• BIST 108.392
 • Altın 143,552
 • Dolar 3,5328
 • Euro 4,1224

  Zeytin üreticisinin talebi

  03.02.2009 12:57
  Geçtiğimiz yıllarda Ege Bölgesi’nde etkili olan kuraklıkta büyük bir verim düşüklüğü yaşayan zeytin üreticileri, tüm dünyada etkili olan ekonomi krizinde etkisiyle zeytinyağı fiyatlarının istenilen noktaya ulaşmaması sonucu zor günler geçirmeye başladı.
  Zeytin üreticisinin talebi
  Zeytin üreticisinin talebi Zeytin üreticisinin talebi Zeytin üreticisinin talebi

  Aydın"ın Koçarlı ilçesinde zeytincilik ve zeytinyağı ticareti yapan Mevlüt Türker, üreticinin en zor günlerini yaşadığını söyledi. Zeytin üreticisinin bitme noktasına geldiğini belirten Türker, "Üretim maliyetini bile karşılayamayan çiftçi ne yapacağını bilemez duruma gelmiştir. Hiç olmazsa devlet prim miktarını artırarak üreticinin derdine çare olmalıdır. Zeytinyağı 5 yıl önceki fiyatlarla aynı. Dünya fiyatlarına göre Türkiye'de maliyetin fazla olması nedeniyle üretici daha da zora girdi. Şu anda üretimden daha ucuza satmaya başladık. Zarar etmeyen yok. Pamuk, mısır sebze ve meyve üreticisi ciddi sıkıntıya girdi. Köylü şehre inemez oldu" dedi.
  Sıkıntının en yoğun yaşandığı sektörlerden birinin zeytin üretimi ve özellikle zeytinyağı olduğunu ifade eden Mevlüt Türker, rekolte oldukça düşük olmansa rağmen zeytinyağı fiyatlarının her geçen gün düştüğünü ifade etti. Türker, şöyle konuştu: "Bu yıl zeytin yılı olmasına rağmen rekolte oldukça düşük. Buna rağmen zeytinyağı fiyatları 3.5 TL civarına kadar düştü. Bu fiyat geçen yıllarda 5 TL'ye kadar yükselmişti. Üretici ne yapacağını şaşırdı. Şu andaki mevcut fiyatlar, üretim maliyetini değil işçilik maliyetini bile karşılamaz hale geldi”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim