• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  1 numara kim?

  27.07.2008 08:27
  Başsavcı Öz’ün “ulaşılamaz” diye tanımladığı Ergenekon’un ‘1 numarası’ da iddianamede yer aldı: Veli Küçük de dahil herkes onun elini öper.
  1 numara kim?
  1 numara kim? 1 numara kim? 1 numara kim?

  Başsavcı Öz"ün “ulaşılamaz” diye tanımladığı Ergenekon"un "1 numarası" da iddianamede yer aldı: Veli Küçük de dahil herkes onun elini öper.
  AKŞAM GAZETESİ BU MERAKI MANŞETİNE BÖYLE TAŞIDI:

  65 yaşlarında. Gücü ve etkisi 28 Şubat"ta daha net anlaşıldı. Ona Doğu Bey diye hitap edildiği de olur Sadullah diye de...

  Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz, hazırladığı iddianamede “Örgütün üst düzey sorumlularının tespiti ve tamamen deşifre edilmesinin mümkün olmadığı” ibaresini kullanmıştı. Öz"ün Ergenekon"un üst düzey sorumlu olarak kastettiği kişi Türkiye"de uzun süredir tartışılan “1 numara”ydı. İddianamede “1 numara”ya yönelik detaylar da yer aldı.

  ETKİSİ VE NÜFUZU 28 ŞUBAT"TA GÖRÜLDÜ

  Vatansever Kuvvetler Güç Birliği (VKGB) Derneği Genel Başkanı Taner Ünal"ın eski "sağkolu" olarak bilinen ve “Ergenekon"un Çöküşü” kitabının yazarı Zihni Çakır da davada tanıklık yaptı.

  25 Şubat 2008"de ifade veren Çakır, Ergenekon"un “1 numara”sının ayrıntılı tarifini yaptı. İfadeler iddianamenin 911 ve 912"nci sayfalarında yer aldı. Zihni Çakır, “1 numara”nın gerçek kimliğini Taner Ünal, Ahmet Cinali ve Nihat Gürkan"ın bildiklerini tahmin ettiğini söyledi. Zihni Çakır ifadesinde, “1 numara”ya bazı görüşmelerde Doğu Bey, Hayrettin Bey ve Sadullah Bey gibi isimlerle hitap edildiğini, “1 numara"nın etkisini ve nerelere nüfuz edebileceğinin 28 Şubat sürecinde ortaya çıktığını söyledi.

  İKİ KIZI VAR SERT MİZAÇLI

  Çakır, “1 numara”yı 60-65 yaşlarında, sarı saçlı, göçmen tipli, saçları seyrek, sert mizaçlı, bıyıksız, sakalsız, nizami her gün tıraş olan birisi olarak tarif etti. Çakır, “1 numara”ya "Komutanım" diye hitap edildiğini ve hiçbir gazetede resminin görmediğini belirtti. Çakır, “1 numara”nın Muzaffer Tekin"e benzediğini, ancak Muzaffer Tekin"den daha zayıf olduğunu ve iki kızı olduğunu ifadesinde anlattı. Çakır"ın ifadesinde “1 numara”nın kızlarından birinin 1997"de üniversitede okuduğu, diğerinin ise lise 2. sınıfta okuduğu bilgileri yer aldı.

  TOPLANTILARA KATILMAZ

  Zihni Çakır"ın ifadesinde “1 numara”nın Ayma Otel"de Ahmet Cinali, Taner Ünal ve Veli Küçük"ün de bulunduğu

  bazı toplantılar yapıldığı belirtildi. 1998-1999 Mayıs ayında Türkçülük Bayramı"na katıldığını belirten Çakır, bu toplantıya Veli Küçük, Ahmet Cinali, Taner Ünal ve "Baba" diye hitap ettikleri Nusret Demiral ile birlikte 9-10 kişinin katıldığını söyledi. “1 numara"nın bu toplantıya katılmadığını söyleyen Çakır, bunun sebebinin ise hepsinin üzerinde olmasından dolayı olduğunu belirtti. Çakır, ifadesinde, herkesin “1 numara”nın elini öptüğünü de söyledi.

  İkinci adam Karadağ mı?

  Fikri Karadağ"ın kurucusu ve başkanı olduğu Kuvayi Milliye Derneği, iddianamede Ergenekon"a bağlı dernekler arasında sayıldı. İddianamede, “Fikri Karadağ"ın dernek çatısı altında silahlı tetikçi grubu örgütlediği, bizzat bazı kişilerin öldürülmesi için organizasyon yaptığı tetikçilerle yüz yüze görüştüğü, bazı konuşmalarında 10 milyon dolar paranın geldiği yerine ulaştırıldığını belirttiği görülmektedir” denildi. İddianamede örgütün deşifre edilebilen bölümünün “Lobi bölümü” ile “Köprü Personel” olduğu belirtiliyor.

  KÜÇÜK VE TEKİN KÖPRÜ

  Buna göre İlhan Selçuk, Veli Küçük, Doğu Perinçek, Muzaffer Tekin, Kemal Alemdaroğlu ve Fikri Karadağ soruşturma kapsamında şu ana kadar deşifre edilebilen örgütün üst düzey sorumluları ve yöneticileri. Küçük ile "Zafer" kod adlı Muzaffer Tekin"in yapılanma içinde hem Ergenekon"un gizli üst yapılanması ile irtibatı sağladıkları hem de örgütün sivil yapılanması olan Lobi ile yürütülecek ilişkilerde köprü olarak görev yaptıkları belirtildi. Örgütte "Paşa" kod adını kullanan Fikri Karadağ"ın da doğrudan üst yönetimde içinde yer aldığı Mehmet Zekeriya Öztürk"ün de Karadağ"ın yardımcısı olduğu belirtildi. Öztürk"ün ayrıca ikincil olarak diğer işleri organize eden özel görevli konumunda bulunduğu ifade edildi. Örgütün sivil toplum kuruluşlarından sorumlu üyeleri ise Sevgi Erenerol ile Avukat Kemal Kerinçsiz.

  7 numara İlhan Selçuk

  İddianamede Ergenekon"un üst yapılanmasında yeralan Teori, Tasarım ve Plânlama Dairesi"nin başkanlığını İlhan Selçuk"un yaptığı öne sürülüyor. Savcılar ayrıca örgütünün üst düzey yönetim kadrosunu teşkil eden yapılanmanın içinde olan İlhan Selçuk"un bugünkü durumuna bakıldığında, aynı örgütsel faaliyetlerini sürdürdüğünü, iktidarla mücadele görünüşü altında ülkenin her yandan işgal edildiği evham ve hezeyanlan uyandırarak halkı devlete ve hükümete karşı ayaklandırmaya çalıştığını ve Türk Silahlı Kuvvetleri"ni de darbe yapmaya teşvik ettiğini vurguluyor.

  Üniversite desteği Alemdaroğlu"ndan

  İddianamede, eski Rektör Kemal Alemdaroğlu"yla ilgili şu ifadeler yer aldı: “Şüphelinin darbe söylemlerini sadece telefon görüşmelerinde değil Lions kulübü gibi derneklerde yaptığı konuşmalarda açıkça söylemekten çekinmediği, Ankara Tandoğan Meydanı"nda yapılan mitingi hem kendisi hem de üniversite öğretim görevlilerinin katılımını sağlamak suretiyle "Ordu Göreve" pankartlarını taşıyıp taşıttığı; Taksim"de örgütsel içerikli toplantılar düzenlediği anlaşılmaktadır. Alemdaroğlu"nun örgütte görevli yönetici konumunda olduğu anlaşılmaktadır.” İddianamede Kemal Alemdaroğlu ile Doğu Perinçek"in Teori Tasarım ve Planlama Dairesi Başkanı Selçuk"un yardımcılığını yaptıkları belirtiliyor ve Erenerol da dahil üç kişinin üniversite yapılanmasından sorumlu olduğu ifade ediliyor. Bu ekip üniversitelerde fişleme faaliyeti de yürütüyor.

  İlk hedefleri Sinan Aygün"ü seçtirmek

  Konuşmalarında açık irtibatlı oldukları askeri şahısları Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti"ne karşı açık isyana tahrik ettikleri gerekçesi ile yargılanacak olan Orhan Tunç"un bilgisayarını inceleyen Emniyet otunc@gmail.com.tr"den gelen “Davet” isimli “İlk hedef Sinan Aygün"ü seçtirmek” şeklinde kendisinin ve Teyfik Diker"in resminin bulunduğu e-mail ile ilgili olarak ifadesinde bu e-malin Teyfik Diker isimli şahsın ikisinin adına düzenlediği Niyazi Sinanoğlu isimli şahsa yapılan davet olduğunu ve bu şahsı kendisinin tanımadığını, gene lobi hakkında bilgi verilen bir davet olduğunu, bu davetin lobi sitesinde yayınladığını söylüyor.

  Örgütün gelir getiren faaliyetleri sıralandı

  İddİanamede, Ergenekon terör örgütüne gelir geterecek yasadışı faaliyetler de şöyle sıralandı:

  Mafyanın kontrol altına alınması

  Uyuşturucu ticaretinin kontrol altına alınması

  Kamu ve Hazine arazilerinin illegal olarak satılması

  Bankalardan hacker yoluyla para çalma

  Kimyasal silah üretimi ve ticareti

  Kara para aklamak için hava kargo ticareti

  Naylon dini içerikli vakıflar kurulması

  İnsan kaçakçılığı faaliyetleri.

  Ergenekon anayasası

  İddianamede Emniyet"in gerçekleştirdiği Atabeyler, Danıştay gibi operasyonların TSK"yı yıpratmaya yönelik olduğu, bu operasyonların Nur Hareketi ve CIA-M16 güdümünde yapıldığına dair 3 sayfadan ibaret istihbarat bilgi notu da yer aldı. Dökümanların örgütün anayasası durumunda olan Ergenekon isimli dökümanın 12 sayfasında “Ergenekon”un gözleri herşeyi görmeli, kulakları herşeyi duymalı” anlayışı doğrultusunda bir istihbarat notu olduğu ve benzer dökümanın İşçi Partisi"nde yapılan aramalarda çıktığı görüldü.

  Cumhuriyet"e bomba atana 50 YTL verildi

  Ergenekon"un tutuklu sanıklarından Osman Yıldırım, Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalarını da anlattı. Yıldırım, 29 Nisan 2006"da Ümraniye"de Alparslan Arslan"la buluşup, Ataşehir semtindeki dubleks villalardan oluşan bir sitede, Muzaffer Tekin ve kendisinin tanımadığı 10-15 kişinin olduğu buluşmayı da anlattı.

  KİMSE ÖLMEYECEK

  Osman Yıldırım, burada Muzaffer Tekin"in 3 adet el bombasını yanında koruması gibi duran bir kişiye yan odadan getirterek “Bunlar Cumhuriyet gazetesine atılacak. Rahat ol kimse ölmeyecek. O şekilde olsun. İş bitince sana 500 bin dolar vereceğiz. Senin attırdığın kişilere vereceğin paralara karışmayız” dediğini anlattı. Osman Yıldırım, 2 adet el bombasını alıp cebine koyduğunu, 1 tanesini de Alparslan Aslan"ın çantasına koyduğunu ifade etti. İlk bombayı Tekin İrşi tarafından pimi çekilmeksizin atıldığını, bu kişiye harçlık olarak da 50 YTL verdiğini belirten Osman Yıldırım, ikinci bombayı atan İsmail Sağır"a da 200 YTL verildiğini açıkladı. Yıldırım, Danıştay saldırısına katılmadığını Ankara"ya da teklif edilen 500 bin doları almak için gittiğini ifade etti.

  Yıldırım mektup yazışmalarında şifreli dil ve resimler kullandıklarını da şu sözlerle açıkladı: “Sakallı ve şapkalı insan şekli Danıştay saldırısındaki tetikçiyi temsil ediyordu.”

  Diğer Haberler
 • Yazıcıoğlu hakkında yeni iddia 21 Mayıs 2009 Perşembe 07:18
 • Çankaya Köşkünden açıklama 18 Mayıs 2009 Pazartesi 23:38
 • Değişiklik yetkisi sınırlı11 Mayıs 2009 Pazartesi 06:13
 • Özkök’ün tedirgin saatleri 10 Mayıs 2009 Pazar 12:11
 • Selçuktan ilginç iddia10 Mayıs 2009 Pazar 08:27
 • Erken uyarı MİTçiden 09 Mayıs 2009 Cumartesi 08:20
 • 27 Nisan’ın arkasında durdu08 Mayıs 2009 Cuma 07:19
 • Tanımadıklarıyla görüşmüş! 07 Mayıs 2009 Perşembe 12:24
 • İlginç plan07 Mayıs 2009 Perşembe 08:11
 • Kızlar ayrı okulda okutulsun07 Mayıs 2009 Perşembe 07:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim