• BIST 106.843
 • Altın 142,669
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Yaz okulu sona erdi

  19.09.2009 09:20
  Kuşadası Belediyesi bünyesinde kurulan Avrupa Birliği Proje Araştırma ve Geliştirme Birimi’nin, Kuşadası’nın dezavantajlı bölgelerinin kalkındırılmasını hedefleyen eylem planı doğrultusunda Hacı Feyzullah, Dağ ve Tepe Mahallelerinde ikamet eden çocuklara
  Yaz okulu sona erdi
  Yaz okulu sona erdi Yaz okulu sona erdi Yaz okulu sona erdi

  Yaz okulu kapsamında sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılan 54 çocuğa katılım sertifikaları verildi.

  Kuşadası Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje; şehrin içinde, fakat sosyal hayatın dışında yer alan kesimlerin kimlik kazanmalarını sağlamak amacıyla başlatıldı. Bu çerçevede; kentin dezavantajlı bölgelerini sosyal, kültürel ve ekonomik olarak dönüştürmeyi amaçlayan eylem planının bir parçası olarak düzenlenen yaz okullarıyla, çocukların boş vakitlerini spor, dans ve kültürel aktivitelerle değerlendirerek kötü alışkanlıklardan korunması hedeflendi.

  Yaşları 7 ile 12 arasında değişen çocuklara Kuşadası Belediyesi Kapalı Spor Salonunda basketbol, kültür-fizik, hip-hop ve Latin dansları, Kuşadası Belediyesi Yerel Gündem 21 Evinde ise bilgisayar ve iletişim eğitimi verildi. Sabahları ilk olarak kültürfizik hareketleriyle başlayan eğitimlerde daha sonra basketbol alanı hakkında teorik bilgiler verildi ve çeşitli temel alıştırma ve oyunlarla çocukların el, göz ve hareket koordinasyonunun gelişmesi sağlandı. Çocukların kişisel gelişimleri ile ilgili çalışmalarda ise geleceğe yönelik planları ve meslek seçimleri hakkında konuşulurken, aileler ve çocuklarla yapılan görüşmeler sonucunda kötü alışkanlıkları bulunan ve eğitimine devam etmeyen çocuklar tespit edilerek, bu çocukların sorunlarının çözümü için rehabilite çalışmaları yapıldı. İkili insan ilişkilerinde karşılıklı konuşularak nasıl diyalog kurulması gerektiği üzerine teorik ve pratik eğitimi de verilen çocuklar, ayrıca temel dans ve bilgisayar eğitimleri de gördü.

  Bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda gençlerin kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik olarak Habitat İçin Gençlik Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Microsoft ortaklığında “Türkiye"de e-Yönetişimin Gelişimi İçin Gençlerin Yetkin Kılınması” Projesi doğrultusunda, “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” adıyla da bilinen bu proje Türkiye Yerel Gündem 21 Programı kapsamında oluşturulan yerel gençlik meclislerinin ve illerdeki özellikle sosyal imkanları kısıtlı gençlerin bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik olarak hayata geçirildi. Bu kapsamda Kuşadası Belediye Yaz Okulunda bilgisayar eğitim alan çocuklara Microsoft sertifikası verildi.

  Kuşadası Belediyesi Avrupa Birliği Proje Araştırma ve Geliştirme Birimi bünyesinde gönüllü eğitmenler Gülşah Karasu, Umut özgür özel, Yusuf Erdem ve Zümrüt Karakafaoğlu"ndan aldıkları eğitimlerini tamamlayan 54 çocuğa, Kuşadası Belediye Başkan Vekili Ahmet Kireç tarafından Yerel Gündem 21 Evinde düzenlenen törenle katılım belgeleri verildi. Hafta içi her gün 8:30-12:30 saatleri arasında verilen eğitimin 45 gün boyunca devam ettiğini açıklayan Kuşadası Belediye Başkan Vekili Ahmet Kireç, çok başarılı olan uygulamanın okulların açılmasından sonra da aralıksız süreceğini belirterek, ekonomik durumu kötü ailelerinin çocuklarının gelişimlerine katkı sağlamak için çaba harcadıkların söyledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim