• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Ziraat Odası'dan uyarı

  06.02.2009 13:31
  Didim Ziraat Odası'ndan belge uyarısı
  Ziraat Odasıdan uyarı
  Ziraat Odası'dan uyarı Ziraat Odası'dan uyarı Ziraat Odası'dan uyarı

  Didim Ziraat Odası Başkanı Ahmet Çetin, çiftçilerin 29 Ocak 2009 itibariyle resmi ve kamu işlerini yaparken bağlı bulundukları odalardan çiftçilik belgesi alacaklarını belirterek, “Anayasa Mahkemesinin bu kararının ardından çiftçilerimiz artık bağlı bulundukları odalardan çiftçi belgesini alarak işlemelerini yapacak” dedi.
  Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Başkan Ahmet Çetin, “Geçen yıl çıkarılan bir yasayla çiftçilerin yapacağı resmi ve özel işlemlerinde çiftçi belgesi alam zorunluluğu kaldırılmıştı. Bu konuyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesine dava açıldı ve dava Ziraat Odaları lehine sonuçlandı. 29 Ocak 2009 sayılı resmi gazetede yapılan açıklamada “Bundan sonra çiftçilikle ilgili iş ve işlemlerde Ziraat Odalarından alınan "Çiftçi Belgesi" alınması istenmesi hususunda Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararına uyulması için bulunduğu il ve ilçe Tarım Müdürlüklerine, Tüm Kamu ve Özel Bankalar, Tarım Satı Kooperatifleri, Tarım Kredi Kooperatifi, Sözleşmeli Üretim yapan Kamu ve Özel Kuruluşlar vb çiftçilikle ilgili iş ve işlem yapan diğer kuruluşlara da bilgi verilmesiyle ilgili yazı yazılmalıdır.” Şeklinde bizlere bir yazı gönderildi. Bu konuyla ilgili olarak ta bizler oda olarak gerek çiftçilerimize gerekse kurum ve kuruluşlara bilgi vereceğiz” diye konuştu.
  Kararın odalar açısından önemli olduğuna işaret eden Çetin, şöyle konuştu: “Bu kararla birlikte artık özel ve resmi kurumlarda işi olan çiftçimiz bizden belge almak zorunda kalacak. Bizde kimin çiftçi kimin değil onu da öğreneceğiz ama yasa değişmeden önce kimse odaya uğramaz oldu. Bu bizler için önemli bir karar”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim