• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  4 darbe planı

  26.03.2009 10:55
  Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan ikinci iddianame kabul edildi.
  4 darbe planı
  4 darbe planı 4 darbe planı 4 darbe planı

  Zekeriya Öz"ün de aralarında bulunduğu 6 Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, emekli orgeneraller Şener Eruygur ile Hurşit Tolon"un 3"er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

  56 sanık hakkında 6, 7 ve 8"inci dalga operasyonlarını kapsıyor. Şener Eruygur 1 No"lu, Hurşit Tolon 2 No"lu sanık olarak yer alıyor. Davanın ilk duruşması 20 Temmuz 2009"da yapılacak. Açılan ikinci dava ile halen görülmekte olan davanın birleştirilmesi talebi daha sonra değerlendirilecek. 19 sanığın tutukluluk hali devam edecek.

  İddianamenin en çarpıcı bölümünü Emekli Oramiral Özden Örnek ve Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay"ın günlüklerinde yer alan 4 darbe planının ayrıntıları oluşturuyor. Planların tümünde Orgeneral Eruygur"un adı ön plana çıkıyor. Fakat Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök"ün darbe planlayıcıları için ciddi bir engel olduğu vurgulanıyor.

  Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz Eldiven"in tüm detayları

  ERGENEKON İddianamesi"nde Emekli Oramiral Özden Örnek ve Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay"ın günlüklerinde bulunan 2003-2004 yılları arasındaki 4 darbe planının ayrıntılarına da yer veriliyor. Mevcut hükümeti silah zoru ile devirmek için Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven adlı birbirinin parçası olarak planlanan darbelerin tümünde de Jandarma eski Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur"un adı ön plana çıkıyor. Darbe öncesi ve darbe sonrası yapılacaklar için hazırlanan "SARIKIZ", "AYIŞIĞI", "YAKAMOZ ve "ELDİVEN" kod isimli 4 ayrı darbe planı şöyle anlatılıyor :

  SARIKIZ

  Basının ele geçirilmesi

  Sarıkız kod isimli darbe planı Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek tarafından kaleme alındığı anlaşılan günlük notlarında ele geçirilmiştir. Sarıkız kod adlı darbe planı çerçevesinde, basının ele geçirilmesi, üniversite öğrencilerinin sokağa dökülmesi, sendikalarla birlikte hareket edilmesi, sokaklara afiş asılması, dernekler ile temasa geçip Hükümet aleyhine teşvik edilmesi ve tüm bu olayların yurt çapında gerçekleştirilmesinin hedeflendiği görülmüştür.

  AYIŞIĞI

  Özkök"ü tasfiye

  Ayışığı kod isimli darbe planı Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök"ün emekliye ayrılması ya da etkisiz hale getirilmesi, azami sayıda milletvekilinin Başbakan Tayyip Erdoğan"ı terk etmesinin sağlanması, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer"in görevini sürdürmesi için yapılması gerekenlerin planlandığı görülmüştür.

  Fakat Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök"ün demokratik tutum ve davranışlarından, dolayı kendileri için çok ciddi bir engel olduğunu düşünmüşler. Öncelikli plan olarak Hilmi Özkök"ü istifa ettirmeyi daha sonra, Aytaç Yalman"ı geçici olarak Genelkurmay Başkanlığına getirmeyi planlamışlardır. Kısa bir süre sonra Aytaç Yalman"ın da görevi bırakmasının sağlanarak, Ergenekon Terör Örgütü yöneticisi şüpheli Ahmet Hurşit Tolon"u Kara Kuvvetleri Komutanlığı"na, Mehmet Şener Eruygur"u ise Genelkurmay Başkanlığı"na getirmeyi amaçlamışlar.

  YAKAMOZ

  Komutanları ikna

  Darbenin ikinci aşamasını oluşturduğu ve bu çerçevede, TSK"nın, Sivil İdarenin ve Dış dünyayla ilişkilerin yeniden düzenlenmesi ile darbenin nasıl ve ne şekilde yapılacağı yönünde ayrıntılı planların olduğu görülmüştür. Eruygur ve Tolon, darbeyi, TSK bünyesinde emir ve komuta zinciri altında yapabilmek için, öncelikle dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ile temasa geçmişler. Bu kişilerin hükümete muhtıra verilmesi ve darbe yapılması yönündeki kendilerine yakın düşüncelerini değerlendirmişler. Kuvvet komutanları olarak istifa edeceklerini belirterek Hilmi Özkök"e istifa etmesi yönünde baskı yaptıkları belirlenmiştir.

  ELDİVEN

  Darbe sonrası planı

  Darbenin son aşamasını yani darbe gerçekleştirildikten sonra yapılacak hususları oluşturmaktadır. Eldiven kod isimli darbe planı çerçevesinde "Dahili Mutabakatın Sağlanması, CMB Mutabakatının Sağlanması, Yıpratma, Hazırlık ve Geçiş, TSK Türk Halkı Projesi" şeklinde planların olduğu görülmüştür.

  Yalman kararsız Fırtına tarafsız

  İddianamade darbe planı hazırlıklarının yer aldığı bu bölümde şu ifadelere de yer verildi:

  "Darbe planlaması diğer Kuvvet Komutanlıkları ile koordineli olmakla birlikte esas itibarıyle Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde yapılmıştır. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman"ın kararsızlığı, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına"nın tarafsızlığı, 1. ve 2. ordu komutanlarının (1. Ordu komutanı Orgeneral Çetin Doğan ile 2. Ordu Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri) karşı olmalarının belirgin olması, konunun geniş zeminde tartışıldığını ve koordine edildiğini göstermektedir.

  HÜRRİYET

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim