• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  2012'de Türkiye'de kriz mi olacak?

  16.12.2011 16:14
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2012 yılı için karamsar tahminlerde bulundu
  2012de Türkiyede kriz mi olacak?
  2012'de Türkiye'de kriz mi olacak? 2012'de Türkiye'de kriz mi olacak? 2012'de Türkiye'de kriz mi olacak?

   

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün uluslararası kuruluşlara bakın, onların verdikleri raporlara bakın, 2012 yılı Türkiye için bir kriz yılıdır. Buna hepimizin hazırlıklı olması lazım" dedi. 
   
  Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde düzenlenen ve iki gün sürecek CHP İl Genel Meclisi Üyeleri Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, İl Genel Meclisi üyelerinin Türkiye’nin nabzını tuttuğunu, bulundukları illerde merkezden en ücra köyüne kadar bire bir ilgili olduklarını söyledi.
   
  İl Genel Meclisi üyelerinin, ülkenin sorunlarına vakıf önemli kişiler olduklarını, seçimle iş başına geldiklerini ve halka hizmet yolunda çaba harcadıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 
   
  "İlin sorunlarını en iyi bilen sizsiniz, o ilde yaşam kalitesini düzeltecek olan da sizsiniz. İlde yaşam kalitesi yükseldikçe göreceksiniz CHP’nin oyları da artacaktır. Çünkü aç insana çoğu şeyi anlatamazsınız. Ama yaşam, eğitim kalitesi yükseldikçe kişi kendi çevresinin ülkesinin hatta dünyanın sorunlarıyla ilgilenmeye başlayacaktır. CHP’nin ne kadar aydınlık bir parti olduğunu, ülkenin çıkarları için ne kadar özveriyle çalıştığını çok daha güzel görecektir. 
   
  Bulunduğunuz ilde yaşam kalitesinin artması için mücadele ederken görüşlerinizi il ve ilçe başkanına aktarmanız lazım. Ortak çalışmanız lazım. İl başkanımız en ücra köyün sorunlarını bilmeli. Bunu sizin ağzınızdan bilmeli, ilçe başkanı da bilmeli ve ortak çabanın nasıl güzel sonuçlar doğuracağını hep beraber görmeliyiz. İl il, ilçe ilçe, köy köy çalışmak sorunları saptamak, çözüm üretmek ve bunu örgüt ile yapmak çok önemli. Yeni CHP’den anladığım işte budur. Beraber 
   
  güç birliği yapmak." 
   
  CHP’nin İl Genel Meclisi üyeleri bakımından bazı illerde çoğunlukta, bazı illerde azınlıkta, bazı illerde de hiç olmadığının altını çizen Kılıçdaroğlu, "Şapkamızı önümüze koyup düşüneceğiz. Biz de düşüneceğiz, her il, ilçe de düşünecek. Niçin burada CHP yok diyeceğiz. Masaya yatıracağız. Size şunu söyleyeyim; bir süre öncesine kadar belli bölgelerde CHP rozeti takmak ve sokakta 
   
  gezmek mümkün değildi. Şimdi övünerek söylüyoruz, Türkiye’nin 81 ilinde de CHP rozeti takarak, özgürce gezme imkanımız var artık" dedi. 
   
  Daha yapacakları çok iş olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 
   
  "Mücadelemiz sıradan bir mücadele değildir. Aydınlık Türkiye’yi, özgür, hukukun üstünlüğüne inanmış Türkiye’yi yaratmak ve yönetmek için yola çıkıyoruz biz. Hedefimiz budur. Bu hedefte bana düşen de size düşen de görev var. Hepimiz görevleri ortak amacı gerçekleştirmek için yapacağız. 
   
  Türkiye çok önemli bir süreçten geçiyor. Bütün uluslararası kuruluşlara bakın, onların verdikleri raporlara bakın, 2012 yılı Türkiye için bir kriz yılıdır. Buna hepimizin hazırlıklı olması lazım. Bir daralmanın, bunun doğuracağı işsizliğin halka çok iyi anlatılması lazım. 9-10 yıllık bir iktidar mazeret üretemez. Yok öyle mazeret üretme lüksü. İktidar sensin, yeni mi geldin 9 yıldır yönetiyorsun Türkiye’yi. 9 yıl yöneteceksiniz, mazeretlerin arkasına saklanacaksınız, gerekçe üreteceksiniz. Gerekçe artık yok, iyi yönetilmediğini artık tüm dünya da biliyor, biz de çok iyi biliyoruz. Ve bunu halka en ücra köye kadar hepimizin anlatma yükümlülüğü vardır. Biz yeni bir statükoculuk anlayışı 
   
  ile karşı karşıyayız. Değişim ve dönüşüm olarak vaatlerle iktidara gelenler kendi statükosunun egemen olduğu bir Türkiye’yi yarattılar. Bunu hiç biriniz unutmayın. Statükonun kurumlarını partileştirerek, onları AKP’nin statükosunu güçlendirmek için kendi varlıkları haline getirdiler." 
   
  İktidar partisinin YÖK’e karşıyız diyerek iktidara geldiğini savunan Kılıçdaroğlu, Şimdi YÖK artık onların statükosunun bir parçası haline geldi. Bunlar rektör atama usullerine karşı değiller miydi? Kıyametleri koparıyorlardı. Şimdi bakınız geldikleri noktaya partizanca rektör atamalara aynen devam ediyorlar. Bunlar demiyorlar mıydı, HSYK resmi ideolojinin statükosudur diye. Buyurun gelinen noktaya bakın, HSYK, AKP’nin arka bahçesi haline dönüştürüldü ve statükonun bir numaralı ismi olarak ortaya çıktı. Daha bu listeyi uzatabiliriz... AKP kendi statükosunu oluşturmuştur ve bu statüko ile yola devam etmektedir" ifadelerini kullandı. 
   
  -"Bu düzende adalet, halka hesap vermek, saydamlık yoktur..."- 
   
  "Darbecilerin Sıkı Yönetim Mahkemeleri, vesayetçilerin DGM’leri" olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şimdi ise "Statükocuların özel yetkili mahkemeleri" olduğunu ileri sürdü. 
   
  Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 
   
  "Karşı çıkanların cezalandırıldığı, hapse atıldığı, delillerin üretildiği, suçsuz insanların aylarca, yıllarca hapiste kaldığı bir düzeni yaşıyoruz. Bu düzen AKP düzenidir. Bu düzende hukuk yoktur. Bu düzende adalet, halka hesap vermek, saydamlık yoktur. Bu düzen yolsuzlukla, yoksullukla, 
   
  adaletsizlikle beslenen bir düzendir. Özel yetkili mahkemeler birer operasyon mahkemeleridir. Doğal yargılama sisteminin dışındadır bu mahkemeler. Bu mahkemeler AKP iktidarına karşı çıkan sivil toplum kuruluşlarının, gazetecilerin, yazarların çizerlerin, üniversite hocalarının toplanıp mahkum edildiği mahkemelerdir. O nedenle hukukun üstünlüğü Türkiye’de yoktur. Üstünlerin hukuku vardır. Ama buna karşılık ayakta duran bir umut vardır, o da CHP’dir ve statükoya 
   
  karşıdır. Bakınız tarihe göreceksiniz. hegemonyasını kuranlar, statükocular hep böyle iktidar olmuşlardır. Tarihte binlerce örneği vardır." 
   
  CHP olarak bir görevleri olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, bu ülkeye cumhuriyeti, demokrasi getiren bir parti olarak özgürlükleri, hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi, insan haklarını, kadın erkek eşitliğini, özerk üniversiteleri, yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sonuna kadar savunacaklarını söyledi. 
   
  Kılıçdaroğlu, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da sorunlar olduğunu bunlara da kayıtsız kalamayacaklarını bildirdi. 
   
  Geliri 40 bin doların üzerindeki ülkelerde, sokaklarda insanların yürüdüğüne dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Ne için yürüyorlar, geliri 40 bin doların üzerinde. Geliri düşük olanlara bakalım. Tunus’ta işportacılık yapan bir üniversite mezununun kendisini yakmasıyla başlayan Arap Baharı’na bakın. Tablolar ve istemler farklı görünmekle beraber bütün bu eylemlerin ortak paydası var. 
   
  Dünya reel insanı bulmak sosyal devleti yakalamak istiyor. Hiç kimse aç kalmasın bu dünyada. Biz Türkiye’de de dünyada da bunu istiyoruz..." şeklinde konuştu. 
   
  Yeni bir eylemin yeni bir ruhun dünyayı kapsadığını anımsatan Kılıçdaroğlu, hiç kimsenin çağdaş köle olarak yaşamak istemediğini, insanların demokrasi ve özgürlük istediğini, bu isteklerin de CHP’nin talepleri ile örtüştüğünü dile getirdi. 
   
  -"2012’de göreceksiniz işsizlik çok daha artacak"- 
   
  İşsizliğin temel bir sorun olarak devam ettiğini, gazetelerdeki işsizliğin yüzde 8’lere indiği haberlerinin ise gerçeği yansıtmadığını savundu. Tarımda istihdamın patladığının söylendiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Tarım kalmadı tarımda işsizlik sona ermiş, yüzde 30 istihdam alanı yaratılmış 
   
  tarımda siz buna inanıyor musunuz. İnanmıyorsak anlatacağız. Üniversite gençlerine bakın, çifte doktora master yapanlarına bakın. Hepsi işsiz, yüzde 20’leri aşıyor, üniversite mezunları arasındaki işsizlik. Eğer işsizliğin ne olduğunu öğrenmek istiyorsak atanamayanların dramına bakmak lazım. Milli Eğitim Bakanı diyor ki, ’Ben sizi atayamayacağım, kendinize başka iş bulun’ Ver başka iş 
   
  çalışsınlar. Sen iktidar değil misin? 2012’de göreceksiniz işsizlik çok daha artacak, bunu şimdiden söylüyoruz" dedi. 
   
  CHP’nin dünyadaki yenilenmeye ve değişime paralel olarak, yenilenme ve değişim ihtiyacını her zaman dillendiren bir parti olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, daha özgür, daha demokrat, daha uygar, hukukun üstünlüğüne inanmış bir Türkiye’yi ayağa kaldırmak istediklerini kaydetti. 
   
  CHP’nin iki büyük devrime imza atmış bir parti olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyeti getiren kadrolar CHP’yi kuran kadrolardır. Demokrasiyi getirenler de CHP’yi kuranlardır. Bizim görevimiz şu anda hukukun üstünlüğünün ayaklar altına alındığı bir ortamda hukukun üstünlüğünü çok daha 
   
  fazla seslendirmektir. Adaleti çok daha fazla seslendirmektir. AKP yandaşlarına bakın hepsi dolar milyarderi oldu. İstanbul bir talana dönüştürüldü. Burada yansıda gördünüz. Bir silueti gördünüz. Sultanahmet, Süleymaniye ve Topkapı Sarayı... Arkasında yükselen gökdelenleri gördünüz. Nasıl demeyiz, Süleymaniye ve Sultanahmet kan ağlıyor diye. Ranta kurban edilebilir mi böyle bir tarihi siluet. Bunu yapan insanlarda vicdan, biraz ahlak var mıdır? Para bu kadar mı değerlidir? 
   
  Bunları halka çok iyi anlatmamız lazım. Onların dindarlıklarının ölçüsü paradır. Bunu da sakın unutmayın" diye konuştu. 
   
  İktidar partisinin "yandaşa ayrı hukuk, vatandaşa ayrı hukuk uyguladığını" ileri süren Kılıçdaroğlu, böyle anlayış olamayacağını söyledi. 
   
  Anayasada özel hayatın mahremiyetinin esas olduğunun yazdığını belirten Kılıçdaroğlu, 100 binlerce kişinin telefonlarının dinlendiğini savundu. 
   
  Bedelli askerlik yasasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, 30 bin lirası olanın tezkere aldığını, bu durumun da yoksulla üst gelir grubu arasında yapılan ayrım olduğunu iddia etti. Kendilerinin yoksulun da faydalanacağı bedelli askerlik için verdikleri kanun teklifini anımsatan Kılıçdaroğlu, iki teklif arasında dağlar kadar fark olduğunu söyledi. 
   
  -"AKP’nin savcısı, AKP’nin yargıcı karşımızda..."- 
   
  İki yüzlü bir politika yürütüldüğünü iddia eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: 
   
  "Eğer bunu çok iyi anlatabilirsek, Türkiye ve CHP çok iyi bir çıtayı yakalayacaktır. Bizim yolumuz kolay bir yol değildir. Karşımızda sadece bir siyasal parti yok. AKP’nin valisi karşımızda, AKP’nin savcısı, yargıcı karşımızda, AKP’nin devletteki bütün kadroları karşımızda. O nedenle yolumuzun kolay olmadığını biliyorum. Ama önemli olan zoru başarmaktır. Zoru başarmanın yolu birlikte yola çıkmaktır, birlikte çalışmaktır. Tek tek insanlara ulaşacağız ve anlatacağız yetmezse bir daha anlatacağız, bir daha bir daha... Halkı suçlamak, küsmek yok. Halkta kusur bulmak yok. Anlatamıyorsak kusur, eksiklik bizdedir. Biz bu hedef doğrultusunda güç birliği yapmak durumundayız. Öyle küçük hesaplarla parti içi kavgalarla yola çıkanlar, yollarını bizden ayırsınlar. Bizim hedefimiz ayrı ortak hedefe kilitlendik. O hedef Türkiye’nin aydınlanmasıdır. İnsanın aydınlanması, sorunlarının çözülmesidir. Sakın şunu unutmayın, parti içi sağlıklı rekabete sonuna kadar kapımız açık. Biri il başkanı olmak isteyebilir, başka biri isteyebilir parti içi rekabet başımızın üstüne. Hiç bir sorun yok her seçilen unutmayın CHP’lidir. Kin düşmanlık yok. Ötekileştirmek yok, herkesi kucaklamak var. Bu partiye sevgiyi ve hoşgörüyü getirmek zorundayız. Rakibimizi 
   
  kazandığı zaman önce gidip biz kutlayacağız. Bu işin kuralı budur, rakibim kazandı sırtımı döneyim olmaz, o zaman o gerçek CHP’ li değildir, kimse kusura bakmasın. Rakibini kutlayacaksın, ’senin yanında bir nefer gibi önce ben çalışacağım’ diyeceğiz. O zaman göreceksiniz ki CHP’ye iktidar yolu açılır" 
   
  Türkiye’nin cumhuriyet tarihinin en fazla borçlanmasını yaşadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, "Borç verirseniz yönetirsiniz. Üretirseniz borçlanmazsanız siz yönetirsiniz. Cumhuriyet tarihinin en büyük borçlanmasını yapan bir iktidarınıözgürce dış politika oluşturacağını mı sanıyorsunuz? Egemen güçlerin Ortadoğu’daki taşeronu konumuna gelen bir Türkiye’yi hangi yurtsever içine sindirebilir. Bunların hepsine karşı çıkacağız, halka anlatarak, demokratik yollarla. Bunu anlatmanın bedeli vardır, biliyorum o bedeli ödemekten kaçınmayacağız. Hiç bir CHP’linin bedel ödemekten kaçınması gibi bir lüksü yoktur, olmaz da olmamalıdır da..." diye konuştu. 
   
  -"Yeni Baydemir’ler türerse...-" 
   
  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın da il genel meclislerinin Türkiye’nin gelişiminde büyük payları olduğunu ancak bu kurumlara hak ettiği değerin verilmediğini söyledi.
   
  Toplantıda, önümüzdeki dönemde yapacakları çalışmaları ve yaklaşan yerel seçimleri değerlendireceklerini anlatan Günaydın, "2014 yerel seçimlerinde üstün başarı yakalamak için yapılacaklar da bu toplantıda ele alınacak" dedi. 
   
  CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner de İl Özel İdarelerinin birer joker kuruluşlar olduğunu, sadece yasalarla verilen görevleri değil, onun dışındaki görevlere de katkı sağladıklarını söyledi. 
   
  Türkiye Cumhuriyeti devletinin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğünü gözettikleri bir süreci yaşadıklarını belirten Öner, "Bir vali olarak şunu bilgilerinize ve takdirlerinize sunmak durumundayım. İl Genel Meclisleri kendi başkanlarını kendileri seçmeliler. Ama bu başkan, Diyarbakır’da veya sorunu olan yerlerde İl Genel Meclisleri tarafından seçilirse, polis, jandarma eğitim hizmetleri onun direktifi altında yürütülürse, yeni Baydemir’ler türerse Türkiye 
   
  Cumhuriyeti’nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütünlüğü nasıl sürdürülebilir. Bunu 
   
  bir eleştiri olarak değil, bir dikkate sunma olarak değerlendiriniz" diye konuştu. 
   
  Balıkesir milletvekili Namık Havutça ve Bursa milletvekili İlhan Demiröz de birer konuşma yaptı. 
   
  Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim