İsrail ordusu 161 gündür Gazze Şeridine saldırılarını sürdürüyor. Batı Şeria’daki Filistinliler ise ramazan ayının ilk cuma namazını kılmak için Mescid-i Aksa'ya akın etti. İsrail’in kurduğu askeri kontrol noktalarını geçen binlerce Filistinli sabahın erken saatlerinde Mescid-i Aksa’nın yolunu tuttu.

Ancak İsrail güçleri çok sayıda Filistinlinin Mescid-i Aksa'ya girişine engel oldu. 55 yaş ve üzeri erkekler ile 50 yaş üzeri kadınların Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın girişine izin verilirken, bazı Filistinliler yaş sınırlamasına takılmadığı halde “izin belgesi” olmadığı gerekçe gösterilerek geri çevrildi.

Mescid-i Aksa'da 40 bin kişiyle Ramazan ayının ilk cuma namazı kılındı - 1. Resim

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’ya 40 bin kişinin giriş yaptığını açıklarken girişine izin verilen binlerce Filistinli ise, Gazze Şeridi’ndeki savaşın gölgesinde Ramazanın ilk cuma namazını kıldı.

Mescid-i Aksa'da 40 bin kişiyle Ramazan ayının ilk cuma namazı kılındı - 2. Resim

İSRAİL, MESCİD-İ AKSA'DA İBADET ETMEK İSTEYENLERİ KISITLIYOR

Doğu Kudüs'teki Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girip ibadet etmelerine yönelik herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Ancak işgal altındaki Batı Şeria'dan gelenler için yaş sınırlaması bulunuyor.

Mescid-i Aksa'da 40 bin kişiyle Ramazan ayının ilk cuma namazı kılındı - 3. Resim

Wall Street Journal'ın analizi: İsrail neden İran'a saldırdı? Wall Street Journal'ın analizi: İsrail neden İran'a saldırdı?

Ayrıca söz konusu Filistinlilerin önceden izin başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Sabah erken saatlerde Kudüs’e giden yollardaki kontrol noktalarından geçmeleri ve yerel saatle 17.00’ye kadar geri dönmeleri isteniyor.