• BIST 107.700
 • Altın 143,977
 • Dolar 3,5286
 • Euro 4,1426

  Yeni bir dünya kurulmalı

  23.02.2008 19:19
  Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu Üyesi Bahri Zengin “Yeni bir dünya mutlaka kurulmalıdır diyoruz. Tabi bundaki birinci adım ise yaşanabilir bir Türkiye’dir” dedi.
  Yeni bir dünya kurulmalı
  Yeni bir dünya kurulmalı Yeni bir dünya kurulmalı Yeni bir dünya kurulmalı

  Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu Üyesi Bahri Zengin, Partisinin Aydın Merkez İlçe Başkanlığı 3. Olağan Kongresine katılmak üzere Aydın"a geldi.
  Aydın Turistik park tesislerinde düzenlenen kongrede konuşma yapan Zengin, Başörtüsü hakkındaki gelişmeler için “endişemiz ve korkumuz var” dedi.
  Zengin yaptığı konuşmada, “Yeni bir dünya mutlaka kurulmalıdır diyoruz.tabi bundaki birinci adım yaşanabilir bir Türkiye"dir. Evvela yaşanabilir bir Türkiye"nin kurulabilmesi için insanlarımızın özgürce, kendi inandıkları gibi davranışlarına uygun bir hukuki zeminin hazırlanması lazım. bu noktada baş örtüsü ile ilgili olan gelişmeleri takdirle anıyoruz. Ancak endişemiz ve korkumuz var” diyerek şunları söyledi. “Bu endişemiz ve korkumuz ise, Bugün ilk defa anayasaya muhtemeldir ki çalışacak insanların, hizmet üretecek insanların, baş örtülü insanların haklarını kısıtlayan bir metnin anayasaya girmiş olmasıdır. Çünkü açıklıkla sadece hizmet alımında deniliyor, böyle bir ayrım yapılıyor. Yani başörtülü insan sadece hizmet almak için bu haklardan yararlanacak ama devlet dairelerinde çalışma hakları olmayacak, siyaset yapma hakları olmayacak ve diğer hakları olmayacak. Böyle bir şeyi Saadet Partisi olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Hizmetlerden yararlanma hakkına sahip olan insan, aynı zamanda devlette çalışma hakkına da sahip olmalıdır. Bu laiklik ilkesine de aykırıdır. Basit bir ansiklopediyi alsanız laiklik maddesini açsanız, orada şu yazar, dindar insanda din dışı görüşlere sahip olan insana karşı devletin aynı mesafede durması. Yani din dışı görüşlere sahip olan insan, hangi haklara sahipse, dindar insanın da o haklara sahip olması, dindar insan hangi haklara sahipse, din dışı görüşlere sahip olan insanında o haklara sahip olmasıdır. Peki din dışı görüşlerle sahip insanlar devlette çalışıyor, memur oluyor, o zaman neden dindar insan, dindarlığını kılık kıyafeti ile açıklama özgürlüğünü kullanan insan devlette çalışmıyor? Bu laiklik ilkesine aykırıdır, anayasanın ikinci maddesinde yer alan ilkeye aykırıdır”


  MÜSLÜMANLAR AZINLIKLARDAN AZ HAKLARA SAHİP
  Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu Üyesi Bahri Zengin, Müslümanların Türkiye"deki hakları konusunda da açıklama yaparak, “Açıklıkla burada ilan ediyorum, Türkiye"deki Müslüman çoğunluk, Türkiye"de yaşayan azınlıklardan çok daha az haklara sahip.Müslüman çoğunluğun istediği husus şudur, bizde Türkiye"deki Hıristiyan, Yahudi, Ermeni kadar haklara sahip olmak istiyoruz. Şimdi anayasaya bir madde kondu. İnşallah bu doğru uygulanır ama açıklıkla bu metni getirenlerinde ifade ettiği gibi, biz çalışma hakkını vermiyoruz diyorlar yani, devlet memuru olma ve siyaset yapma hakkını vermiyoruz diyorlar, sadece üniversitede okuyan genç kızlarımızın eğitim haklarından yararlanması konusunda bir düzenleme yaptık diyorlar. Böyle bir düzenlemeyi endişe ile karşılıyoruz ve eksik buluyoruz” dedi.
  Konuşmaların ardından ise tek liste ile gidilen seçimlerde İlçe Başkan Adayı olan Halim Aydoğmuş ise delegelerin oylarının tümünü alarak merkez ilçe başkanı seçildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim