• BIST 106.711
 • Altın 143,514
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  Yerel tarihçilere rehber desteği

  10.01.2008 10:27
  Kuşadası yerel tarih araştırmacılarının 2000 yılından beri bireysel düzeyde yürüttükleri çalışmaları tek bir çatı altında toplama girişimine Rehberler Derneği'nden (KURED) destek geldi.
  Yerel tarihçilere rehber desteği
  Yerel tarihçilere rehber desteği Yerel tarihçilere rehber desteği Yerel tarihçilere rehber desteği

  Kuşadası yerel tarih araştırmacılarının 2000 yılından beri bireysel düzeyde yürüttükleri çalışmaları tek bir çatı altında toplama girişimine Rehberler Derneği'nden (KURED) destek geldi.

  Tarih biliminin turist rehberliği mesleğinin temel taşlarından biri olduğuna dikkati çeken Kuşadası Turist Rehberleri Derneği (KURED) Başkanı Ali Karapınar, Kuşadalı yerel tarih araştırmacılarının faaliyetlerini bundan böyle KURED çatısı altında sürdüreceklerini açıkladı.
  İlçenin yerel tarihini araştıran Kuşadalılar, Turist Rehberleri Derneği'nde toplandı. Toplantıya katılan Ali Ergül, Müjgân Şavkay, Gürsel Şamlıoğlu, Selver Savran, Belma Özgün, Emine Fırat, Ayla Akdoğaner, Tamer Bendeş ve Şenol Eskin, bugüne kadar bireysel düzeyde yürüttükleri yerel tarih araştırmalarında koordinasyonun sağlanması için KURED'e işbirliği çağrısında bulundular.
  KURED Başkanı Ali Karapınar da bu teklifi severek kabul edeceklerini belirterek, "Aslında en ideal çözüm, Batı'daki örneklerinde olduğu gibi, yerel tarih araştırmacılarına belediyelerin sahip çıkmasıdır zira kentin sahibi olan belediyeler konuya gereken duyarlılığı gösterirler ve sorumluluk duygusu ile yaklaşırlar ise bu çalışmalar bir kent müzesinin çekirdeğini oluşturabilir. Kuşadası'nda da bir gün bunun böyle olacağına inanıyoruz. O güne kadar yerel tarih araştırmacılarımıza KURED olarak sahip çıkacağız" dedi.
  Yerel tarih araştırmalarına her zaman büyük önem verdiklerini anımsatan Karapınar, daha önce de, 21 Şubat 2007 Dünya Turist Rehberleri Günü'nde, Müjgân Şavkay ve Ali Ergül'ü, Kuşadası yerel tarihine ilişkin yazdıkları kitaplardan ötürü onur üyesi ilan ettiklerine dikkati çekerek, "Yerel tarih araştırmacılarının derneğimiz çatısı altında faaliyetlerini sürdüreceklerinin duyulması ile birlikte kütüphanesinde, çeyiz sandığında yada tavan arasında ilçemizin tarihine ışık tutacak belge ve bilgiler olanların bu belgeleri bize ulaştırmalarını bekliyoruz. Araştırmalarımızı daha metodik bir şekilde yürüteceğimizden, kısa sürede önemli aşamalar kaydetmeyi umuyoruz" dedi.

  Yerel Tarih araştırmacıları neler yapacak?
  Öncelikle her araştırmacının elindeki bilgi ve belgelerin envanteri yapılacak, tüm belge ve resimler dijital ortama aktarılacak. Elinde Kuşadası ile ilgili fotoğraf ve yazılı belge olup da bunları evlerinde saklamak isteyenler olursa, belgeler dijital ortama kopyalanarak orijinalleri sahiplerine iade edilecek. İleri yaştaki Kuşadalılar ile video röportajlar yapılarak, kentin ortak belleğine ilişkin anılar kayıt altına alınacak, önceki yıllarda yapılmış kayıtlar dijital ortama aktarılacak. Kuşadası'nda çekilmiş olan eski yerli filmler belirlenerek arşiv oluşturulacak. Daha önce iki sayısı yayınlanmış olan Kuşadası Yerel Tarih Araştırmaları Bülteni (KUYETA)'nın düzenli olarak yayınlanmasına devam edilecek. Kentin yakın çevresinde "Antik su yolları", "Eski savunma sistemleri", "Kent içi kültür rotası" gibi, temalı geziler düzenlenecek. Eldeki fotoğraf ve belgelerin kamuoyu ile paylaşılmasına yönelik sohbet toplantıları ve sergiler düzenlenecek. Çalışmalar internette www.kured.org/kuyeta adresinde yayınlanacak.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim