Yüzyıllardır sütyen kullanımının memelerin erken sarkmasını engellediği, şekillerini uzun süre korumalarını sağladığı söyleniyordu ama son yıllarda yapılan birçok araştırma bunun aksini savunuyor. Bazı araştırmacılara göre sütyen takmak kadınların göğüslerinin sarkmasını önlemiyor, aksine sarkmasına sebep olabiliyor.

Çoğu kadın memeler belirginleşmeye başladığı andan itibaren sütyen giymeyi tercih eder. Bunun nedenlerinden biri kıyafetlerin içinde kendimizi daha rahat hissetmek, bir diğer nedeni ise memelerin erken sarkmasını engellemek…

Geçtiğimiz yıllarda Fransa’daki Besançon Üniversitesi’nden spor tıbbı uzmanı Profesör Jean-Denis Rouillon, yaptığı 15 yıllık bir çalışma sonucunda sütyenlerin göğsü desteklemediğini, bel ağrısına iyi gelmediğini ve erken sarkmayı engellemediğini ortaya atmıştı. Yani sütyenlerin ne tıbbi ne fizyolojik ve ne de anatomik anlamda bir faydasının olduğu, hatta eğer sütyen kullanılmazsa memelerin kendini desteklediği ileri sürüldü.

15 yıl süren araştırma boyunca yaşları 18 ile 35 yaş arasında olan 330 kadının memeleri, araştırma süresince düzenli olarak ölçüldü. Sütyen takmayan gönüllülerin meme uçlarının bir önceki seneye göre 7 milimetre daha yukarıda olduğu gözlemlendi. Üstelik sütyen takmayanların memelerinin daha sıkı olduğu ve bu bölgedeki çatlakların da azaldığı kaydedildi. Araştırmacılar, sütyenlerin zaman içerisinde memeleri destekleyen kasları zayıflattığını, sütyen takılmadığında bu kasların daha aktif çalıştığını vurguladı.