduru bulunduğu olay nedeniyle ruh sağlığının bozulduğu oy birliği ile mütalaa olunur.”

BAKANLIK GİZLİLİK KARARI TALEP ETTİ

Davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, duruşma öncesinde mahkemeye dilekçe vererek, davada gizlilik kararı alınarak duruşmaların basına kapalı yapılmasını ve davaya ilişkin yayın yasağı konulmasını talep etti. Mahkemenin, duruşmada ilk olarak bu talebi ele alması bekleniyor. Eğer gizlilik kararı konulursa duruşmaya yalnızca sanık, mağdure ve taraf avukatları katılacak.

SADECE 2021’DE 13 BİN 139 KIZ ÇOCUĞU 'EVLENDİRİLDİ'

H.K.G’ye yaşatılan istismar, "evlendirilen" kız çocuklarını bir kez daha gündeme getirdi. Geçen hafta TBMM’de çocuk evliliklerine ilişkin veriler paylaşıldı. Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, Meclis’te yaptığı sunumda, 2021 yılında 700 erkek ve 13 bin 139 kız çocuğunun "evlendirildiğini" belirtti.

GÜMÜŞEL'E ADLİYE ÖNÜNDE DESTEK!

Duruşma öncesi Anadolu Adliyesi önünde toplanan bir grup Yusuf Ziya Gümüşel adına "Hocamızın bugün hürriyetini istiyoruz" yazılı pankart açtı.

fntem9iwaaadp64.jpg

Grup sloganlar atarak Gümüşel'e beraat kararı verilmesini isteyerek "Günahlarımızı bağışla Ya Rab. Yarabbi üstadımıza hürriyetler nasip et. Bu haksızlıktan kurtulmasını nasip eyle." ifadelerini kullandılar.

BAROLAR KATILIM TALEBİNDE BULUNDU

Duruşmaya tutuklu sanıklar H.K.G’nin babası Yusuf Ziya Gümüşel ve tarikat üyesi Kadir İstekli getirildi.

Mahkeme başkanı, duruşmaya katılım talepleri bulunan barolardan beyan almaya başladı. Avukatlar, usülen katılım taleplerinin iddianame ve beyanlardan önce alınmasının yanlış olduğunu belirtti.

Avukatların ısrarının ardından mahkeme heyeti, SEGBİS kaydını açıldı ve iddianame okunmaya başlandı.

Balıkesir, Aydın, Hatay, Konya, Kocaeli, Mersin, Trabzon, Muğla, Tokat, Malatya, Kırıkkale, Çorum, Kütahya, Ordu, Eskişehir, Yalova, Bolu, Aksaray, Antalya, Manisa, Şanlıurfa, İstanbul, Çankırı, Düzce, İzmir, Iğdır, Denizli, Tekirdağ, Ankara, Bartın, Diyarbakır, Hakkari, Samsun, Batman, Giresun, Kayseri, Isparta, Bitlis, Kars, Erzurum, Van, Kırklareli, Afyonkarahisar baroları katılım talebinde bulundu.

SANIKLARIN BAŞLARI EĞİK

Davanın tutuklu sanıkları Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel, mahkeme salonunda boyunları öne eğik şekilde duruyor. Baroların ve davaya katılmak isteyen avukatların söylediklerini duyan Gümüşel ve İstekli hiçbir tepki vermedi.

DURUŞMA KAPALI YAPILACAK

Emek Partisi, TİP, CHP, HDP’li vekiller ve AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanlığı da davaya müdahil olmak istedi.

Davada tüm müdahillik talepleri reddedildi ve duruşmaların basına kapalı yapılmasına karar verildi.