• BIST 93.003
 • Altın 188,945
 • Dolar 4,8206
 • Euro 5,5954

  2.2 milyar liralık alacağa yeniden yapılanma

  11.10.2017 11:15
  HAZİNE’nin, 3 telekom şirketinden tartışmalı 2.2 milyar liralık alacağı yeniden yapılanma kapsamına alınıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Uzun yıllar süren ve sürecek ihtilafları bitirip, bu kaynağı Hazine’ye aktarmak istiyoruz” dedi.
  2.2 milyar liralık alacağa yeniden yapılanma
  2.2 milyar liralık alacağa yeniden yapılanma 2.2 milyar liralık alacağa yeniden yapılanma 2.2 milyar liralık alacağa yeniden yapılanma

  3 KAT DEĞİL BİR KAT CEZA KESİLECEK

  Plan ve Bütçe Komisyonu, dün torba kanunda telekomünikasyonla ilgili düzenlemeleri görüştü. Torba kanunda yer alan düzenlemeye göre, telekomünikasyon sektöründe yetkilendirilmiş işletmecilerin gerek ihtilaflı, gerekse inceleme aşamasında bulunan Hazine payı, evrensel katkı payı gibi kalemlerden kaynaklanan cezai şartları, gecikme zammı ve gecikme faizlerinde yeniden yapılandırma yapılacak. Bundan sonraki süreçlerde ise, söz konusu kalemlerin tahsiliyle ilgili yeni bir sistem kurulacak. Bu cezalara uzlaşma yolu açılacak ve artık 3 kat değil 1 kat üzerinden ceza kesilecek.

  2.2 MİLYAR LİRAYA UYGULANACAK

  Komisyona bilgi veren bürokratlar, söz konusu düzenlemenin yasalaşmasının ardından 345 milyon lirası ana para olan toplam 2.2 milyar liralık bir alacağın yeniden yapılandırma kapsamına alınacağını söyledi. Muhalefet vekilleri rakamın 5 milyar TL’ye çıkabileceği iddiasında bulunurken, Maliye Bakanı Ağbal eleştirilere yanıt verdi.

  ANA PARAYI KORUYORUZ

  Ağbal, yeniden yapılandırmayla geçmişten bu yana gelen davaları bitirme amacını taşıdıklarını söyledi. Bu ihtilaflı davaların bir kısmını Hazine’nin kazandığını söyleyen Ağbal, “Sorunları ortadan kaldıracak bir mekanizma kurmak istiyoruz. Bu tasarı geleceğe dönük bir sistem kuruyor. Geçmişten gelen davalar var, yıllardır sürüyor” ifadelerini kullandı. Görüşmelerin ardından tasarının ilgili görüşmeleri Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim