• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  18 yıl sonra bir ilk

  19.09.2009 08:41
  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) 53'üncü Genel Kurul Toplantısı'nda, İsrail'in nükleer programı aleyhine karar aldı. Türkiye oylama öncesi salonu terketti.
  18 yıl sonra bir ilk
  18 yıl sonra bir ilk 18 yıl sonra bir ilk 18 yıl sonra bir ilk

  Toplantının son gününde İsrail'in atom ve nükleer programlarını eleştiren bir karar çıktı. İsrail'in nükleer kapasitesiyle ilgili kaygıların dile getirildiği önerge 16 çekimser ve 45'e karşı 49 oyla kabul edildi. Aynı tasarı 1991 yılında 13 çekimser oy, 31'e karşı 39 oyla reddedilmişti.

  Arap Birliği üyesi ülkelerin sunduğu tasarıda, toplantıda tasarının oylanmasının ardından kabul edilen karar tasarısı ayakta alkışlandı. UAEK Genel Kurul Toplantısı'na, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 150 üye ülkeden
  Bakan ve üst düzey diplomat katıldı. "İsrail'in Nükleer Yetenekleri" başlıklı karar tasarısının gündeme alınması için yapılan oylamada Türkiye çekimser oy kullandı. Tasarı oylanması için çoğunluk sağlandı. Karar tasarısının oylanması sırasında salonda bulunan Türk heyetinin salonu terk ettiği görüldü. Türkiye böylece oylamaya katılmadı.

  SURİYE'DEN İSRAİL'E KARŞI BÜYÜK BAŞARI

  Suriye'nin öncülük yaptığı ve Arap Birliği üyesi ülkeler adına sunduğu, "İsrail'in Nükleer Yetenekleri" başlıklı karar tasarısının kabul edilmesiyle, UAEK'nın, bundan böyle İsrail'in nükleer programına ilişkin yönetim kuruluna rapor sunması zorunluluğu getirildi.

  Her yıl genel kurul toplantısına sunulan İsrail'in nükleer yetenekleri ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi(NPT) rejimine taraf olması yolundaki çağrıyı içeren karar tasarısı, gerekli çoğunluk sağlanamadığı için reddediliyordu.

  Diplomatik kaynaklar, Arap Birliği adına sunulan "İsrail'in Nükleer Yetenekleri" başlıklı karar tasarısında, UAEK'nın bundan böyle İsrail'in nükleer programı hakkında da yönetim kuruluna rapor vermesini öngören bir madde bulunduğuna işaret ederek, "İsrail'in nükleer programının ilk kez UAEK'nın gündemine ciddi olarak alındığını ve genel direktörün yönetim kuruluna rapor verme yükümlülüğünün üye ülkelerce kabul edildiğini" bildirdiler.
  Bölgede nükleer silah sahibi tek ülke olan İsrail, bugüne dek UAEK'nın güvence denetimleri ve NPT antlaşmalarına taraf olmamakta ısrar ediyor.

  SULTANİYE BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

  İran heyeti başkanı Büyükelçi Ali Asker Sultaniye, toplantının öğleden sonraki oturumunda karar tasarısına ilişkin sözlü bir açıklama yaparak, sunmaktan vazgeçtikleri karar tasarısının başkanlık açıklaması olarak genel kurul kayıtlarına geçirilmesini istedi. Genel Kurul Dönem Başkanı ve Yeni Zelanda Temsilcisi Jennifer MacMillan, İran heyet başkanıyla yaptığı görüşmede, "Barışçıl amaçlı nükleer tesislere yapılacak silahlı saldırıların BM Güvenlik Konseyi kararları ve UAEK statüsünün ihlali anlamına geleceğini" not ettiklerini belirterek, "Konuyu tüm boyutlarıyla ele aldık ve nükleer malzeme ve tesislerin güvenliği ve fiziksel korunmasının önemini vurguladık. Nükleer tesislerden radyoaktif sızıntı durumunda erken uyarı ve yardım için Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) görev düştüğünü not ettik" diye konuştu.
  Öte yandan toplantıda, Konferans Başkanı Macmillan'ın, üyelere hitaben yaptığı konuşmanın konferans kayıtlarına, "başkanlık açıklaması olarak geçirileceği" bildirildi.

  İRAN TASARIYI GERİ ÇEKTİ

  İran, "Nükleer tesislere yönelik askeri saldırıların yasaklanması" başlıklı karar tasarısını, üye ülkelerle yaptığı ikili temasların ardından sunmaktan vazgeçtiğini açıkladı. Diplomatik kaynaklar, İran'ın hazırladığı karar tasarısını, "Üye ülkelerle yaptığı ikili temaslar sırasında, oybirliği sağlanamayacağını anladığı için geri çektiğini" bildirdiler.

  KUZEY KORE KARAR TASARISI KABUL EDİLDİ

  Kuzey Kore'nin nükleer programına ilişkin ABD, Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, İngiltere ve Güney Kore'nin ortaklaşa sundukları karar tasarısı oybirliğiyle kabul edildi. Karar tasarısında, Kuzey Kore'nin "nükleer denemelere derhal son vermesi" istenirken, "Kuzey Kore yönetimine, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyması ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'na (NPT) geri dönmesi çağrısı" yapılıyor. Karar tasarısında, Kuzey Kore'nin, nükleer tesislerini UAEK denetimlerine
  yeniden açması çağrısı da yineleniyor.

  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim