• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Şimşek'e göre vergiler düştü

  22.12.2010 21:45
  Maliye Bakanı Şimşek, vergi yükü altında ezilen herkesi şaşırtacak açıklamalar yaptı.
   Şimşeke göre vergiler düştü
   Şimşek'e göre vergiler düştü Şimşek'e göre vergiler düştü Şimşek'e göre vergiler düştü

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de hemen hemen bütün vergi kategorilerinde vergi yükünün düştüğünü söyledi. Akaryakıt ürünlerinde 2002 yılında da şimdi de vergi yükünün yüksek olduğunu belirten Şimşek, ''Ama bugün daha az'' dedi.

  Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Özelleştirme İdaresi, Kamu İhale Kurumu ve Gelir bütçelerinin TBMM Genel kurulundaki görüşmeleri sırasında milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlayan Şimşek, iddia edildiği gibi Türkiye'de genel olarak vergi yükünün yüksek olmadığını ifade etti.

  OECD ülkelerindeki oranlar hakkında bilgi veren Şimşek, Türkiye'deki dolaylı vergi oranlarının da OECD ortalamasına yakın olduğunu, çok farklı olmadığını söyledi.

  Gelir ve kazançlar üzerinden alınan vergilerin milli gelire oranın düşük olduğunu ancak bunun yeni bir husus olmadığını belirten Şimşek, düzeltilmesi için ''epey adım attıklarını'' kaydetti.

  Şimşek, son birkaç yıldır yapılan çalışmalar sayesinde 540 bin yeni kira vergisi mükellefi kazandıklarını belirterek, ''Birtakım çalışmalar var, hakikaten bir başarı da var'' dedi.

  Türkiye'de 2005 yılında ortalama yüzde 16 olan KDV oranını yüzde 14.4'e düşürdüklerini belirten Şimşek, KDV'si düşürülen ürünleri sayarak, ''Bu dönemde KDV'si artan bir ürün gösterin, gerçekten bakalım'' dedi.

  Şimşek, AB'de de alkollü içkiler ve tütün mamullerinden ÖTV alındığına değinerek, AB ile uyum çerçevesinde vergi faslının aşıldığını kaydetti. Bazı ürünlerde vergi yükünün yüksek olduğunu, bunu her zaman dile getirdiğini ifade eden Şimşek, ''Ama 2002 yılından bu yana bu vergilerde bir artış olmamıştır'' dedi.

  Benzin ve motorindeki ÖTV oranları konusunda geçmişe dönük bilgiler veren Şimşek, şöyle devam etti:

  ''Bütün bunlar akaryakıt ürünlerinde vergi yükünün yüksekliğini ortadan kaldırmıyor. Akaryakıt ürünlerinde 2002 yılında da vergi yükü yüksekti, şimdi de yüksek ama bugün daha az. 2002 yılında 100 liralık benzin alsanız o gün 70 liradan fazlası Hazineye geliyordu, bugün yaklaşık 65 lirası geliyor. AK Parti hükümetleri döneminde tek tük bazı ürünler hariç hiçbir konuda vergi yükü ciddi oranda artmamıştır. Akaryakıt ürünleri üzerindeki vergi yükü azalmıştır. Hemen hemen bütün vergi kategorilerinde vergi yükü düşmüştür, artmamıştır.''

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi oranlarında artış istemediklerini belirterek, ''Bazı ürünlerde vergi yükü hala yüksek; düşmüştür ama daha da düşürülmesi lazım'' dedi.

  Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Özelleştirme İdaresi, Kamu İhale Kurumu ve Gelir bütçelerinin TBMM Genel kurulundaki görüşmeleri sırasında milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlayan Şimşek, Türkiye'de 1985'ten bu yana her hükümetin özelleştirme yapmaya çalıştığını, bugün yapılan özelleştirmelerin yüzde 90'ının geçmiş hükümetler döneminde kararlaştırıldığını ifade etti.

  Bu kararları alan hükümetleri tebrik ettiğini belirten Şimşek, ''Doğru yapmışlardır. Özelleştirme doğrudur'' dedi. Geçmiş hükümetler döneminde 34 özelleştirme uygulamasının yargı tarafından iptal edildiğini, bu kararların hiçbirinin uygulamaya konulmadığını, hepsinin Özelleştirme Yüksek Kurulu kararlarıyla ortadan kaldırıldığını anlatan Şimşek, özelleştirme konusundaki problemlerin sadece bu döneme ait olmadığını kaydetti.

  Şimşek, ''Geçmişte de yargı özelleştirmeleri iptal etmiştir. Bu iptal kararları uygulanmamıştır, 34 tane örneği vardır. AK Parti hükümetleri döneminde sadece 5 tane özelleştirme uygulaması yargıda iptal edilmiştir. Her 5 uygulamaya ilişkin olarak da biz mahkemelerde dava açmışız, varlıkları geri almak için ama gelin görün ki burada bir fiili imkansızlık var'' diye konuştu.

  -''YANLIŞLIK OLSA MÜDAHALE EDERDİK''-

  Maliye Bakanı Şimşek, Türk Telekom'un gayri menkullerini sattığı iddialarını yanıtlarken de 2005 yılından bu yana Türk Telekom'un sattığı gayri menkullerin değerinin 49 milyon 418 bin TL, satın aldığı veya yatırım yaptığı gayri menkullerin değerinin ise 674 milyon 534 bin TL olduğunu kaydetti.

  Şimşek, ''Türk Telekom, sattığından 13 kat daha fazla gayri menkule yatırım yapmıştır. Satılanlarda kanuna aykırılık olsaydı müdahale ederdik. Bizim orada yüzde 31 payımız var. 10 yönetim kurulu üyesinin 4'ü kamudandır. Şartnamede ne varsa o yapılıyor'' dedi.

  -''BORÇ YÜKÜ ARTMIYOR, AZALIYOR''-

  Şimşek, faiz sıfır değilse borç miktarının otomatikman artacağını belirterek, 2002 yılı sonu itibariyle kamunun borç stokunun yaklaşık 257 milyar lira, ortalama faizin yüzde 62.7 olduğunu kaydetti. Şimşek, ''Hiç borç almasanız dahi borcunuz artar, niye? Faiz sıfır değil ki. Dış borcunuz da artar, niye? Çünkü, kimse faizsiz borç vermez'' dedi.

  Türkiye'nin kendi dönemlerinde faiz dışı fazla vererek borç yükünü aşağıya çektiğini kaydeden Şimşek, ''Ama mutlak rakam olarak TL cinsinden, dolar cinsinden borcun artması matematiğin gereğidir. Bundan daha doğal bir şey yoktur'' diye konuştu.

  AB ülkeleri arasında bu yıl borcunu en fazla azaltan ülkenin Türkiye olduğunu kaydeden Şimşek, ''Türkiye'de borç yükü artmıyor, azalıyor. Azalmasaydı bu kadar hizmet üretemezdik'' dedi.

  Vergi denetimleri konusundaki çalışmaları anlatan Şimşek, kamu harcamalarının vergi gelirleri ile finanse edilmemesi durumunda borçlanma zorunluluğunun olacağını vurguladı. Şimşek, ''Biz borçlanmak istemiyoruz, kısa vadeli borç istemiyoruz. Mümkün olduğu kadar kendi yağımızda kavrulmak istiyoruz. Şimdi bu mümkün değil ama bunu mümkün hale getirecek süreçlerdeyiz. Türkiye hakikaten çok iyi bir konumda'' diye konuştu.

  Denetim konusunda bazı yanlış uygulamaların olmuş olabileceğine değinen Şimşek, yüksek kalitede denetimin peşinde olduklarını kaydetti.

  -''ELEKTRONİK DEFTER UYGULAMASINA GEÇMEMİZ LAZIM''-

  Maliye Bakanı Şimşek, kayıt dışılığın önlenmesi konusunda yürütülen çalışmaları da anlattı. Sadece bu yıl 1500 vergi denetmeni aldıklarını belirten Şimşek, ''Amacımız ne? Amacımız hakikaten kayıt dışı ile mücadele ama bunlar zaman alıyor. Kayıt dışı ile mücadelenin sonucunu bir gün içinde beklememek lazım'' dedi.

  Elektronik defter uygulamasına geçilmesinin çok yararlı olacağını kaydeden Şimşek, şöyle devam etti:
  ''Vergiyi tabana yaymamız lazım. Vergi oranlarında artış istemiyoruz ama eğer imkanları oluşturabilirsek önümüzdeki dönemde özellikle rekabet gücümüzü olumlu yönde etkileyecek, istihdamı artıracak, vatandaşın vergi adaletine olan güvenini artıracak birtakım düzenlemeleri yapmayı canı gönülden istiyorum. Bazı ürünlerde, bazı kategorilerde vergi yükü hala yüksek, düşmüştür ama daha da düşürülmesi lazım. Kim gelirse gelsin buraya bazı vergi düzenlemeleri zaman alacaktır. Kayıt dışı ile mücadele zaman alacaktır.''

  Şimşek, son 1-2 yılda Avrupa ve dünyadaki duruma baktığında kendisini şanslı bir Maliye Bakanı olarak gördüğünü belirterek, ''Çünkü, çok iyi bir konumdayız. Bu konumu devam ettirmek için elimizden geleni yapacağız'' dedi.

  -DİNÇER ADINA AÇIKLAMA-

  Maliye Bakanı Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in ricası üzerine de Dinçer adına açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

  ''İşçi ve İşveren konfedarasyonları ile düzenli şekilde üçlü danışma toplantısı yapıyoruz. Bu toplantıların yapılamaması diye bir şey söz konusu değil. Taraflar bu toplantılarda istediklerini dile getirebiliyor. Çünkü, gündemi taraflar belirliyor. Son günlerde 'bizlerle görüşülmedi' şeklindeki eleştiriler esas itibariyle sosyal güvenlik ile ilgilidir, çalışma hayatı ile değil.''

  A.A.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim