Libya'nın doğusunda , Orta Akdeniz'de etkili olan "Daniel" fırtınası nedeniyle meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini geçerken, 7 bine yakın kişinin de kayıp olduğu açıklandı. Yaşanan felaket sonrası açıklamada bulunan Prof. Dr. Orhan Şen, Libya'yı kasıp kavuran felaketin benzeri meteorolojik olayların Türkiye'de de görüleceğini söyledi.

libya-sel.jpg

Özellikle Adana ve Mersin illerinin adının geçmesi üzerine sosyal medya hesabı üzerinden konuya bir açıklık getiren Prof. Dr. Orhan Şen, iddialara şöyle yanıt verdi:

"Günlerdir Yunanistan üzerinde etkili olan alçak basınç merkezi etkisini kaybetmişti. Akdeniz üzerinden güneye sarkan bunun benzeri bir alçak basınç merkezi Libya kuzey kıyısında etkili oldu. Şehirleşme ve barajların dolup taşması afeti oluşturdu."

libya-sel1.jpg

Bahçede 30 kuruş, marketlerde kilosu 13 lira! Tonlarcası dere yatağına döküldü Bahçede 30 kuruş, marketlerde kilosu 13 lira! Tonlarcası dere yatağına döküldü

Dün Libya'da sıcak Akdeniz suyu buharlaşmayı kuzeyli rüzgarın etkisiyle artırdı, aynı geçen hafta İstanbul ve İğneada'da olan aşırı yağışlar gibi bir mekanizma oluştu. Bizde Karadeniz, Libya'da Akdeniz su sıcaklığı önemli rol oynadı.

libya-sel2.jpg

Bölge üzerindeki hava çok fazla kararsız hale geldi ve Kumulenimbus bulutları oluştu. Bu tür meteorolojik olayları bu yıl bölgemizde ve ülkemizde göreceğiz. Afete dönüşmesindeki neden kanımca şehirleşme ve hazırlıklı olmamadan kaynaklandı. Barajların açıldığı haberleri de var.

Bu konuda sosyal medyadaki uzman olmayan kişilerin yazdıkları asılsız ve bilgi yoksunluğundandır. "Adana ve Mersin'i teğet geçti" gibi. Bunu söyleyenler maalesef bilgisiz kişiler bunlara rağbet göstermeyin."