• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  4 Soru 1/2 Cevap

  17.12.2008 10:45
  Baykal ‘Kriz kötü yönetiliyor’ dedi Başbakan geometri dersi verdi
  4 Soru 1/2 Cevap
  4 Soru 1/2 Cevap 4 Soru 1/2 Cevap 4 Soru 1/2 Cevap

  Bütçe görüşmeleri CHP Lideri Deniz Baykal ile Başbakan Erdoğan arasında ekonomiyle ilgili düelloya dönüştü.

  Erdoğan, Baykal"ın atv-Sabah ihalesi, Telekom"un satışı, Ceyhan için Çalık"a verilen söz ve Deniz Feneri ile ilgili dört sorusuna cevap vermekten kaçınırken, Türkiye"de kızamık hastalığının seyri ile bilgi verdi. Başbakan, “Biraz geometri çalışın, bir şey teğet geçerken dokundurur” dedi

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eleştirilere yanıt vermek için çıktığı Meclis kürsüsünde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal"ın sorduğu dört soruya yanıt vermek yerine, geometri dersi verdi. Erdoğan, “Bu ekonomik kriz değildir, finans krizidir. Bu, ülkemize de az veya çok zararını verecek, bunu söyledik. Teğet geçer dedim. Bunu size ezberlettiğim için de çok mutluyum, bunu öğrendiniz. Burada geometrik bir ders almanız lazım. Teğet geçmek de bir dokundurmaktır. Orada bir zarar verecek zaten, bunu da bilmeniz lazım” diye konuştu. Erdoğan konuşmasında Türkiye"de kızamık hastalığının seyrine dair de rakamlar açıkladı. Erdoğan, 2009 bütçesinin TBMM Genel Kurulu görüşmelerinde muhalefetin yaptığı eleştirilere cevap verdi. Başbakan, özetle şunları söyledi:

  29 MART BİLEŞKE OLACAK:


  58, 59, 60. hükümetler olarak 7. bütçemizi görüşüyoruz. Bu bütçe, küresel krizi fırsata dönüştürme bütçesidir. Bunu göremeyenler yok mu, var. Gözü var görmüyor, bizim de diyecek bir şeyimiz yok. Yatırımları çok net görüyor ama burada gelip söylemiyor. Kapalı kapılar ardında söylüyor. 29 Mart bunun bileşkesi olacak. Açık ve net göreceğiz.

  TÜRKİYE KAZANACAKSA BİZ KAYBEDELİM:

  Asla belli kesimlerin iktidarı olmadık. Asla imtiyaz çıkarı peşinde olmadık. İşçi, köylü, memur, çiftçinin hükümeti olduk. Seçim dönemleri dahi popülizm yapmadık. Evet, engellerle karşılaştık. Haksız eleştirilere maruz kaldık. Biz ekonomiyi adeta şaha kaldırırken destek vermesi gerekenler yolumuza engel çıkarmanın mücadelesi içinde oldular. Türkiye"nin büyümesinden hükümetimizin başarılı olmasından rahatsız olanlar oldu. AKP"nin kaybetmesi için Türkiye"nin kaybetmesini isteyenler oldu. Türkiye kazanacaksa kaybetmeye hazırız dedik.

  GRAFİK GÖSTEREYİM Mİ?:  Az önce burada bir şeyler dinledim, çok enteresan. Az önce grafik gördük ya benden göstereyim mi? Şimdi az önce Baykal"ın sürç-i lisan olmuş diye düşünüyorum. Bu yükselen dönemlerde dünyadaki likitide olayı olumlu istikamette seyrediyordu. Büyümede Türkiye hedefin üzerinde yakaladı. Şimdi ise dünyada likitide sorunu var demiyor, şimdi ulusal anlamda bir kriz var diyor. Büyüme 2+2 4 değil, üstünü yakalayıp, altında kalabilirsiniz. Dünyadaki şartlarda bağlı konulardır.

  RUH ÇAĞIRIR GİBİ KRİZ ÇAĞIRDILAR:


  Biz bu krizi fırsata dönüştüreceğiz, ülkemiz için. Sizlerin dediği olsa idi Merkez Bankası"nın içini boşaltıp, finans sektörüne bu paraları dağıt. MB akıllı bir şekilde finansı yönetti, şu anda sıkıntı içinde değiliz hamdolsun. 26.5 milyar dolar döviz rezervi vardı şimdi 71 milyar dolar döviz rezervi var. Morallerin bozuk olduğu ortamda kimse yatırıma yönelmiyor. Her an kriz bekleyenler oldu. Ruh çağırır gibi kriz çağıranlar oldu. Çok şükür Türkiye, dirençli yapısıyla bu spekülasyonlara papuç bırakmadı.

  KRİZ, TÜRKİYE"NİN KRİZİ DEĞİL:

  Bütün ülkeler son iki çeyrektir negatif büyüyor, küçülüyor. İlk gündün itibaren öldük, bittik havasına girenler oldu. Alıştıkları şekilde hemen hükümetimizi sorumlu tutmaya çalıştılar. Altını çizerek söylüyorum bu kriz Türkiye"nin krizi değildir. Hükümeti sorumlu göstermeye çalışanlar kendileri için siyasi ranta dönüştürmeye çalışanlar yanlış içindedir.

  2009 FIRSATA DÖNÜŞECEK:
  Hükümetin tedbir almakta geciktiği yolunda insafsız yorumlar var. Hükümet olarak son derece dikkatli, ihtiyatlı yaklaşım içinde olduk. 2009 yılında enflasyon gerçekleşmesi ve cari açığı azaltacaktır. Buna benzer bir çok şekilde fırsata dönüştürme olacaktır.

  IMF, ÇIKARA DAYALI BİR OLAYDIR: IMF konusunda rahatsız olduğum husus var. Şimdi IMF konusu adeta Tayyip Erdoğan"ın konusu gibi gündeme geliyor. Biz IMF"le bir kez stand by anlaşması yaptık. Baykal bir TV kanalında, "IMF"yle anlaşmayı bunlar çok geciktirdiler, yapacakları bir şey yok, ama ne yazık ki geç kaldılar" karşılığını verdi. Biz Mayıs ayında anlaşma gerekiyordu, biz niye yapmadık. Görüşmeler devam ediyor, bu karşılıklı çıkara dayalı bir olaydır. Ülkemizin menfaatini kimseye yedirtmeyiz.

  TÜRKİYE"NİN ÜMÜĞÜNÜ SIKTIRMAYIZ: Ümüğü sıkmayı da öğrendiler, bu da güzel bir şey. Ama biz Türkiye"nin ümüğünü sıktırmayız. Neyse gereği biz onu yapıyoruz. Bizden önce sıktıranlar oldu, sizler bunu yaptınız. 17/18 kez stand by anlaşması yapıldı. Bunun bedeli, faturası belli, tarih kaydetti, biz de kaydettik.


  Sen çarşı pazar bilmezsin

  * Bütçe görüşmelerinde bu yıl kürsüye çıkan, yanında getirdiği grafik ve tabloları göstererek yaptığı konuşmayı destekledi. Maliye Bakanı Unakıtan, CHP Genel Başkanı Baykal ve son olarak da Başbakan Erdoğan konuşması sırasında özel olarak hazırlattığı grafikleri gösterdi.

  * Erdoğan"ın konuşmasını yaparken CHP"li bazı vekillerle karşılıklı atıştı. CHP"li Mustafa Özyürek, işsizlik rakamlarını hatırlatınca Erdoğan, “Ya hesap bilmiyorsun. Göreve geldim 10.3 işsiz vardı, yine 10.3 işsiz var. Bu rakamları kriz tellallığı yapanlara ithaf ediyorum. TÜİK rakamlarını yalan olarak ilan edenler var, ayıptır” diye karşılık verdi. CHP"nin ekonomistlerinden Prof Esfender Korkmaz"ın laf atması üzerine Erdoğan, “Sen çarşı pazar bilmezsin. Sadece kitap arasında konuşursun” dedi.

  * Bütçe görüşmeleri önceki yıllara göre daha sakin bir havada geçti. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan"ın konuşması sırasında CHP"liler, Baykal"ın konuşması sırasında da AKP sıralarından itiraz sesleri yükseldi. Genel Kurul"da tansiyonu yükselten ise Başbakan Erdoğan"ın yaptığı konuşma oldu.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim