Bundan tam 45 yıl önce uzay boşluğundan insanlığın kulağına ulaşan bir sesin, dünya dışı varlıkların bizlere ilettikleri ilk mesaj olabileceği fikri büyük heyecan yarattı. "Wow!' sinyali olarak isimlendirilen ve sadece bir kez duyulan bu ses gerçekten de dünya dışı varlıklar tarafından mı gönderilmişti? Bilim insanları geçmişte defalarca araştırdıkları sesin peşine son bir kez daha düştü. Biz de bilim dünyasını peşinden sürükleyen 1 dakika 13 saniyelik sesin hikâyesini dizin için derledik...

Dünya dışı varlıkların gerçek olup olmadığı yıllardır tartışılan bir konu. Dünyaca ünlü bilim insanı Stephen Hawking başta olmak üzere, “Teknoking” Elon Musk, ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, yine ABD eski Başkanı Ronald Reagan ve daha birçok önemli isim geçmişte dünya dışı varlıkların gerçek olduklarını düşündüklerini belirten açıklamalar yaptı.

1977 yılının Ağustos ayında ABD’de bulunan Ohio State Üniversitesi’nde uzay bilimleri ve astronomi alanında çalışan uzmanlardan gelen açıklamalar, dünya dışı varlıklar konusunda büyük heyecan yaratmıştı.

Üniversitede bulunan Big Ear (Büyük Kulak) adlı radyo teleskopunun yakaladığı ve Yay Takımyıldızı yönünde yankılanan dar bantlı radyo sinyali daha önce hiç görülmemiş derecede garipti ve dünya dışı akıllı yaşamın ilk kanıtı olabileceğine inanılıyordu.