• BIST 109.211
 • Altın 151,058
 • Dolar 3,6671
 • Euro 4,3282

  13 eve değil Türkiye'ye ateş düştü!

  15.07.2011 14:34
  Diyarbakır Silvan'da çıkan çatışmada hayatını kaybeden askerlerin kimlikleri belli oldu. Acı haberi alan aileler ise kahroldu. Diyarbakır'da şehit askerler için askeri tören düzenlendi
  13 eve değil Türkiyeye ateş düştü!
  13 eve değil Türkiye'ye ateş düştü! 13 eve değil Türkiye'ye ateş düştü! 13 eve değil Türkiye'ye ateş düştü!

   

  14 Temmuz günü PKK ile çıkan çatışmada şehit olan ve hastanelerde yaralı olarak tedavi altına alınan personelin isimleri belli oldu. Genelkurmay Başkanlığı tarafından açıklanan listeye göre Şehit personelin isimleri şöyle: 
   
  1.Uzm.J.I.Kad.Çvş. Gökhan Yıldırım (2006-709) (Adana/Ceyhan) 
  2.J.Uzm.Çvş. Mustafa Güney (2009-309) (Adana/Yüreğir) 
  3.J.Uzm.Onb. Fahrettin Aksu (2009-586) (Hatay/Kırıkhan) 
  4.J.Komd.Çvş. Mehmet Kaz (Gaziantep/Nizip) 
  5.J.Komd.Çvş. Emrah Eker (Giresun/Dereli) 
  6.J.Komd.Çvş. Necmettin Torun (Samsun/Alaçam) 
  7.J.Komd.Çvş. Ufuk Başarı (Konya) 
  8.J.Komd.Çvş. Noyan Aydın (Zonguldak/Ereğli) 
  9.J.Komd.Onb. Aykut Delimehmetoğlu (Bursa /İnegöl) 
  10.J.Komd.Er. Barış Çiçekdağı (Gaziantep) 
  11.J.Komd.Er. Vefa Çelik (Ağrı) 
  12.J.Komd Er. Ethem Okkay (Şanlıurfa/Payamlı) 
  13.J.Komd.Er. Gökhan Kaplan (Tekirdağ/Şarköy) 
   
  Saldırıda yaralanan ve GATA ile Diyarbakır Asker Hastanesi'nde tedavi altında olan askerlerin isimleri ise şöyle: 
   
  Jandarma Uzman Onbaşı Regaip Özdemir (Trabzon/Araklı/İstanbul)(Ağır yaralı GATA) 
  Jandarma Uzman Onbaşı Erdem Yıldız (Kars/Arpaçay) (Ağır yaralı GATA) 
  Jandarma Uzman Çavuş Abdulvahap Turan (Adıyaman) 
  Jandarma Uzman Çavuş Ahmet Önder (Afyon) 
  Jandarma Uzman Onbaşı Aşkın Özel (Karaman/Burdur) 
  Jandarma Komando Er Ahmet Eroğlu (Tokat/İstanbul) 
  Jandarma Komando Er Faruk Kılıç (Şanlıurfa) 
   
  EŞİ HAMİLEYDİ 
  Pusuda şehit olan 13 askerden, 25 yaşındaki Uzman Çavuş Mustafa Güney'in Adana Yüreğir ilçesi Çelemli beldesindeki evinde yas var.  Babası uzun süre önce vefat eden, 8 kardeşten biri olan Şehit Uzman Çavuş'un bir yıllık evli ve eşinin hamile olduğu öğrenildi. 
   
  6 AYLIK KIZI VARDI 
  Şehit olan olan Erzincanlı Uzman Jandarma Çavuş Fahrettin Aksu’nun (26) ailesi haberi akşam saatlerinde aldı. Annesi fenalaşarak ambulansla hastaneye kaldırıldı. Aksu’nun 3 yıldır Diyarbakır’da görev yaptığı, bir buçuk yıl önce Hacer Aksu ile evlendiği ve Damla isminde 6 aylık bir kız çocuğu olduğu bildirildi. 4’ü kız toplam 10 kardeşin en küçüğü olan şehit Fahrettin Aksu’nun 2 yıl öncede babasını kaybettiği öğrenildi. 
   
  ŞEHİT Mİ OLDU? NÖBETE GİTTİ 
  24 yaşındaki Er Ufuk Başarı'nın baba ocağı Konya'nın Doğanhisar İlçesi'ne bağlı Başköy Beldesi'ne ateş düştü.  Tek oğlunun şehit olduğunu duyan baba İsa Başarı ve eşi sinir krizi geçirdi.  Televizyonlarda şehit haberini görünce ailece bir araya geldiklerini anlatan amca Mevlüt Başarı, yeğenine ulaşmaya çalıştıklarını ancak kendilerine acı haberin evlerine gelen komutanla iletildiğini kaydetti.  Telefonla ulaşmaya çalıştıklarında askerlerin kendilerine acı haberi veremediğini dile getiren Başarı, ''Askerler, oğlumuzla telefonla görüşmek istediğimizde sürekli 'nöbete gitti', 'yemeğe çıktı' gibi ifadeler kullanarak acı haberi bizden gizlemeye çalışıyorlardı. Ancak eve komutan geldiğinde her şeyi anladık. Vatan sağolsun'' dedi. 
   
  BİRLİĞE GELELİ 2 AY OLMUŞTU 
  Diyarbakır'ın Silvan İlçesi kırsalında pusu kuran PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan Er Aykut Delimehmetoğlu'nun Bursa İnegöl'deki baba ocağı ateş düştü.  İnegöl Jandarma Bölük Komutanlığı'ndan bir heyet, beraberinde sağlık ekipleri ile birlikte Er Aykut Delimehmetoğlu'nun İnegöl Süleymani Mahallesi'nde oturan aileye acı haberi verdi. 
   
  5 aylık asker olan Delimehmetoğlu'nun 2 ay önce dağıtımının Diyarbakır'daki pusuya düşürülen birliğe çıktığı belirtildi. Baba Beytullah Delimehmetoğlu ve ailesi çocuklarının şehit haberiyle yıkıldı. Acı haberi duyan yakınları şehit evine taziye ziyaretinde bulundu. 
   
  35 GÜN SONRA TERHİS 
  Jandarma Komando Çavuş Mehmet Kaz'ın (21), şehit haberini alan yakınları sinir krizi geçirdi. 
   
  Şehidin ailesinin İstanbul'da oturduğu, haberi alan annesi İslim Kaz'ın Nizip ilçesine geldiği, Hollanda'da bulunan tır şoförlüğü yapan babası Doğan 
  Kaz'ın da oğlunun şehit olduğu haberini aldıktan sonra Türkiye'ye gelmek için uçakla yola çıktığı öğrenildi. 
   
  Jandarma Komando Çavuş Mehmet Kaz'ın terhisine 35 gün kala şehit olduğu, 3 kız kardeşi bulunduğu ve bekar olduğu belirtildi. 
   
  15 GÜN SONRA EDİRNE'YE GİDECEKTİ 
  Uzman çavuş Gökhan Yıldırım'ın (25), şehit haberi Adana'daki baba evine sabah saatlerinde verildi.  Şehit uzman çavuşun evine Türk bayrağı asılırken, Yüreğir Belediyesi tarafından evin önüne taziye çadırı kuruldu. Baba Yıldırım, oğlunun 5 yıldır görev yaptığını, 1 Ağustos tarihinde de ilişik keserek, Edirne'de göreve başlayacağını anlattı.  Baba yıldırım son konuşmalarını şöyle anlattı: "25 Temmuzda izine gelir, 15-20 gün memlekette kaldıktan sonra Edirne'ye giderim demişti. Onu bekliyorduk. Ancak, dün çatışma haberlerini televizyondan takip ettik. Sabaha kadar aradık, ancak bir türlü telefonları cevap vermedi. Endişelerimiz arttı. Bugün sabah namazının ardından da askerler gelerek acı haberi verdi. Vatan sağ olsun. Yapacağımız bir şey yok. Hepimiz o yolun yolcusuyuz.'' 
   
  Anne Yıldız Yıldırım ise ''Komşular sizi oğlumun, delikanlımın düğününe çağıracaktım, şimdi cenazesine çağırıyorum. Yiğidim niye acele ettin, daha düğününü yapacaktık, damatlıkla görecektim seni... 'Annem 10 gün sonra yanındayım' demiştin böyle mi yanıma gelecektin'' diye konuştu. 
   
  "OPERASYONA ÇIKIYORUZ" 
  Jandarma Komando er Barış Çiçekdağı'nın ailesine acı haberi, sabah askeri yetkililer verdi. Sokağın girişine dev bir Türk Bayrağı asılırken, sokaktaki diğer evler de Türk Bayrakları ile donatıldı. Acılı ailenin evinin önüne Şahinbey Belediyesi tarafından taziye çadırı kuruldu.  Yaşananların son olmasını istediklerini ifade eden baba Halil Çiçekdağı, ''Vatan sağ olsun, başka bir şey diyemiyoruz'' dedi. Halil Çiçekdağı, şehit olan Barış Çiçekdağı'nın en büyük oğlu olduğunu, onun dışında bir kızı ve bir oğlu daha olduğunu söyledi. Barış'ın askerlikte 4 ayını bitirdiğini, kendisiyle iki gün önce telefonla görüştüklerini belirten Halil Çiçekdağı, ''Operasyona çıkacaklarını söylemişti. Kader ne diyeyim... Ne diyeyim yiğidime, ne diyeyim yavruma, ne diyeyim'' diye gözyaşı döktü. 
   
  "YAVRUM KAYBOLDU" 
  Komando Piyade Çavuş Noyan Aydın'ın (24) Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Dedeler köyündeki evi yasa boğuldu.  İki yıllık üniversite mezunu, askere gitmeden önce bilgisayar teknik servisinde çalışan, babası İsmail Noyan'ın 1989'da inşaat işçiliği yaptığı zaman geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdiğinde 6 aylık olduğu bildirilen şehidin annesi Ayşe ile kardeşlerinden Türkan, sinir krizi geçirdi. Acılı anne ve kız kardeşe sağlık görevlileri müdahale etti. Şehidin diğer kardeşi Abu Dabi'de çalıştığı bildirilen Orhan'ın da acı haberi alır almaz memleketine gelmek üzeri yola çıktığı öğrenildi.  Şehit çavuşun 7 aylık asker olduğu ve Bilecik'teki acemi birliğinden sonra Diyarbakır'a gönderildiği öğrenildi.  Evin bahçesinde taziyeleri kabul eden anne Ayşe, ''Yavrum kayboldu. İki dalım bölündü. Nasıl canını verdin o memlekette biricik yavrum. Bir taneydin 
  kayboldun'' sözlerini haykırarak tekrarlayıp ağlıyor. 
   
  KIZKARDEŞİ KANSER TEDAVİSİ GÖRÜYOR 
  Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde teröristler tarafından şehit edilen 13 askerden 20 yaşındaki Jandarma er Vefa Çelik'in Ağrı'daki evinde, acı haberle birlikte ateş düştü.  Ağrı'nın 100'üncü Yıl Mahallesinde oturan Hüsna-Numan Çelik'in 8 çocuğundan biri olan Vefa Çelik, dört ay önce vatani görevini yapmak için uğurlanmıştı. Acı haber aileye Askerlik Şubesi Başkanlığı tarafından bildirildi. Oğlu Vefa'nın şehit olduğu haberini alan anne Hüsna Çelik, fenalık geçirdi. Kocası Numan Çelik'in kanser olan kızının tedavisi için Ankara'da bulunduğunu belirten Hüsna Çelik, evlerinin önünde bekletilen ambulansa alındı ve sakinleştirici verildi. 
   
  DİYARBAKIR'DA BÜYÜK OPERASYON 
  Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 13 askerin şehit olmasının ardından başlatılan, hava destekli operasyon devam ediyor.  Silvan'ın Bayrambaşı Beldesi Dolapdere Köyü kırsal kesiminde arazi arama tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleri ile PKK'lılar arasında çıkan ve 13 askerin şehit, 6 askerin de yaralandığı hain saldırı sonrası operasyonlar yoğunlaştırıldı. Özellikle Silvan, Hazro ve Kulp üçgeninde yoğunlaştırılan operasyona bölgeyi iyi tanıyan köy korucuları da operasyona katılıyor.  (ANKA, AA)
   
  [PAGE]
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim