• BIST 110.377
 • Altın 155,810
 • Dolar 3,8543
 • Euro 4,5433

  5 esere maddi destek sağlanacak

  09.11.2007 10:30
  Aydın İl Özel İdaresi, ilin tanıtımını yapmak için araştırma yaparak kitaplar yazan ve bu çalışmalara destek veren işadamlarını tespit ederek, bu kişileri onurlandıracak
  5 esere maddi destek sağlanacak
  5 esere maddi destek sağlanacak 5 esere maddi destek sağlanacak 5 esere maddi destek sağlanacak

  Aydın İl Özel İdaresi, ilin tanıtımını yapmak için araştırma yaparak kitaplar yazan ve bu çalışmalara destek veren işadamlarını tespit ederek, bu kişileri onurlandıracak
  Ayrıca hazırladığı kitapları ekonomik nedenlerle bastıramayan yazarlara destek olmak isteyen meclis üyeleri, har yıl beş esere maddi yardım yapmayı kararlaştırdı.
  Aydın İl Genel Meclisi'nin kasım ayı toplantılarının 2. gününde meclis üyeleri tarafından verilen yazılı ve sözlü soru önergeleri ele alındı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Genel Meclisi üyesi Akan Evren ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Genel Meclisi üyesi Mesut Kibar tarafından verilen soru önergelerini görüşen meclis üyeleri, birbirisine yakın konuları ele alan iki ayrı soru önergesinin birleştirilerek görüşülmesini onayladı.
  Verdiği önergenin içeriği hakkında bilgi veren CHP'li Evren, yazdıkları yazılar, kitaplar ve araştırmalarıyla Aydın'ın görsel ve yazılı basında tanıtımı için çalışmalar yapan araştırmacı, kültür ve bilim adamlarının saptanması gerektiğini söyledi. Saptanan bu kişilere meclis tarafından 2008 yılı içerisinde onur belgesi ve plaket verilmesini önerdiğini belirten Evren, “İlimiz ile ilgili olarak çalışmalar yaparak kitap hazırlayan yazarlarımızın ekonomik nedenlerle kitaplarını bastıramadıkları bilinmektedir. Bu eserlerin desteklenerek basılması, kütüphane, okul ve ilgili yerlere dağıtılması ilimizin menfaatinedir. Bu çalışmalar için İl Özel İdaresi bütçesinden kaynak ayrılmalıdır” dedi.
  AKP'li Meclis Üyesi Kibar da, önceki önergenin kapsamının genişletilerek bu kapsama işadamlarının da dahil edilmesini istedi. İlin tanıtımı için yapılan çalışmaları çoğu zaman Aydınlı işadamlarının desteklediğini hatırlatan Kibar, çalışmalara destek olan veya yatırımları ile Aydın'ın ismini ülke ve dünya çapında duyulmasını sağlayan duayen işadamlarının da ödüllendirilmesini önerdi.
  İl Genel Meclisi Kültür ve Turizm Komisyonu yönetmeliğinde bu konulara ilişkin bir fasıl olduğuna değinen Meclis Başkanı İsmail Hakkı Eser ise; söz konusu çalışmaların yapılması ve çalışmalar için 2008 yılı ödeneğinden ayrılan bütçenin artırılması ve eserlerin tespiti için seçici kurul oluşturulması gerektiğini ifade etti.
  Önergelerin görüşmesinin ardından yapılan oylamada, konu hakkında hazırlıkların tamamlanması için önergelerin Kültür ve Turizm ile Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonlarına havalesi oy birliği ile kabul edildi. Önergeler kapsamında her yıl ekonomik nedenlerde basılamamış beş ayrı esere maddi destek olma kararı alan meclis üyeleri, eserlerin belirlenmesi için komisyonlar ile Adnan Menderes Üniversitesi arasında işbirliği yapılmasını kararlaştırdı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim