• BIST 107.340
  • Altın 151,347
  • Dolar 3,6641
  • Euro 4,3036

    1001 belgeselle festival

    03.12.2009 13:11
    Belgesel film kültürünün yerleşmesi ve gelişmesi amacıyla 4-11 Aralık tarihlerinde 12'ncisi düzenlenecek ''İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali'' kapsamında, 121 belgesel film gösterilecek.
    1001 belgeselle festival
    1001 belgeselle festival 1001 belgeselle festival 1001 belgeselle festival

    Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Beyoğlu Belediyesinin desteklediği festivalin tanıtımı amacıyla Beyoğlu Sanat Galerisi'nde basın toplantısı yapıldı.

    Toplantıda konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demirci, Belediye olarak misyonlarının kültür ve sanat etkinliklerinin doğduğu mekan olan Beyoğlu'nda kültürel etkinlikleri yaşatmak olduğunu belirtti.

    Beyoğlu'nun geçmişten gelen tarihi bağlarını da sanatla birleştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Demircan, birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaya çalıştıklarını ifade etti.
    Festival Yönetmeni Bahriye Kabadayı ise ''Şimdi Gerçekleri Görme Zamanı'' sloganıyla yola çıkan festivalin bu yılki bölümünde 34'ü Türk yapımı olmak üzere 121 belgesel filmin gösterileceğini kaydetti.

    Türkiye'de belgesel film kültürünün yerleşmesi ve gelişmesi için düzenlenen festivalde, dünya insanlarının yaklaşımlarının ve öykülerinin tarihle buluşacağını aktaran Kabadayı, festivalin hedefinin insanların kendilerini ifade edebilmelerine katkıda bulunmak ve farklı kültürlerin birbirleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlamak olduğunu belirtti.

    Kabadayı, festivalin, ''Hayalet mi? O da Ne?'', ''C Yüzü: Müziğin Belgeselleri'', ''Karşı Masallar'', ''Ustanın Penceresinden: Roviros Manthoulis'', ''Farkında mıyız?'', ''Anadolu'nun Öyküleri'', ''Küba Belgesel Sinemasından 50 Yıl: ICAIC'', ''Uyumuyorum: Belgesel İzliyorum'' ve ''Beyoğlu'nda Gezersin'' bölümlerinden oluşacağını dile getirdi.

    Festivale, Yunanistan, Rusya, Brezilya, Küba, Fransa, İspanya, Ukrayna, Portekiz, Polonya, Hollanda'dan katılımcıların geleceğini ifade eden Kabadayı, filmlerin Fransız Kültür Merkezi, Pera Müzesi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Muammer Karaca Tiyatrosu, Kumbara Sanat, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Tarihi Sümerbank Binası, Tütün Deposu ve Galatarasay Üniversitesi'nde gösterileceğini kaydetti.

    Kabadayı, festival kapsamında ''Uluslararası Belgesel Sinemacılar'' konferansının yanı sıra çeşitli etkinliklerin de düzenleneceğini söyledi. Festivalin ''İnsanın İnsana Ettiği'' bölümünde gösterilecek filmler, gazeteci-yazar Hrant Dink'in anısına ithaf edildi.

    GÖSTERİME SUNULACAK FİLMLER

         

          TÜRKİYE / NATIONAL

     

    1.      Kurşun Kalem, Mustafa Ünlü

    2.      Çöpte Dostoyevski Buldum, Enis Rıza

    3.      5 No"lu Cezaevi, Çayan Demirel

    4.      Aramızdan Birileri, Şehbul Şenyurt Arınlı

    5.      Ben Hasta Değilim Anne, Hatice Kamer

    6.      19 Ocak"tan 19 Ocak"a, Ümit Kıvanç

    7.      İşkenceye Tolerans, Armağan Pekkaya

    8.      Ben ve Nuri Bala, Melisa Önel

    9.       Kağıt Hane, Belgin Cengiz

    10.       Ziyaretçiler, Melis Birder

    11.       Gençlik Bir Kuşudu Uçurdum, Kemal Sevimli

    12.       Sirtakicinin Selamı, Kemal Sevimli

    13.       Kara Altından Altın Mikrofona, Metin Avdaç

    14.       Melike"de Bir Gün, Mehmet Yürekli

    15.       Sadiye, Enes Dinç

    16.       Kedinin İçindeki Fare, Veli Kahraman

    17.       73. Millet, Caner Canerik

    18.       Kafesteki Kuş Gibiydik, Güliz Sağlam

    19.       Sokak Çocukları, Timurtaş Onan

    20.       Göçkuşağı, Mustafa Karakaya

    21.       3 Saat, Can Candan

    22.       Ölüm Elbisesi Kumalık, Müjde Arslan

    23.       Cılavuz Köy Enstitüsü, Ahmet Soner

    24.       Kızılçullu Köy Enstitüsü, Ahmet Soner

    25.       Savaştepe Köy Enstitüsü, Ahmet Soner

    26.       Sokağın Sesi, Mihriban Sezen

    27.       Meşe Kömürü, İlknur Dalkıran

    28.       Son Değirmenler, Aygün Filiz

    29.       Katip Çelebi, Tülay Akça

    30.       Ustanın Sırrı, Nesrin Aktolun

    31.      Bir Fotoğrafın Anlatamadığı, M.Sadık Aslankara

    32.       Kır Çiçeklerinin Öğretmeni, Sezgin Türk

    33.      Şairin Ölümü, Elif Ergezen

    34.      Kapıları Açmak

     

     

    ULUSLARARASI/ INTERNATIONAL

     

    1.      Fear, Michiel Van Erp, Hollanda /The Netherlands

    2.      Portrait de ma Mere Poete, Jean-Noel Gobron, Fransa/ France

    3.      Portrait de mon Pere Aquarelliste, Jean-Noel Gobron, Fransa/ France

    4.      Vivir de Pie; Las Guerras de Cipriano Mera, Valenti Figueres, İspanya/ Spain

    5.      Türk Gibi Başla Alman Gibi Bitir, Murat Şeker, Almanya/ Germany

    6.      Revue, Sergei Loznitsa, Almanya-Rusya-Ukrayna/ Germany- Ukraine- Russia

    7.      Blockade, Sergei Loznitsa, Almanya-Rusya/ Germany- Russia

    8.      Four Wives One Man, Nahid Persson, İsveç/ Sweden

    9.      The Queen and I, Nahid Persson, İsveç/ Sweden

    10.   The Tale of Nikolai & The Law of Return, David Ofek, İsrail/ Israel

    11.   One Shot One Kill, Yukihisa Fujimoto, Japonya/ Japan

    12.  Queen Khantarisha, Israela Shaer Meoded, İsrail/ Israel

    13.   Sanya and Sparrow, Andrey Gryazev, Rusya/ Russia

    14.  Brian & Co. Parliament Square SWI, Yumiko Hayakawa, İngiltere-Japonya/ England-Japan

    15.   Sur le Fil, El Moutanna Wahid, Fas/ Morocco

    16.  Buffo Buten & howard, Stephanie Chuat- Veronique Reymond, İsviçre/ Switzerland

    17.   Not in Our Name, Hazuan Hashim- Phil Maxwell, İngiltere/ England

    18.   There Was No Other Way, Stavros Psillakis, Yunanistan/ Greece

    19.  Katrina"s Children, Laura Belsey, ABD/ USA

    20.   The Girl From Shady Streets, Johanna Enasuo, Finlandiya/ Finland

    21.   Peking 2008, Dagmara Drzazga, Polonya/ Poland

    22.  Vlada, Rudi Uran, Slovenya/ Slovania

    23.   Which Way Home, Rebecca Cammisa, ABD/ USA

    24.   Rough Aunties, Kim Longinotto, İngiltere/ England

    25.  Vote For Dreams, Julia Laurenceau, Fransa/ France

    26.  One Man in The Band, İngiltere/ England

    27.  Immersion, Julia Panasenko, Rusya/ Russia

    28.  Desert Brides, Ada Ushpiz, İsrail/ Israel

    29.   Voices of El Sayed, Oded Adomi Lehsen, İsrail/ Israel

    30.  Sigrid & Isaac, Anders Walgren, İsveç/ Sweden

    31.   In Sound Out, Marco Cafnik, Slovenya/ Slovenia

    32.   Boris Ryhzy, Aliona Van Der Horst, Hollanda/ The Netherlands

    33.  Tanaka-San Will Not Do Callisthenics, Maree Delofski, Avustralya/ Australia

    34.   The Tunnel Dwellers of New York, Chantal Lasbats, Fransa/ France

    35.  Petition, Zhao Liang, Fransa- Çin/ France- China

    36.  Leila Shahid Palastine Forever, Michele Collery, Fransa/ France

    37.   Zanzibar Musical Club, Phippe Gasnier- Patrice Nezan,  Fransa/ France

    38.   The Dissapperance of Heroes, Ivan Mandic, Sırbistan/ Serbia

    39.   The Threat, Silvia Luzi- Luca Bellino, İtalya/ Italy

    40.   Voices From the Edge, Daniela Broitman, Brezilya/ Brasil

    41.   My Brazil, Daniela Broitman, Brezilya/ Brasil

    42.   Mata Tigre- Kill The Tiger, Stefan Bohun, Avusturya/ Austria

    43.   Letters to The President, Petr Lom, Kanada- İran- Fransa/ Canada-Iran- France

    44.   A Choir, Merlyn Solakhan- Manfred Blank, Almanya/ Germany

    45.   Exile Island, Elias Giannakakis, Yunanistan/ Greece

    46.  Parvas, Gerasimos Rigas, Yunanistan/ Greece

    47.   Natureza Morta, Sousanna de Sousa Dias, Portekiz/ Portugal

    48.   Trubacka Republika, Missio Stefano, İtalya/ Italy

    49.   Let"s be Together, Nanna Frank Møller, Danimarka/ Denmark

    50.   Mechanical Love, Phie Ambo, Danimarka/ Denmark

    51.   Children of Adam, Georgy Paradzhanov, Rusya/ Russia

    52.   The Living, Sergey Bukovskiy, Ukrayna/ Ukraine

    53.   H2oil, Shannon Walsh, Kanada/ Canada

    54.   Roadsworth Crossing, Alan Kohl, Kanada/ Canada

    55.   Hrant Dink Cinayeti Dosyası, Osman Okkan, Almanya/ Germany

    56.   Testimoies, Kavoukidis Nikos, Yunanistan/ Greece

    57.   Supermen of Malegaon, Faiza Ahmad Khan, Hindistan/ India

     

     

    Ustalık Dersi: Roviros Manthoulis  Filmleri

    Masterclass: Roviros Manthoulis 

    1.      Les Gitans, Les Nouveaux Castillans

    2.      Cuba, La Musique et la Vie

    3.      Argenrtine: Le Tango au Lever du Joir

    4.      Le Blues Entre Les Dents

    5.      Nous  Sommes Deux    

    6.      La Guerre Civile Grecque

    7.      Le Cinema du Reel

    8.      La Dictature Des colonels Grecs

    9.      Benim Yafa"m

    10.  Cris de Silence

    11.   Life is A Show

     

    KÜBA/ ICAIC Filmleri

    1.      El Viaje mas largo

    2.      Puerto Princie mio

    3.      Africa. Circulo de Inferno

    4.      Yo soy del son a la Salsa

    5.      Destino M6

    6.      Por primera Vez

    7.      Now

    8.      Una Historia en Blanco y Negro

    9.      Omara

    10.  Pasaje del Corazon y la mamoria

    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
    Diğer Haberler
  • iDANSla çağdaş dans vakti02 Ekim 2012 Salı 22:10
  • İstanbulda en kısa festival02 Ekim 2012 Salı 22:09
  • Turuncu Filmler Antalyada02 Ekim 2012 Salı 22:08
  • Beat’lerin Kralı Babylonda02 Ekim 2012 Salı 22:06
  • Türkiyeye utanç verici ceza02 Ekim 2012 Salı 22:05
  • Fazıl Sayın Evreni ilk kez Salzburgda02 Ekim 2012 Salı 15:02
  • Bilgin Adalı hayata veda etti01 Ekim 2012 Pazartesi 23:20
  • Uluslararası caz günü İstanbul’da gerçekleşecek30 Eylül 2012 Pazar 15:04
  • Askerler öldürdüklerini göremezlermiş30 Eylül 2012 Pazar 07:00
  • İşte Neşet Ertaşın son şiiri29 Eylül 2012 Cumartesi 16:38
  • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim