• BIST 108.434
 • Altın 151,069
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  16 yıl aradan sonra Diyarbakır'da

  06.06.2011 17:06
  16 yıl aradan sonra Diyarbakır'da miting yapan MHP için olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.
  16 yıl aradan sonra Diyarbakırda
  16 yıl aradan sonra Diyarbakır'da 16 yıl aradan sonra Diyarbakır'da 16 yıl aradan sonra Diyarbakır'da

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yenişehir ilçesindeki İstasyon Meydanı'nda yaptığı mitingde önemli açıklamalar yaptı. Bahçeli yaklaşık 40 dakika süren konuşmasında ağırlıklı olarak birlik beraberlik mesajları verdi. Konuşmasında BDP'den hiç bahsetmedi AKP ve CHP'ye yüklendi.

  DİYARBAKIR BİZE KUCAĞINI AÇTI

  Diyarbakır’da bulunmaktan ve sizlerle bir araya gelmekten dolayı son derece bahtiyarım. Diyarbakır bugün bize kucağını açtı. Diyarbakır kardeşliğin birliğin ve sevginin tarafında olduğunu bir kez daha kanıtladı.

  Türkiye’nin ve Türk milletinin sonsuza kadar yaşaması için katkı veren desteklerini esirgemeyen ve dua eden her kardeşimle el ele omuz omuza olacağız. Diyarbakır’ın her köşesindeki vatandaşlarıma buradan en kalbi duygularımı gönderiyorum.

  Bismil’i, Çınar’ı, Dicle’yi, Eğil’i, Ergani’yi, Hani’yi, Kulp’u, Lice’yi, Silvan’ı, Sur’u ve Diyarbakır’ı hürmetle ve sevgiyle selamlıyorum. Hepinizi bağrıma basıyorum. Hepinizi kucaklıyorum.

  12 Haziran’da yapılacak seçimlerin barışa, huzura, berekete ve esenlik dolu günlere vesile olmasını niyaz ediyorum. Bu açık hava toplantımızın gerçekleşmesinde emeği geçen Diyarbakır İl Başkanı’mıza takdirlerimi sunuyorum. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz, şeref verdiniz.

  ASALET VE GÜZELLİK FIŞKIRIYOR

  Aziz Diyarbakırlı kardeşlerim Diyarbakır bize çok şey anlatır. Aklımıza çok şey gelir. Fikir pınarlarımızın kurumayan kaynağı olan Zya Gökalp bey bize Diyarbakır’ın armağanıdır. Yaşamak için bir insanın ülküsünün olması gerektiğini ulaştıran bize odur. Şiirleriyle kalbimize huzur veren ve nasıl bir memleket istediğini mısralarıyla bize miras bırakan Cahit Sıtkı Tarancı bu şehirden yola çıkmıştır. Şair yazar ve devlet adamı merhum Süleyman Nazif Diyarbakır’ın Türk milletine hediyesidir. Diyarbakır’ın karpuzu, ağzımızın tadıdır. On gözlü köprü dünden miras aldığımız umutlarımızı üzerinde gezdirir. Ulu cami aynı kıbleye hep beraber baş koyduğumuzu dile getirir. Dicle nehri sevdalarımızı yüzdürür. Adeta aynı yüzün iki yanağı olduğumuzu hatırlatır. Diyarbakır surları, bir bedende aynı ruh olduğumuzu kanıtlar. Kadim yapısıyla üzerimize gölgelik olur, ayrılığı değil bütünleşmeyi sağlayan kemer gibi hepimizi sımsıkı sarar.

  Gururla söyleyebilirim ki bu şehrin her köşesinden asalet ve güzellik fışkırıyor. Dağılmaya değil toplanmaya, kavgaya değil barışmaya, husumete değil uzlaşmaya varım ve hazırım diyor.

  Diyarbakırlı kardeşim 'nifak saçanlardan yoruldum' diyor. Tezgahlardan bıktım diyor. Ses ver Diyarbakır, sesime kulak ver Türkiye. İnanıyorum ki Diyarbakırlı vatandaşım istismara fitneye bölünmeye karşı çare arıyor. Kandan beslenen teröristlere karşı yardım bekliyor. AKP iktidarının yalanlarına, işbirlikçi duruşuna son vermeyi umut ediyor. Merak etmeyin biz varız, milliyetçi hareket partisi var.

  OY İSTEMEYE GELMEDİM

  Ben buraya sizlerden oy istemeye gelmedim. Ben Diyarbakırlı kardeşlerimin sorunlarını dinlemeye ve hasret gidermeye geldim. Başbakan Erdoğan’ın aramıza ekmeye çalıştığı fitne tohumlarını çürütmeye geldim. Kafasında küstahça çizdiği, Sivas-Gavurdağı hattını yerle bir etmeye geldim. İnanın bana bize yönelik iftiraları gıybetleri aşmak için buraya koştum. Bin yıllık kardeşliği ayakta tutmak ve sonsuza kadar yaşatmak amacıyla karşınızdayım.

  KARDEŞLİĞİ YAŞATMAK İÇİN ARANIZDAYIM

  Bin yıllık kardeşliği yaşamak ve yaşatmak için aranızdayım. Milliyetçi hareketin mesajını çağrısını sizlere getirdim. Aramıza inşa etmeye çalıştıkları bariyerleri yıkmak için kararlılığımızı getirdik. Ekmeğimizi suyumuzu özlemlerimizi mahallelerimizi paylaştık. Balkanlarda birlikteydik. Yemen’de yan yanaydık. Çanakkale’de şahadet şerbetinden birlikte içtik. Hep beraber vatanımızı işgal eden emperyalistlere direndik. Birlikte güldük, birlikte ağladık. Sevgimizi bölüştük, ama insanımızı bölmedik. Kız aldık kız verdik. Sıla özlemini hep beraber duyduk. Alın terlerimizi şehit kanlarıyla kazandığımız vatan topraklarına düşürdük. Deliloyla esmerle çaçanla, tek ayakla, çift ayakla birlikte oynadık birlikte güldük. Asırlarca el birlik güç birliği yaptık. Aynı güneşle ısındık. Benzer düşleri kurduk. Yunus’tan Mevlana’dan aynı hissiyatı aldık. Aynı gülün yaprakları gibi açtık. Duamız bir yakarışımız bir safımız bir oldu. Adımız bir acımız bir oldu. Biz birlikte büyüdük Türk milleti olduk.

  Aradan geçen asırlar boyunca bu topraklara hep beraber mührümüzü vurduk. Bilmeyene anlamak istemeyene tekraren hatırlatırım ki bu büyük milletin adı Türk milletidir. Milletimizin kökenleri dilleri alt kültür gruplarını mezhepleri birlikte yaşama ülküsüyle aynı hedefe yönlendirmiş ve kopmaz bir bağ ile irtibatı kurmuştur.

  ADIMIZ BİR, ACIMIZ BİR OLDU

  Duamız bir, yakarışımız bir, safımız bir oldu. Adımız bir, acımız bir oldu. Birlikte büyüdük, Türk milleti olduk.

  Doyduğumuz yer, adımız, anamızın dili, inancımız ne olursa olsun hepimiz Türk milletiyiz. Bu büyük milletin adı Türk milletidir. Milletimiz kopmaz bir bağ ile bağlıdır.

  SİZ BİZSİNİZ, BİZ DE SİZ

  Türk milletinin hiç bir ferdi bu ülkenin ötekisi değildir. Diyarbakırlı kardeşim, ayrımız gayrımız yok. Siz bizsiniz, biz de siz. Bölücü PKK'ya inat ayrımız gayrımız yok. Herkesi bir gördük ve beraber kabul ettik. Etnik tahrikçilerin sözlerine kanmayın. Siz bu devletin asli sahiplerindensiniz.

  Yıkım projesinin etnik taraflarına inanmayın, oynanan oyunları görün, kışkırtmaları anlayın. 

  Erbil'deki peşmerge sizi benden çok sahiplenemez.

  Nafakanızdan kazanmak uğruna siz de ananızdan yavrunuzdan ayrılmadınız mı

  NE VERECEK BİR ÇAKIL TAŞI, NE VAZGEÇECEK İNSANIMIZ VAR

  Türk milletini topla tüfekle yenemeyeceğini anlayanlar bizi içten dağıtmaya çalışıyor. Umuyorlar ki birbirimizden kopalım, kardeş kavgasının tarafları olalım, istiyorlar ki birbirimize küs olalım. Ancak, bizim ne verecek bir çakıl taşımız ne de vazgeçecek bir insanımız vardır. Türk milleti için gidelecek bir yer yaşanacak başka bir toprak parçası yoktur.  

  Şimdi de bizi dağıtarak sonuç almaya çalışıyorlar. Ama bizi asla bölemeyecekler. Kimse heveslenmesin. Türkiye'ye hep birlikte sahip çıkacak. Türk milletini sonsuza kadar var edeceğiz. Her zamankinden daha çok uyanık olmamız gereken bir dönemdeyiz.

  WASHINGTON'DAKİLER SİZİ BENDEN DAHA ÇOK SEVEMEZ

  Beyefendiler bir zahmet gelsinler de iş açsınlar, tesis açsınlar. Diyarbakırlı vatandaşımın elinden tutsunlar. Tuzakları, komploları, kışkırtmaları anlayın. Siz Türk

  milletinin eşit onurlu ve yeri doldurulamaz birer mensubusunuz. Washington’dakiler sizi benden daha çok sevemez. Brüksel’dekiler daha iyi anlayamaz. Erbil’deki Peşmerge sizi benden daha çok sahiplenemez.

  BİZİ BİZ YAPAN HASLETLER

  Trakya’da söylenen şarkı duymadınız mı? Çermik’te pişen içli köfteyi İstanbul’da tatmadınız mı? Horonun sesini duymadınız mı? Dicle’de çalan davulun sesiyle Ankara’da heyecanlanmadınız mı? Ege zeybeğinin sesini Ergani’de işitmediniz mi? Hani’den Hazro’dan Kocaköy’den, İzmir’e, Manisa’ya Çorum’a sevdalarınızı götürmediniz mi? Nafakalarınızı kazanmak uğruna siz de anneannenizden, annenizden, bacınızdan, yavuklunuzdan ayrı düşmediniz mi? Bizi bir yapan hasletlerimizin bazıları bunlar.

  ASIL SORUNUMUZ İŞSİZLİK, YOKSULLUK VE ADALETSİZLİKTİR

  Ana diliniz ne olursa olsun konuşmanıza saygımız vardır ama bizim asıl sorunumuz işsizlik, yoksulluk ve adaletsizliktir. Sorunların merkezinde sosyo ekonomik açmazlar vardır. Yoksulluk çoğalmaktadır, işsizlik artmaktadır. Diyarbakırlı esnafıız siftah yapmadan kepenk kapatmaktadır.

  Birlikteyken çözülemeyen sorunlar ayrılınca nasıl bitecektir?. MHP'yi kardeş kavgasının tarafı yapmaya uğraşıyorlar. Biz kavgadan sonuna kadar uzak kalacağız.

  Erdoğan kendi çocuklarına iyi bir gelecek hazırlarken, başka vatan evlatları aklına bile gelmemektedir.

  AKP KRİZ OLMUŞTUR

  AKP hükümeti ülkemizi perişan bir duruma getirmiştir. AKP  kriz olmuş, kaos olmuştur. AKP ve CHP'nin danışıklı dövüşü ülkemizi uçurumun kenarına getirmiştir. Erdoğan'ın yönettiği Türkiye, yaşanamayacak hale gelmiştir.

  KAĞITTAN KAPLAN MIYIZ YOKSA ENSESİNDEN TUTAN BOZKURT MU, GÖRECEK

   Bize kağıttan kaplan diyen Başbakan Erdoğan kağıttan kaplan mı yoksa ensesinden tutan bozkurt mu olduğumuzu 12 Haziran’dan sonra görecektir.

  KARDEŞÇE YAŞAMAKTAN TARAFIZ

  Diyarbakırlı kardeşim emin olsun yoksulluk belasını mağlup edeceğiz. Hilal Kart projemizle her yoksul vatandaşımızın elinden tutacağız.

  Kim olursa olsun kökeni nereye dayanırsa dayansın Türk milletinin her ferdini bir beraber görüceğiz ve kucaklayacağız. Kürt kökenli vatandaşım hiç merak etmesin ortak payda çerçevesinde her derdin üstesinden geleceğiz.

  Biz bölünmeye karşı değiliz ancak soframızı ekmeğimizi paylaşmaktan yanayız. Bir kardeşçe yaşamaktan tarafız. Bizi kim nasıl anlarsa anlasın biz buyuz. Ülke sizin karar sizin. Ülke sizin tercih sizin.

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

  Bugün buraya gelerek toplantımızı şereflendiren Diyarbakırlı kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Türk milletinin engin sağduyusuna idrakine vicdanına sonuna kadar inanıyorum.

  Cenab-ı Allah birliğimizi beraberliğimiz bozmazın, bozmak isteyen simsarlara da izin vermesin.
  Ne mutlu Türküm diyene

  Kim ne derse desin biz buyuz. Ülke sizin karar sizin, ülke sizin tercih sizin.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim