Erdoğan’a yanıt: Hani bir şarkı vardı Erdoğan’a yanıt: Hani bir şarkı vardı
Türkiye’de 50 milyona yakın kişi dijital oyun oynuyor. Pazarın büyüklüğü ise 1.5 milyar dolara yaklaştı. 3 binin üzerinde oyun geliştirme stüdyosuyla dünya pazarına yön veren Türkiye, bu yıl 1.6 milyar dolar civarında da oyun yatırımı aldı. 2023’e girerken yeni yıla damga vuracak bazı oyunlar da çıkış için gün saymaya başladı. Aralarında Konami, Riot Games, PUBG Corp ve Crytek’in de olduğu 85 oyun firmasının Türkiye’deki yetkili satıcısı Oyunfor ile derlediğimiz bazı PC ve konsol oyunları şöyle...

DIABLO IV

Bu aksiyon oyunu 6 Haziran’da gelecek. Yeni hikaye, Sanctuary’e dönerken sürgüne gönderilen Nefretin Kızı Lilith ile savaşmaya odaklanıyor. Pvp (karşılıklı oyun) moduna da yer verecek olan oyun düzenli olarak güncellenecek.

WILD HEARTS (EA)

16 Şubat’ta çıkacak bu oyun da bizi devasa yaratıkların cirit attığı uçsuz bucaksız bir dünyaya hapsedecek. Ancak bu dünyada yalnız olmayacak, yanımıza iki arkadaşımızı da alabileceğiz. Görsel olarak çok etkileyici gözüken oyun büyük bir umut vadediyor. PlayStation 5, Xbox X ve S Serisi ve Windows’ta oynanabilecek.

STAR WARS JEDI SURVIVOR

Çıkış tarihi 17 Mart olan bu oyun, PlayStation 5, Xbox Serisi konsollar ve PC’de yayınlanacak. Hayatta kalma mücadelesi verilecek oyunda oyuncular evcilleşmemiş galaksiyi keşfedecek.

HOGWARTS LEGACY

1800’lü yıllarda geçecek olan oyun, Harry Potter’ın büyük macerasının çok öncesini konu ediniyor fakat oyun Harry Potter evreninde geçeceği için oyunda birçok tanıdık isim, mekan ve büyü göreceksiniz. 10 Şubat’ta çıkması beklenen oyun, PS4 ve PS5’e uyarlı.

ATOMIC HEART

Robotlara ve mutasyona uğramış canlılara karşı oynanacak bu aksiyon dolu oyunun çıkış tarihi ise 21 Şubat. PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series ve PC için çıkacak oyun, savaş ve bilimkurgu alanındaki en iddialı yapılardan biri.

DEAD ISLAND 2

28 Nisan’da sunulacak oyunda, bir tatil bölgesinde yüzlerce zombiyle baş başa kalıyor ve onlarla mücadele etmeye çalışıyorsunuz. Her biri farklı yeteneklere sahip altı karakterden birini seçerek oynayacağınız oyun, PlayStation 4-5, Xbox One, Xbox Series X|S için uyarlandı.

STREET FIGHTER 6

Bu efsanevi dövüş oyunu, ‘World Tour’ adında yeni bir modla birlikte geliyor. Oyun, yaratacağımız bir karakterle dünyayı dolaşıp birçok farklı mücadelede yer almamıza olanak tanıyacak. Çıkış tarihi 2 Haziran. İlgili platformlar PlayStation 4-5 Xbox X ve S Serisi, Arcade game, Microsoft Windows.

FINAL FANTASY XVI

22 Haziran’da sadece PS5 sistemi için piyasaya sürülmesi beklenen bu aksiyon oyunu, altı ulusa bölünmüş ve büyülerin hüküm sürdüğü bir dünya olan Valisthea’yı Eikon adındaki ırktan temizlemekle görevlendiriyor.

POTATO ARENA

Dört kişinin birlikte oynayabileceği bu yerli konsol oyunu da mart ayına doğru çıkacak. Pek çok zorlu parkur olan oyunda gol yememeye, düşman uçaklarını yok etmeye ve patateslerle mücadele etmeye çalışıyorsunuz.

RESIDENT EVIL 4 REMAKE

Kusursuz grafikleriyle gerçekçi bir ortam sunan hayatta kalma oyunu, ormanla çevrili, ürkütücü bir tarikata ev sahipliği yaptığı söylenen tenha bir Avrupa köyünde geçiyor. 24 Mart’ta çıkacak oyun, PS5, Xbox Series X ve PC için hazırlandı.

CODE NAME

Bu yerli macera oyunu da 15 Mayıs’ta piyasaya sunulacak. PC ve diğer konsollarla da oynanabilecek oyun, 17’nci yüzyıl İstanbul’unda geçiyor. Oynadıkça yeni keşifler yapılacak oyun güçlü grafik tasarımlarıyla dikkat çekiyor.