Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in talimatıyla, 11. sınıfta kalan 22 bin öğrencinin, hiçbir şart aranmadan 12. sınıfa geçirildiği iddia edildi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in talimatıyla, 11. sınıfta; devamsızlık, başarısızlık veya disiplin suçundan sınıfta kalan 22 bin öğrencinin bir defaya mahsus sınıf geçirildiği iddia edildi.

MEB'den yeni disiplin kuralları: Okulda gizli çekim yapana uzaklaştırma MEB'den yeni disiplin kuralları: Okulda gizli çekim yapana uzaklaştırma

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre resmi, özel ve mesleki teknik ortaöğretim kurumlarında 11. sınıfta kayıtlı olup, sınıfta kalan 22 bin öğrenciyle ilgili skandal bir karara imza atıldı. MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener teklif etti. Bakan Özer, onayladı. 81 ile resmi yazıyla talimat verildi. Anadolu Meslek Liseleri ve Anadolu Teknik Liselerinde, 11. sınıfta olup sınıf tekrarına kalan 22 bin öğrenci bir defaya mahsus, bakan emriyle 12. sınıfa geçirildi.

Uçar'a konuşan Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Y.S: “22 bin öğrencinin çoğu devamsızlık ve uyuşturucu, sigara, kavga gibi disiplin cezasından sınıfta kalanlar. Disiplin suçu almış veya okula 1 yıl hiç gelmediği için devamsızlıktan kalanlar, bakan onayıyla 12. sınıfa geçti. Aynı disiplinsizliği yine yapıyorlar. Uyarıyorum, ‘Bakan sınıf geçirdi. Sana ne?' diye, tehdit ediyorlar. Bakanın yazısı elimizi kolumuzu bağladı. Başarılı öğrencilere haksızlık.” ifadelerini kullandı.