• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  4G'nin ilk adımları atılıyor

  16.09.2009 16:52
  Net İletişim, yakın geleceğin teknolojisi Fixed ve Mobile WiMAX'ı tanıttı
  4Gnin ilk adımları atılıyor
  4G'nin ilk adımları atılıyor 4G'nin ilk adımları atılıyor 4G'nin ilk adımları atılıyor

  Dünyanın en büyük kablosuz ekipman üreticisi Alvarion ve Türkiye'nin kablosuz platformlardaki lider uygulayıcısı Net İletişim, yakın geleceğin teknolojisi Fixed ve Mobile WiMAX'ı tanıttı.

  Son yıllarda Servis Sağlayıcıları, Mobil Operatörler ve Internet Servis Sağlayıcıları'nın vazgeçilmez olarak kabul ettiği Alvarion kablosuz ekipmanları, Türkiye'de Net İletişim'le satışa sunuluyor.

  İstanbul Cevahir Otel'de düzenlenen basın tanıtım toplantısına, Net İletişim Genel Müdürü Ömer Demir, Alvarion Batı Avrupa Genel Müdürü Gaby Waisman, Alvarion Batı Avrupa Ülke Müdürü Kobi Shitrit ve Net İletişim Genişband Satış Müdürü Berk Tangüner katıldı.

  Toplantıda, Türkiye için yakın gelecekte planlanan WiMAX teknolojisinin, Kuzey Amerika'dan Ortadoğu'ya, Afrika ve Asya'ya kadar yüzlerce ülkede başarıyla uyguladığı ifade edildi. Sabit veya Mobil olarak uygulanan teknolojiyle mevcut kapasitelerden daha genişband erişim sağlanabiliyor. İletişim teknolojileri için bir dönüm noktası niteliğinde görülen WiMAX ile, ses, görüntü, data ve internet erişimi son kullanıcıya kadar sorunsuz erişebiliyor.

  Birçok gelişmekte ve özellikle Afrika gibi alt yapısı sorunlu ülkelerde bu teknoloji hem kolay uygulanıyor, hem de daha az maliyetle tamamen kablosuz ve genişband sağlayan platformlar kuruluyor.

  Mobil WiMAX cihazları ile yüksek kapasitede erişim hertürlü mobil cihaza yönelik olarak sağlanıyor. Kurulan WiMAX platformu ile son kullanıcıya, genişband internet erişimi, genişband online oyun, VoIP, GSM hizmeti, Video konferans ve genişband data hizmeti kesintisiz olarak sunuluyor. WiMAX altyapısının çok düşük ücretlerle kuruluyor olması uygulamayı ekonomik hale getiriyor. Bu teknolojiyle uçtan uca IP tabanlı bir şebeke mimarisi kuruluyor ve özellikle 3G teknolojisinin tıkanabileceği noktalarda alternatif bir çözüm sunabiliyor. Geleneksel mobil & 3G şebekelerinden 4 kat daha fazla kapasite ve abone başına daha yüksek band genişliği imkanını kesintisiz olarak sağlıyor.

  2012'DE 183 MİLYON WiMAX KULLANICISI
  Düzenlenen toplantıda konuşan Net İletişim Genişband Satış Müdürü Berk Tangüner, WiMAX teknolojisinin Dünyada ve Türkiye'de bir fenomen olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Tangüner verdiği bilgilerde, dünyada 35 üreticinin WiMAX ekipmanı ürettiğini ve 135 ülkede, 500'e yakın profesyonel projenin başarı ile uygulandığını belirtti. Berk Tangüner, WiMAX teknolojisinin Sabit, Göçebe ve Mobil platformlarda hizmet verdiğini, ev kullanıcılarından profesyonellere kadar birçok kullanıcının kolaylıkla yararlanabildiğini ifade etti.

  Tangüner, 2012 yılında 183 milyon WiMAX kullanıcısının olacağını, WiMAX kullanıcı sayısının sabit hatlı genişbant kullanıcı sayısını geçeceğini söyledi. Berk Tangüner, WiMAX teknolojisinin Kamu güvenliği ve hizmetlerinde, e-devlet, e-belediye, e-eğitim, e-ulaşım kavramlarından Mobil istihbarat, mobil video, mobil GBT uygulamalarına kadar uzanan geniş bir yelpaze sunduğunu açıkladı.

  İNTERNET AKTARIMI
  Düzenlenen toplantıda konuşan Net İletişim Genel Müdürü Ömer Demir, Net İletişim'in genişband kablosuz erişim konusunda Türkiye'nin sayılı şirketlerinden biri olduğunu söyledi. Ömer Demir, dış ortam Wi-Fi, Mesh Networking ve kablosuz teknolojilerle ses, görüntü, data ve Internet aktarımı için yıllardır çabaladıklarını birçok başarılı çözüme imza attıklarını ve kablosuz teknolojiler konusunda dünya devleriyle çalıştıklarını ifade etti. Demir, Alvarion'un mobil ve sabit WiMAX ekipmanlarının Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından yeni yayınlanacak WiMAX lisansını alacak operatörler için ideal çözümler sunduğunu kaydetti.

  Demir, Net İletişim'in sunduğu projelendirme, keşif, kurulum ve sonrasındaki teknik destek hizmetleri ile artık daha avantajlı olacağını belirterek, "Suçluyu tespit etme, GBT sorgulama, mobil polis araçlarında kamera ile plaka kontrolü ve suçluların daha hızlı yakalanması konusunda başarı kazanmak için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün mobil WiMAX teknolojisi ve bu teknoloji ile çalışan ekipmanlarla daha yakından ilgilenmesi gerekir" dedi. Demir lisans konusunda ise 2010 yılında meselenin hallolmasını umduklarını söyledi.

  TELEKOM'UN VAZGEÇİLMEZ TERCİHİ ALVARION
  Düzenlenen toplantıda konuşan Alvarion Batı Avrupa Genel Müdürü Gaby Waisman, WiMAX ve Geniş Band Kablosuz Erişim Teknolojileri'nin oluşması, gelişmesi ve tüm dünyaya yayılmasında lider üretici konumunda bulunarak bugüne kadar 126 ülkede 250 dan fazla uçtan uca Sabit , Göçebe ve Mobil WiMAX Network kurmuş olmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

  2000'e yakın çalışan ve üst düzey deneyim sayesinde dünyanın ileri gelen Mobil & Mobil Genişband Operatörlerinin, hatta telekom üreticilerinin de vazgeçilmez tercihi olduklarını hatırlatan Waisman, "Türkiye Pazarı'nda da Genişband Kablosuz Network, Outdoor WiFi ve Uçtan Uca WiMAX Network'lerinde liderliğini ispatlamış Net iletişim ile imzaladığımız distribütörlük ve yetkili partnerlik anlaşmalarının ardından Mobil Operatörler ve Kamu Güvenliği Pazarları'nda koyduğumuz hedeflere ve sayısız başarı hikayelerine kısa sürede beraberce ulaşacağımızdan hiçbir şüphemiz yok" dedi. WIMAX'in önümüzdeki üç yıl içinde bilgisayarların yüzde 40'ında olacağını anlatan Waisman, Türkiye'de de kullanıcı sayısının 5 milyon olacağını tahmin ettiklerini söyledi. / hürriyet

  Diğer Haberler
 • 4 bin belge ve görüntü var!04 Ekim 2012 Perşembe 20:33
 • 12 milyar yaşında ikiz delikler!04 Ekim 2012 Perşembe 20:28
 • Windows 8′i sevmiş ama…04 Ekim 2012 Perşembe 19:11
 • Facebook sonunda bunu da yaptı04 Ekim 2012 Perşembe 16:09
 • Böyle sabit disk görmediniz!03 Ekim 2012 Çarşamba 22:01
 • 37 bin metreden atlayacak03 Ekim 2012 Çarşamba 21:09
 • Mona Lisanın esrarı...03 Ekim 2012 Çarşamba 21:09
 • Caretta carettalar izleniyor03 Ekim 2012 Çarşamba 21:08
 • Hükümet sitelerine saldırdılar03 Ekim 2012 Çarşamba 21:07
 • Hommels Türkiye’ye geliyor03 Ekim 2012 Çarşamba 21:05
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim