• BIST 110.248
 • Altın 155,354
 • Dolar 3,8262
 • Euro 4,5259

  4C'li çalışanlara destek

  15.10.2011 12:24
  Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Rıdvan Naci Devli, Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisinin sona erdiği 3 Kasım 2011 tarihine kadar 4-C’li çalışanların sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtti.
  4Cli çalışanlara destek
  4C'li çalışanlara destek 4C'li çalışanlara destek 4C'li çalışanlara destek

  Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Rıdvan Naci Devli, 4-C maddesi uyarınca çalıştırılan geçici personellerin durumuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Devli’ye Türkiye Büro-Sen Aydın Şube Başkanı Mehmet Kamil Taşkır ve Türkiye Diyanet-Sen Aydın Şube Başkanı Nadir Baydar eşlik etti.

  Kamu hizmeti sunan çalışanların birçok farklı hukuki düzenlemelere tabi olmasının kamudaki yeknesaklığı bozduğunu iddia eden Rıdvan Naci Devli, “Kamuda çalışanlar arasında en kısıtlı haklara sahip olan kesim ise hiç şüphesiz ki; 657 sayılı Kanunun 4-C maddesi uyarınca çalıştırılan geçici personeldir. Bu kapsamda çalıştırılan personelin yıllık izin, iş güvencesi, sosyal yardım gibi hakları bulunmazken; maaşları da son derece düşüktür. Kamu istihdamında yeknesaklığın ve adaletin sağlanabilmesinin yolu, kamudaki çok başlı yapıyı sonlandırmaktan ve tüm çalışanların iş güvencesi, sosyal haklar, toplu sözleşmeli ve grevli sendikal hak ve izin haklarını da içeren, insanca yaşayabileceği bir ücret aldığı, asli ve süreklilik arz eden bir statüye kavuşturulmasından geçmektedir. Bu doğrultuda, farklı hukuki statü çerçevesinde istihdam edilen personelin haklarının kadrolu memurlara yaklaştırılması ve mağduriyetlerin acilen giderilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Genel seçimler öncesinde, 4 Haziran 2011 tarihinde sözleşmeli personelin bir kısmının kadroya geçirilmesine dair KHK yürürlüğe girmişti. Ancak 4-C’li personel bu düzenleme kapsamında yer almayarak göz ardı edilmiştir” dedi.
  2011 Genel Seçimleri öncesinde “4-C’li personele aile yardımı ve çocuk yardımı ödenmesi için Bakanlar Kurulu Kararı hazırlandığının” açıklandığını hatırlatan Devli, “Bu açıklamanın üzerinden 6 ay geçmiş olmasına rağmen hâla aile yardımı ödeneği için Bakanlar Kurulu Kararı çıkmamıştır. Yılbaşında yapılan mevzuat değişikliği ile birlikte tüm sözleşmeli kamu personelinin aile yardımı ödeneği alması sağlanmışken yalnızca 4-C’li personelin bu ödenekten mahrum bırakılması, eşitlik ve hakkaniyet ilkesiyle bağdaşmayan bir durum arz etmektedir. Bu nedenle, Türkiye Kamu-Sen olarak 4-C çalışanları adına bir dilekçe kampanyası başlatmış bulunmaktayız. Hazırladığımız dilekçe örneği bölgemizde görev yapan 4-C’li çalışanlar tarafından imzalanarak Başbakanlığa gönderilmektedir. Ferdi gönderimlerin yanı sıra sendikamıza ulaştırılan dilekçeleri de bir üst yazı ile Başbakanlık makamına gönderiyor, Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisinin sona erdiği 3 Kasım 2011 tarihine kadar 4-C’li çalışanlarımızın sorunlarına çözüm bekliyoruz” şeklinde konuştu.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim