• BIST 97.533
 • Altın 145,647
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019

  Yenipazar'da İLKSAN'ın dünü ve bugünü görüşüldü

  05.06.2012 18:44
  Yenipazarda İLKSANın dünü ve bugünü görüşüldü
  Sen’li İlksan Temsilcilerinin bazılarının mazeret bildirerek, büyük bir çoğunluğunun da mazeret bildirmeden katılmadıkları çalıştaya Eğitim-Bir-Sen ve Eğitim-İş’li üyeler gereken ilgiyi gösterdi.
  Yenipazar'da İLKSAN'ın dünü ve bugünü görüşüldü Yenipazar'da İLKSAN'ın dünü ve bugünü görüşüldü Yenipazar'da İLKSAN'ın dünü ve bugünü görüşüldü

  İlksan Temsilcileri, Yenipazar öğretmenevinde buluştuktan sonra çalıştayın yapılacağı İlçe Halk Kütüphananesi toplantı salonuna geçtiler. Çalışataya ev sahipliği yapan Mustafa Aydın’ın açılış konuşmasından sonra İlksan ile ilgili slâytlar izlendi. İlksan’ın dünü ve bugünü belgelerle görüntülü olarak yansıtıldı.

  ÇALIŞTAYDA HER ŞEY SORGULANDI
  Cumhuriyet tarihi boyunca kurulan bütün sandıkların mercek altına alındığı çalıştayda, iyi niyetle kurulan Sosyal Yardım Sandıklarının üye aleyhine faaliyetleri, sonra hazin çöküşleri, öğretmen örgütlerinin seyirci kaldıkları anlatıldı. Çalıştayda ilk kez sorulmayan soruldu ve sorgulanamayanlar sorgulandı. Daha sonra çalıştayda İlksan mercek altına alındı. Kuruluşundan günümüze gelinceye kadar yaşananlar, İlksan’ın demokratik olmayan yapısı ve bu yapı sonucunda oluşan yönetimlerin işlevleri, Ana Statü yapma yetkisinin Temsilciler Kurulu’nun elinden alınması ve bunun sonucunda yaşananlar anlatıldı. İlksan’ın mali durumunun bozulması üzerine 1991 yılında üyelerden kesilen aidatların yüzde 1’den, yüzde 2’ye çıkarılması ve sonrası değerlendirildi.
  ANA STATÜ İNCELENDİ VE ANTİ DEMOKRATİK MADDELERİ BELİRLENDİ
  2006’daki TANGRAM raporu ve bu rapor doğrultusunda İlksan’ı kurtarma girişimleri incelendi. İlksan’ı kurtarmanın söz konusu olduğunda ya aidat artışı yada üyelere verilen sosyal yardımların kısıtlandığı belirtildi. Bunlarında soruna çözüm olmadığında üyelere verilen ikraz en fazla kar getiren faaliyet haline dönüştürüldüğü anlatıldı. Üyenin kendi parası, yine kendisine yüksek faizle satıldığı söylenilen çalıştayda, İlksan dara düştüğünde, faturanın üyeye kesildiği söylendi. Bu gerçeğin ise 2011 yılı yönetim kurulu faaliyet raporunda yer alan rakamlarla ispatlandığı belirtildi. Çalıştayda daha sonra ise 2011 yılı faaliyet raporları ve denetleme raporları incelendi. İlksan’ın mali bilançosu değerlendirildi ve gelecek kurgulandı. Özellikle İlksan Nazilli Temsilcisi Osman Nalbantoğlu (Eğitim-Bir-Sen) ve İlksan Didim Temsilcisi İbrahim Ata (Eğitim-İş) ve Yeni Oluşum lideri Mustafa Aydın arasında uzun süren tartışmalar sonucunda İlksan’ın, kurtarma ve üyelerinin yararına faaliyetler için ivedi olarak yapılması gerekenler belirlendi.
  ÇALIŞTAYDA ALINAN KARARLAR VE ÖNERİLER
  Çalıştayda alınan kararları açıklayan İlksan Yenipazar İlçe Temsilcisi Mustafa Aydın; “4357 sayılı kanunla kurulan İlksan yerine yeni bir kanunla “Eğitim Çalışanları Sosyal Yardım Fonu” adı altında yeni bir yardımlaşma fonu kurulmalı. İlksan mevcut üyelerinin var olan hakları yasal güvence altına alınarak bu değişiklik yapılmalı. Madem ki Devlet Yönetimde Belirleyici ve Ortak, Şirketin Sermayesinde de ortak olmalı. İlksan da üyelerden kesilen pay kadar devlet katkısı olmalı. 2011 yılında ticari faaliyet gelirleri yüzde 1 olarak gerçekleşmiştir. Bu önemsiz miktardır. Bu nedenle sosyal tesis ve diğer ticari faaliyetlere son verilmeli, tüketimden doğan güç kullanılarak imzalanan protokollerle sandık üyesine indirimli alışveriş veya tatil imkanı sağlanmalı. Böylelikle İlksan üye kartı işe yarar hale getirilmelidir. İlksan üyeliği gönüllü olmalı. İlksan “İkraz” kredisini faiz oranları, bankaların faiz oranlarından düşük olmalı ve faiz oranları sürekli güncellenmeli. Sosyal gelirler aidat gelirleriyle orantılı şekilde artırılmalıdır. Yardımlara üyeye eğitim yardımı eklenmeli (Yükseköğrenimde çocuğu okuyan Yönetim Kurulunca belirlenecek miktar kadar eğitim yardımı yapılmalı ayrıca düşük faizli eğitim kredisi verilmelidir.) İlksan şirketlerinin tümü bağımsız denetçilerle denetlenmeli” dedi.
  DEMOKRATİK HALE GELMELİ
  Aydın, yönetimdeki Anti demokratik yapının demokratik hale getirilmesi için ise; “Seçme ve seçilmenin önündeki engeller kaldırılmalı. İlçe ve il delege normları üye sayısıyla orantılı olarak belirlenmelidir. Yönetim Kurulunun tamamı seçimle belirlenmelidir. Ana statü yapma ve değişiklik yapma yetkisi Temsilciler Kuruluna ait olmalıdır” kararlarının ortaya çıktığını belirtti.

   

  aydinpost-twitter.png aydinpost-facebook.png

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • The Division bu haftasonu ücretsiz!06 Mayıs 2017 Cumartesi 18:29
 • İşte kırmızı HTC U 1106 Mayıs 2017 Cumartesi 18:15
 • Gmail'e telefondan girenler dikkat!06 Mayıs 2017 Cumartesi 17:10
 • WhatsApp'a erişim sağlanamıyor!03 Mayıs 2017 Çarşamba 23:44
 • Turkcell’e Ar-Ge ve istihdam için özel ödül30 Nisan 2017 Pazar 19:57
 • Instagram'a erişim sağlanamıyor24 Nisan 2017 Pazartesi 21:13
 • Oto farelerinin “jammer” oyunu09 Nisan 2017 Pazar 10:11
 • iPhone 8 ertelenebilir08 Nisan 2017 Cumartesi 23:45
 • Adil Kullanım Kotası hızında değişiklik08 Nisan 2017 Cumartesi 15:29
 • Geçen yıl 12,5 milyon akıllı telefon satıldı04 Nisan 2017 Salı 21:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim