• BIST 109.050
 • Altın 153,440
 • Dolar 3,8386
 • Euro 4,5114

  5 milyarlık fiyasko!

  22.04.2009 10:45
  Varlık barışında 5 milyarlık fiyasko!
  5 milyarlık fiyasko!
  5 milyarlık fiyasko! 5 milyarlık fiyasko! 5 milyarlık fiyasko!

  "5.2 milyar lira getireceğim" dedi, taşıt vergisinden dahi kaçtığı ortaya çıktı...

  Hükümetin, ekonomik krize karşı önlem olarak çıkardığı, yurtdışından ve yastık altından sisteme para sokulmasını amaçlayan Varlık Barışı Yasası, skandallar dizisine dönüştü. Maliye Bakanlığı"nın yastık altından ve gurbetten çıkan varlık tutarını 13.5 milyar TL olarak açıkladığı uygulamanın sonuçları, bir dizi skandalı ortaya koydu. Varlık Barışı uygulamasıyla ilgili büyük hayal kırıklığı yaşanırken, Maliye Bakanlığı, uygulamanın piyasa tokatçılarına da zemin olması nedeniyle büyük şaşkınlık yaşıyor.

  8.5 MİLYARI HAYALİUygulama detayları netleştikçe yaşanan ilk skandal, sisteme sokulabilecek tutarın Maliye Bakanlığı"nın açıkladığı gibi 13.5 milyar TL değil, en çok 5 milyar TL olduğu anlaşıldı. Buna göre getirileceği beyan edilen 13.5 milyar TL"lik tutarın 8 milyar TL civarındaki kısmı “hayali” çıktı.
  Varlık Barışı Yasası"ndan yararlanarak banka, aracı kurum ve vergi dairelerine bildirim yapma süresi 2 Mart"ta sona ermişti. Bu paranın getirilmesi için de bir aylık süre verilmişti.
  Diğer taraftan dün Maliye Bakanlığı"nda büyük telaş yaşandı. 2 Mart günü yurtdışından Türkiye"ye toplam 5.2 milyar TL getireceğini beyan eden Ali Türkan isimli işadamının bu beyanının “balon” olduğu anlaşıldı. 5.2 milyar liranın sadece tek bir şahıs tarafından beyan edildiği Zaman Gazetesi"nde çıkmış, ancak söz konusu kişinin kimliği belirlenememişti. HaberTürk Gazetesi söz konusu kişinin Ali Türkan adında biri olduğunu duyurdu. Şahıs gazeteye yaptığı açıklamada paranın yolda olduğunu gecikmeden dolayı Maliye Bakanlığı"ndan mükteza aldığını iddia ediyordu.

  MÜKTEZAYI ARADILAR
  Maliye Bakanlığı, tüm kayıtlarda Türkan"ın verildiğini iddia ettiği “müktezayı” aradı. Türkiye"ye getireceğini beyan ettiği 5.2 milyar TL"deki gecikmeyle ilgili Maliye"den mükteza aldığını ve ceza kesilmeyeceğini açıklayan Ali Türkan"ın sözettiği mükteza hiçbir yerde bulunamadı. Tüm kayıtlarını inceleyen Maliye Bakanlığı üst düzey yetkilileri, bu konudaki sorulara, “Araştırıldı. Böyle bir mükteza olmadığı anlaşıldı. Bakanlık tarafından Ali Türkan isimli kişiye herhangi bir mükteza verilmiş olması söz konusu değildir” açıklaması yaptılar.
  İsmini vermek istemeyen bazı üst düzey bürokratlardan alınan bilgilere göre Türkan, Ankara Bakanlıklar Vergi Dairesi"ne 29 Şubat"ta, Varlık Barışı Yasası"ndan faydalanmak istediğini belirterek, dilekçeyle başvurdu. Türkan"ın getireceğini taahhüt ettiği 5.2 milyar TL"lik varlıkla ilgili, 31 Mart mesai saati bitimine kadar 104 milyon TL vergi ödemesi gerekiyordu. Ancak Maliye Bakanlığı yetkilileri bu verginin ödenmediğini belirttiler. Türkan, 2 Nisan"a kadar getireceğini taahhüt ettiği parayı da getirmedi. Böylece Varlık Barışı"yla ilgili 5.2 milyar TL"lik Türkan balonu gerçekte 2 Nisan"da patladı.

  VARLIK BARIŞI, PİYASA TOKATÇILARINA FIRSAT MI?
  VarlIk Barışı Yasası"yla başlayan süreçte bir başka skandal, Maliye Bakanlığı"nda büyük şaşkınlık yarattı. Buna göre yasa, uygulamada, piyasadan para toplamak isteyen dolandırıcılara da geçim kapısı yarattı. Maliye Bakanlığı"ndan bazı yetkililer, “Yasayı kullanarak piyasayı tokatlamışlar” şeklinde yorumlar yaptılar. Buna göre Türkan"ın 5.2 milyar TL"lik hayali beyanından ayrı, 3 milyar TL"ye yakın beyanın daha hayali olduğu anlaşıldı.
  Edinilen bilgilere göre sistem şöyle işledi: Varlık Barışı Yasası"nı, piyasadan para toplamak için fırsat bilen dolandırıcılar bankalara veya vergi dairelerine giderek “Şu kadar tutar getireceğim” taahhüdünde bulundular. Beyan işleminin ardından, tahakkuk işlemine ilişkin belgeleri alan dolandırıcılar yaptıkları başvuruyu göstererek, “Param bir iki güne gelecek” diyerek, piyasadan para topladılar ve topladıkları paralarla ortadan kayboldular. Bu arada getireceklerini beyan ettikleri tutarlar da Maliye Bakanlığı kayıtlarında hayali varlıklar olarak yerini aldı. 5.2 milyar lira getireceğini taahhüt eden Ali Türkan"ın motorlu taşıtlar vergi dairesine dahi borcu olduğu öğrenildi.

  ESRARENGİZ MİLYARDER 40 MİLYON DOLARI 3.5 MİLYAR DOLAR YAPMIŞ
  Şayet beyanı doğru ise Türkiye"nin sayılı zenginlerinden bile daha zengin çıkacak Ali Türkan tam bir muamma. 1980"li yıllarda Konya"da toplu konut inşaatları yaptığı, daha sonra şansını yurtdışında aradığı belirtiliyor. Suudi Arabistan"da iflas ettiği konuşuluyor. Ali Türkan"ı geçmişte tanıyanların “Kendisini zengin sanan bir şizofren. 3 kişinin maaşını ya da aracının vergisini ödeyecek bile parası olmayan biri” şeklindeki tarifleri dikkat çekiyor.
  Ali Türkan, kendi ifadesine göre Suudi Arabistan"da 40 milyon dolar civarında para kazandı ve bu parayı petrol fonlarında değerlendirerek 3.5 milyar dolara çıkardı. Türkan parayı hedge fonlarda büyüttüğünü söylese de çelişkili açıklamaları dikkati çekiyor. Hedge fonlarda büyüyen parasıyla ilgili olarak kara para soruşturması geçirdiğini öne sürüyor. Uzmanlar hedge fonda büyüyen bir para ile ilgili kara para araştırmasını biraz tuhaf buluyor. Türkan ise gecikmenin yurtdışı bankaların araştırması yüzünden olduğunu, gecikme ile ilgili olarak da Maliye Bakanlığı"ndan mükteza aldığını iddia ediyor.

  Milliyet

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim