Ayhan Süer Arda'nın divan başkanlığını yaptığı genel kurulda konuşan 21. Bölge Aydın Eczacılar Odası başkanı Sefa Karaaslan Dünya'da yaşanan pandemi sürecinin olumsuz etkilerini ülkemizde yaşadığını belirterek " Bu süreçte ekonomik olarak en fazla etkilenen kesimlerin başında Eczacılar geliyor. Tasarruf deyince önce ilaç akla geliyor. Bu süreçte ilaç fiyat farklarının arttığı ve ödenmeyen ilaç fiyatlarının yaşandığı bir süreçten geçiyoruz. İlaç fiyatlarını baskılamak için uygulanan politikalar ilaç yokluklarını da ortaya çıkardı. Eczanelerimizde vatandaşa ilaç fiyat farklarını izah etmeye çalışırken, bir de vatandaşın ilaçlarını bulması için çalışıyoruz. 5 ilaçın biri, ikisi yok bunları aşmayı çalışıyoruz.  Umut ediyorum bu politikalar daha iyi yöne doğru evrilir." diye konuştu.

DEPREM BÖLGESİNDE EN HAZIR OLAN TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİYDİ

6 ŞUbat Kahramanmaraş depreminin ülkemizde büyük acılar yaşattığını ifade eden Karaaslan depremde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum, yaralıları açil şifalar diliyorum "Deprem bölgesine ilk ulaşan Türk Eczacılar Birliği ekipleri oldu, orada 27 sahra eczane kuruldu ve ilaç ihtiyaçlarını karşılamak için koordinali bir şekilde hızla çalıştık. Bu depremde büyük açılar yaşadık, ama öğrendiklerimiz de var. Buradan alınacak dersleri tüm kurumlar ve sivil toplum örgütleri olarak çıkarmalıyız. Bir daha böyle acılar yaşamayız.Deprem bölgesinde şunu gördüm, Türk Eczacılar Birliğinin böyle bir felakete hazır olduğunu, altyapısı olarak depremin ilk gününden itibaren hazırlıklı olduğunu gördüm.Gezici eczanelerimiz, sahra eczanelerimiz deprem bölgesindeydi. " dedi. Türk Eczacılar Birliği'nin kararlı tutumuyla ilaç fiyatlarında eczacı payının artırıldığını belirten Karaaslan "Tabii maliyetlerimiz arttı. Ekim ayında SGK ile recete hizmet bedellerinin artırılması yeniden görüşülecjek . İnşallah yeniden bunu gündeme getireceğiz." ifadelerine kullandı.

Jandarma engellilerin günlerini kutladı Jandarma engellilerin günlerini kutladı

YARDIMCI ECZACILIK TIKANMIŞTIR

Mesleğe başlayacak eczscı arkadaşların yardımcı eczacılık çalışmaların da büyük sıkıntılar olduğunu belirten Karaaslan " Yardımcı eczacılık staş döneminden sayılmalı. Bunun için öneri sundum, genç meslektaşalrımız bu konuda daha fazla mağdur olmamalı. Kasım ayında yapılacak Türk Eczacılar Birliğinin genel kurulunda  amacımız mesleği yarınlara taşıyacak bir Türk Eczacılar Birliği heyetinin oluşması bizim öncelilerimizden birisidir." diye konuştu.

bd7384bb-186e-46b0-9ac6-160389d59a96c1ae00bf-26be-4923-97df-4b88cd18282fbc41962a-7166-4331-968a-8e4d3c7aa67e