• BIST 108.153
 • Altın 153,903
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  2012 Hac kayıtları 27 Mart'ta başlıyor

  26.03.2012 11:13
  Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, 2012 yılı hac organizasyonlarına katılmak isteyenler için müracaatların 27 Mart-12 Nisan 2012 tarihleri arasında yapılacağını belirtti.
  2012 Hac kayıtları 27 Martta başlıyor
  2012 Hac kayıtları 27 Mart'ta başlıyor 2012 Hac kayıtları 27 Mart'ta başlıyor 2012 Hac kayıtları 27 Mart'ta başlıyor

  Türkiye’den hacca gitmek isteyen vatandaşların müracaatlarının Diyanet İşleri Başkanlığınca kabul edilmekte olduğuna işaret eden Müftü Kocaoğul, “Hacca gitmek isteyenlerin sayısında her yıl artış olmakta, ülkelere nüfuslarının binde biri oranında uygulanan kota nedeniyle de müracaat edenlerin tamamını o yılda hacca götürmek mümkün olamamaktadır.Nitekim, 2011 yılında müracaatta bulunduğu halde hacca gidememiş bir çok vatandaşımız bulunmaktadır.Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu Kararı uyarınca; 2011 yılı hac kayıtlarıyla kura çekimi ve sonuçlarının, sadece 2011 yılı haccı için geçerli olması öngörüldüğünden, söz konusu kuraya katıldığı halde hacca gidemeyenlerin hacca gitme ve hac türlerini tercih etmedeki iradelerinde meydana gelebilecek değişikliklerin tashihi ve hacca gitmek üzere ilk defa müracaat etmek isteyen vatandaşlarımıza da müracaat imkanı tanınabilmesi maksadıyla 2012 yılında da hac kaydı açılması ilgi kararla uygun görülmüştür” dedi.
  Hac müracaatlarına ilişkin konular hakkında da bilgiler veren Kocaoğul, “2012 yılı hac organizasyonlarına katılmak isteyenlerle ilgili müracaatlar; 27 Mart - 12 Nisan 2012 tarihleri arasında, 2011 yılında kuraya katılanlar için ‘Kayıt Yenileme’, ilk defa müracaat edecekler için de ‘İlk Defa Kayıt Yaptırma’ şeklinde iki ayrı kategoride yapılacaktır. Kayıt yenileyecek veya ilk defa kayıt yaptıracak hacı adaylarının; 2011 yılında kur'aya katılıp kur'a sonrasında hacca gidemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri internet ortamında Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılacaktır. Ancak 2011 yılı ön kayıt dilekçesinde belirttiği il, ilçe, hac konaklama türleri ve birlikte kur'aya girecek kişilerde değişiklik yapmak isteyenler ile müracaatından vazgeçmek isteyen hacı adayları Müftülüklere başvurarak gerekli değişiklikleri müracaat süresi içerisinde yaptıracaklardır. İlk defa kayıt yaptıracak hacı adaylarıyla, bunlardan kur'aya birlikte katılarak beraber hacca gitmek isteyenler, ön kayıt ücretini bankaya yatırarak müracaatlarını internet ortamında Diyanet İşleri Başkanlığının internet adresinden yapabilecekleri gibi, doğrudan müftülüklerden temin ederek dolduracakları ekte yer alan Form Dilekçe ile il ve ilçe müftülüklerine müracaat ederek de yapabileceklerdir. Çeşitli masraflar için ilk defa kayıt yaptıracak hacı adayları kişi başına 15.-TL'yi Başkanlıkça belirlenen ve aşağıda isimleri yer alan bankalardan birine yatıracaklardır. Kayıt yenileyenlerden ise her hangi bir ücret alınmayacaktır. Müracaattan sonra vazgeçenler ile hacca gidemeyenlere bu paraları iade edilmeyecektir. Doğrudan il ve ilçe müftülüklerine yapılacak müracaatlarda nüfus cüzdanı fotokopisi ile banka dekontunun/belgesinin bir sureti müracaat dilekçesine eklenecektir. Müftülüklere bizzat müracaat ederek yapılan kayıtlarda müracaat dilekçeleri, müftülüklerce açılacak ‘2012 Yılı Hac Kayıt Defteri’ne kaydedildikten sonra bir fotokopisi ilgiliye verilecektir. Hac planlamalarına ve kesin kayıtlara esas olmak üzere, hacı adayları internet ortamında veya doğrudan il ve ilçe müftülüklerine yapacakları müracaatlarında konaklama türleri ile bunlara dair yaklaşık hac fiyat aralıklarını göz önünde bulundurarak, hac konaklama türlerinden birisini mutlaka tercih edeceklerdir. Tercihlerin bağlayıcı olacağı, daha sonra hac tercihlerinde her hangi bir değişikliğe izin verilmeyeceği ve kur'alar da yapılan tercihe göre çekileceğinden, hacı adayları internet ortamında veya ek form dilekçede belirtilen hac konaklama türleri hakkında doğru bir şekilde bilgilendirilecek ve tercihlerini bizzat kendileri dikkatli bir şekilde yapacaklardır” şeklinde konuştu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim