Küresel enerji fiyatlarında yaşanan artışlar, Türkiye'deki vatandaşların bütçesini zorluyor. Bu durumun etkilerini en aza indirmek ve ihtiyaç sahibi aileleri korumak amacıyla hükümet, özel bir destek programı başlattı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın öncülüğünde yürütülen bu program, milyonlarca ailenin elektrik faturasını hafifletmeyi hedefliyor.

2024 için 4 milyon 53 bin 500 hanenin faydalanması planlanan destek programı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla uygulanıyor. Belirlenen kriterlere göre düzenli yardım ve aylıklardan faydalanan haneler, aylık 260 TL'ye kadar elektrik tüketim desteği alabiliyor.

İstanbul Valiliği uyardı! Büyük araçların girişi yasaklandı İstanbul Valiliği uyardı! Büyük araçların girişi yasaklandı

Destek miktarı, hane halkının büyüklüğüne ve elektrik tüketimine göre değişiyor. 1-2 kişilik aileler 75 kilovatsaat elektrik tüketimine karşılık 130.09 TL, 3 kişilik aileler 100 kwh için 173.46 TL, 4 kişilik aileler 125 kwh için 216.82 TL ve 5 veya daha fazla kişilik aileler 150 kwh için aylık 260.19 TL destek alıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında İhtiyaç Sahibi Hanelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında desteklemelerin sürdüğünü açıkladı. Bayraktar, “Bu çerçevede, 2019'dan bu yana toplamda 19.2 milyar TL tutarında elektrik tüketim desteği sağladık. Yıl da devam etmekte olan ısınma amaçlı kömür desteği programı kapsamında geçen yıl 1.7 milyon ton kömür desteği ile 1.9 milyon haneye ulaştık. Geçtiğimiz yıl ise doğalgaz tüketim desteği olarak 634 milyon lira yardımda bulunduk” şeklinde konuştu.