• BIST 108.934
 • Altın 154,635
 • Dolar 3,8280
 • Euro 4,5256

  2011 AKP'nin son bütçesi

  13.12.2010 17:09
  Bütçe görüşmelerinin yapıldığı TBMM Genel Kurulu'nda MHP Lideri Devlet Bahçeli konuştu.
  2011 AKPnin son bütçesi
  2011 AKP'nin son bütçesi 2011 AKP'nin son bütçesi 2011 AKP'nin son bütçesi

  Bahçeli: 'Son 500 yılllık zaman zarfında Avrupa ve ABD'nin dünya gelirinden aldığı pay sürekli artarken, Asya'nın ki azalmıştır. Aslına bakılırsa başta ülkemiz olmak üzere gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin yaşadığı sorununun büyük bir bölümünü burada aramak gerekmektedir. Güçlünün kazandığı ve sözünün geçtiği dengesizlikler artık sürdürülemeyecek noktaya kadar gelmiştir. İnsanlığın daha iyi ve güzele olan talebi yeni oyuncuların yeniden ortaya çıkacağını şimdiden bize göstermektedir. Hayrete düşülecek bir taraf esasen yoktur. yüzyıllardır sürekli değişen ve dengeye oturan küresel sistemin önümüzdeki süreçte tekrar buluşmamız kaçınılmaz gibi görünmektedir.

  AK Parti hükümetinin bu süreci okuyamadığı ortadadır. Ekonomiden siyasete güvenlikten diplomasiye, sanattan, spora kadar mukayeseli bir bilgiye sahip olmadan iddia sahibi olmak hem komik hem de milletimizle alay etmektir.

  Bölgemizde sözü dinlenir bir ülke olduğumuzu dillendirmek ve bunu sürekli pompalamak ülkemize ve aziz milletimize hiçbir şey kazandırmayacaktır. Bölgesinde cazibe merkezi olmaya talip, ekonomik ve siyasi alanlarda istikrarlı ve kudretli olmak tartışmasız bir gerekliliktir. Ülke olarak itibarımızın arttırıldığını göstermek yalandır, sanaldır. Ekonomik gücünü alamamış, coğrafyadan kaynaklanan üstünlüğünü gösterememiş bir ülkenin küresel düzelmde belirleyici olmasına tarih henüz tanıklık etmemiştir. Eğer bugün ABD'nin küresel gücünden söz ediliyorsa bu söylediklerimi siyasetinin ana ekseni yaptığını akıllardan çıkarmamak gerekir.

  Elbette ecdadımız böylesi bir sonu istememişti ve arzu etmemişti. Küresel güçlerin tüm iğrençiliği ile vatanımıza göz dikilmesine mani olunamamıştır. Sonucunda bugünkü sınırlarımıza kadar gerileyerek gidecek başka yerimiz olmadığı hususunda kesin karar destansı bir kurtuluş savaşı ile herkese ilan edilmiştir.

  Yabancıların projelerine taşeronluk yapanları bilerek yada bilmeyerek buna hizmet edenleri ne Allah ne de aziz milletimiz hiçbir zaman affetmeyecektir. Hala kapsayıcı ve etkili bir yöntem ve çare bulamadığımız da malumlarınızdır. Doğu ile Batı arasına sıkışmış, ilerleyebilmek için batıya yakın olmaya karar vermiş milletimizin sorunları hiçbir zaman azalmamıştır. Teknik buluşları ithal ederek gelişmeyi bekleyen kafa yapısı. Refahın zenginliğin ilerlemenin insanlık değerlerinin bizim dışımızdaki toplumlara ait olduğunu sanan çürük anlayışın bize katkısı elbette olmayacaktır.

  Adaletsiz ve eşitsiz küresel ilişkiler ağı doğal olarak koyduğu kurallar olarak sermayeyi kendisine çekmiş, milletimizin hanesine işsizlik ve yoksulluk düşmüştür. Bunlar hala yaşanmakta ve sürmektedir. Hepimizin en başta düşünmesi ve cevabı üzerinde kafa yorması gereken bir soru vardır. Tarihin belirli bir döneminde sahip olduğu kuvvetinden dolayı dünyayı titreten ülkemizin şuanki durumu ortadadır. Bundan bir asır önce hangi sorunlar vardı ise bugün benzerleri yok mudur? Titreyip kendimize ne zaman geleceğiz? Birbirimizi daha hangi şartlar altında kucaklayacağız. Balkanları elimizden koparanları Ermenileri üzerimize gönderenleri ve kutsal toprakları oyunlarla elde edenleri biz hiç hatırımızdan çıkarmadık. 1919'da hangi tezgahlar var ise emin olun bugünde aynıları var. Bugünde masum kavramlarla yarım kalan işlerini tamamlamak için faaliyet içinde olduklarını iyi biliyor ve muhatap oluyoruz. Esasen kavramların istismar edilmesine çok da şaşırmamak lazımdır. Dün de milletimizi bölmeye çalışanlar vardı bugün de aynı gruplar faaliyet içinde. Türk Milleti'ne duyulan kin ve tahammülsüzlük dün de var dı bugünde varlığını sürdürmektedir. Uzaya kadar hakimiyetlerini yayıp yeni elementler bularak dünyanın dönüşünü etkileyenler varken biz hala kendi iç meselelerimizle uğraşıyoruz.

  Millet olarak karşımıza dikilen engelleri aşamadığımızdan sorunlarımızı bir türlü çözemiyoruz. Bugün geldiğimiz bu aşamada insanımız güvensiz ve korkular içindedir. Bugünden endişeli yarından karamsardır. Tahammül etmemizin artık imkansız olduğu bu çarpıklıktan bir an önce kurtulmamız için tek yürek ve tek bilek olmamız zorunludur.

  Ülkemizin her alanında sorunlar artmakta ve yaygınlaşmaktadır. Özellikle AK Parti iktidarları boyunca Türkiye'ye bu dar ve çıkmazın dibine kadar düşmüştür. Bu büyümelerin yalnızca sözde kalacağı açıktır. Muhatap kaldığımız sorunların üstesinden gelebilmemiz için meseleleri tarafsız olarak ele alacak zihni faktörlere ihtiyaç duyulmaktadır.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim