Emeklilikle Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile birlikte 2,5 milyona yakın kişi erkenden emekli olabildi. EYT ile birlikte vatandaşlar erken emekli olabilmenin yollarını araştırmaya başladı. Uzmanlardan beklenen açıklama geldi. 2008'den önce sigorta girişi olanlara müjde! Askerlik ve doğum borçlanması ile erkenden emekli olabilirsiniz. Peki erken emekli olmanın şartları neler? Erken emekli nasıl olabilirim? Bu şartları sağlayanlar erkenden emekli olabiliyor. İşte detaylar haberimizde...

2008'DEN ÖNCE SİGORTA GİRİŞİ OLANLAR DİKKAT!

Mart ayında yürürlüğü giren ve milyonlarca kişinin emeklilik hakkı kazandığı EYT yasası gündemde. Ocak-Mayıs dönemi itibariyle işçi, memur, esnaf ve diğerleri bakımından, 2023 yılında emekli aylığı bağlanan toplam kişi sayısı 828 bin 555’e ulaştı. 2022’nin tamamında yaşlılık aylığı bağlanan kişi sayısı 371 bin kişiydi. EYT düzenlemesi ile birlikte milyonlarca kişi erken emekli olmanın yollarını araştırmaya başladı. Beklenen haber ise uzman isimden geldi. 2008'den önce sigorta girişi olanlara müjde!

ERKEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ: HEMEN BAŞVURUN

Askerlik ve doğum borçlanması yaparak erken emekli olabilirsiniz. Ancak burada fayda maliyet analizinizi iyi yapmanız gerekmektedir. Prim günü eksik değil ve sigorta başlangıcını öne çekmiyorsa borçlanma yapmaya gerek olmadığı ifade edildi. Ancak prim günü eksik olan ve borçlanma yaptıklarında emeklilik tarihini öne çekme hakkı bulunanların askerlik borçlanması yaptığında, askerlik dönemi 2000 öncesinde ise asgari tutar üzerinden prim yatırmalarının daha avantajlı olacağı belirtildi. 2008 sonrası askerlik sürelerini borçlananların asgari ücret üzerinden mi yoksa daha yüksek ücret üzerinden mi prim yatırmaları gerektiği ise 2008 sonrası ücret düzeylerine göre değişiyor.

Dünyaca ünlü dev banka BofA dolar/TL tahminlerini açıkladı: 20'li rakamları unutun! Dünyaca ünlü dev banka BofA dolar/TL tahminlerini açıkladı: 20'li rakamları unutun!

ERKEN EMEKLİ OLMANIN ŞARTLARI NELER?

2008 sonrasındaki çalışma sürelerinde primler asgari ücret üzerinden yatırılmışsa askerlik borçlanması da asgari ücret üzerinden yapılabiliyor. Yüksek ücretle çalışmış olanların 2008 sonrasındaki askerlik sürelerini asgari ücret üzerinden yatırmaları halinde emekli aylıkları artmak yerine azalıyor. Askerlik borçlanmasını mutlaka yapması gerekenler için, 'en azından asgari ücretin iki katı tutarında kazanç üzerinden prim yatırmaları gerektiği' uyarısı yapılıyor. Asgari ücret 1 Temmuz’dan itibaren arttığından 4A (SSK) ve 4B (BAĞ-KUR) kapsamındaki askerlik borçlanmalarında 1 gün için ödenmesi gereken prim 143 TL ile bin 73 TL arasında değişiyor.
Asgari ücret üzerinden borçlanma yapanlar 8 aylık kısa dönem için 34 bin 341 TL, 18 aylık uzun dönem için de 77 bin 267 TL ödemek durumunda. Askerlik sürelerinin tamamını borçlanmaya ise gerek yok. İhtiyaç kadar sürenin borçlanılması yeterli oluyor.