• BIST 107.202
 • Altın 145,752
 • Dolar 3,5195
 • Euro 4,1384

  Yüzeysel araştırma yapıldı

  03.09.2009 14:42
  Aydın Arıcılar Birliği; Aydın Valiliğinin arı ölümleri ile ilgili dün yaptığı açıklamasının ardından bugün konuyla ilgili bir açıklama yaparak arı ölümlerinin aydınlatılması istedi.
  Yüzeysel araştırma yapıldı
  Yüzeysel araştırma yapıldı Yüzeysel araştırma yapıldı Yüzeysel araştırma yapıldı

  Aydın Valiliğinden yapılan açıklamanın tatmin edici bir açıklama olmadığını savunan Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Kadir Kılıç, bir an önce arı ölümlerinin sebebinin ortaya çıkarılmasını istediklerini belirtti. Arı ölümlerinin gerçekleştiği gün konuyu yetkililere bildirdiklerini fakat yetkililerin konuyla ilgili incelemeleri olayın üzerinden 8-10 gün geçtikten sonra yaptığını ifade eden Kadir Kılıç, “Aydın Valiliğinin arı ölümlerine ilişkin yaptığı açıklama hem kamuoyunu hem de arıları ölen arıcıları tatmin etmemiştir. Olayın olduğu gün tarım teşkilatına bitki korumacılarının sahaya gelip yöredeki bitkilerden numune almalarını istedik. Ancak bizi dinleyen olmadı. Bitki korumacılar yaklaşık olayın üzerinden 8-10 gün geçtikten sonra sahada yüzeysel araştırma yaptı. Tüm dünyanın gözü önünde 6-7 gün boyunca arılar öldü ve üreticinin canı yandı” dedi.

  “KONUYU YARGIYA TAŞIYACAĞIZ”
  Arı yetiştiricilerinin bu olay nedeniyle zor durumda kaldığını kaydeden Kadir Kılıç, “Arılar bir kaynaktan zehir aldı ve öldü. Bu da kendiliğinden olmadı. Mutlaka birileri bir şeyler yaptı. Örneğin sarı bir uçaktan bahsediyor. Acaba bu uçak mı yöreye bir şeyler attı. Biz olayın olduğu gün 156 Jandarma İhbar Hattını arayarak jandarmaya da haber verdik. Adliyelik bir durumda olabilir diye. Sabotajda olabilir dedik. Şuanda olay gizemini hala korumakta. Dolayısıyla konuyu aydınlığa kavuşturacak devlettir. Arıcılarımız mağdur ve zordadır. Üreticin bir milyon liranın üzerinde kaybı vardır. Ekonomik krizden etkilenmiş bu insanların tek umutları ve geçim kaynakları bu arılarıydı. Şimdi bu da gitti. Arıcı harcını borcunu nasıl ödeyecek. Çocuklarını nasıl okutacak. Evine ekmeğini nasıl götürecek. Devletin bilim adamları, uzmanları, kurum ve kuruluşları var. 7-8 km yarı çaplı bir alanda ve tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşen olayı çözemeyecek kadar zaaf içinde olamaz diye düşünüyorum. Laboratuar sonuçlarını henüz biz alamadık. Acaba devlet meselenin iç yüzünü biliyor da arıcılardan ve kamu oyundan bir şeyler mi saklanıyor. Muhtemelen konuyu yargıya taşıyacağız. Yapanın yaptığı yanına kar kalmamalı. Bu olay mutlaka çözülmelidir. Bizim devletimizden ve görevlilerden beklentimiz budur” şeklinde konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim