• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Yüksek gelir genişletildi

  07.04.2010 11:46
  Ege İhracatçı Birlikleri ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğiyle yürütülen “İyi Tarım Yüksek Gelir Eğitim Projesi” kapsamında bugüne kadar binlerce üretici ve yüzlerce ziraat mühendisi eğitildi.
  Yüksek gelir genişletildi
  Yüksek gelir genişletildi Yüksek gelir genişletildi Yüksek gelir genişletildi

  “İyi Tarım Yüksek Gelir Projesi”nin sonuna gelinmesi nedeniyle Ege İhracatçı Birlikleri"nde düzenlenen Final Toplantısı"nda konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Türkiye"nin 40 milyon ton civarında tarımsal üretim gerçekleştirdiğini, Ege bölgesi ve özellikle İzmir"in, bitkisel üretim, ihracat kapasitesi ve potansiyeli açısından büyük önem arz ettiğini söyledi. Dünya nüfusu arttıkça tarımın ve gıda üretiminin öneminin sürekli artış gösterdiğini belirten Türkmenoğlu, Tüm dünyayı ve ülkemizi derinden etkileyen küresel ekonomik kriz neticesinde ülkemiz toplam ihracatı geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 23 düşüş gösterdi. Aynı zaman zarfında Ege İhracatçı Birlikleri üyelerinin de ihracatı yaklaşık olarak yüzde 20 oranında geriledi. Bununla birlikte, tarımsal ürün ihracatımıza bakıldığında ise bu düşüşün sadece yüzde 2 civarında kaldığını görüyoruz. Ekonomik canlanmanın başladığı 2010 yılının ilk iki ayında ise tarımsal ürün ihracatımızda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artış gerçekleşti. Bu artışın önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğini öngörüyoruz” diye konuştu.
  Özellikle ilaç kalıntısı ve yanlış gübreleme gibi üretim esnasında oluşan sorunları sık sık gözlemlediklerini anlatan Türkmenoğlu şöyle devam etti; “Bu sorunlar tüm tedarik zinciri üzerinde ve tabi ki ihracat aşamasında olumsuz etkiler yaratmaktadır. Yaptığımız saha çalışmaları ve analizler gösterdi ki; üretim aşamasında bilinçsiz ve yoğun bir şekilde kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanımından kaynaklanan kalıntı sorunu gibi ihracatımızı etkileyen faktörler, bilinçli ve sürdürülebilir üretim ile azaltılabilir. Biz de projemizde, ihracat artışımızı destekleyecek bilinçli, sürdürülebilir üretim için "İyi Tarım Uygulamalarını" temel aldık ve model olacak bir eğitim sistemi kurulması için çalıştık. Bu altyapıyı oluşturabilmek için İyi Tarım Yüksek Gelir Projesi kapsamında çok iyi bir ortaklık yapısı oluşturduk. Ege İhracatçı Birlikleri; 70 senelik ihracat deneyimiyle, İzmir Ziraat Odası; İzmirli çiftçiler, İzmir İl Tarım Müdürlüğü; il ve ilçe teşkilatında görevli uzman ve tarım danışmanları ve Ege Üniversitesinden eğitmenler İzmir için, tarım için bir araya geldi. Bu ortaklık yapısının yanı sıra, bölgemizde İzmir"in tüm ilçe Tarım Müdürlüklerinden ve Ziraat Odalarından, politik düzeyde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı"ndan büyük destek aldık. İyi Tarım Uygulamaları konusunda perakende sektörünün de harekete geçmesiyle projemiz çıktılarının çarpan etkisi arttı. Bu başarılı işbirliğinin sonucunda ise, İzmir il ve ilçeleri Tarım Müdürlüklerimizde görevli 127 ziraat mühendisimiz, ilçelerindeki çiftçilere "İyi Tarım Uygulamaları" konusunda teknik destek vermelerini sağlayacak teorik ve pratik eğitimi başarıyla tamamladılar. 4 ay gibi kısa bir sürede ise İzmir"in ilçelerinde hatta zaman zaman belde ve köylerinde, ihracat potansiyeli bulunan ürünlerimize yönelik 27 çiftçi eğitim toplantısı gerçekleştirdik. Bu kadar kısa bir zaman zarfında, 1306 çiftçiye ulaşarak teorik eğitim verdik, pratik uygulamaları bahçelerde ve işletmelerde birebir gösterdik. Bir başka deyişle, ihracat artışı için tarlaya kadar indik”

  İHA

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim